Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky zdražily, zájemce o ně to však neodrazuje

aktualizováno 
Růst úrokových sazeb Češi v červnu znatelně pocítili na hypotékách. Průměrná sazba, za kterou banky poskytují nové hypoteční úvěry, vzrostla nejrychleji za poslední rok a půl a dosáhla 4,46 procenta. Přesto si lidé v červnu vzali tolik úvěrů jako nikdy předtím.
Zájem o hypotéky strmě stoupá, teď už zbývá jen čekat, zda budou mít dlužníci také z čeho splácet.

Zájem o hypotéky strmě stoupá, teď už zbývá jen čekat, zda budou mít dlužníci také z čeho splácet.

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, který odpovídá průměrné sazbě u nových úvěrů, vzrostla během června o 0,19 procentního bodu. Od ledna roku 2003, kdy se tento ukazatel začal sledovat, je to celkově třetí nejvyšší meziměsíční nárůst. Tato skoková změna se přitom týká shodně sazeb s krátkou i s delší fixací.

Na trhu se totiž projevilo rozhodnutí centrální banky, která od 1. června zvedla klíčovou úrokovou sazbu na 2,75 procenta. Od této hodnoty se odvíjí i úroky v komerčních bankách a její zvýšení se odrazilo i na hypotékách.

Přesto však banky v minulém měsíci sjednaly dosud nejvyšší počet hypotečních úvěrů.


Větší graf

Hypoteční horečka se zvyšuje

Jedenáct bank, které poskytují údaje pro výpočet Hypoindexu, sjednalo v červnu celkem 10 787 hypotečních úvěrů v objemu 18,7 miliardy korun. To proti květnu znamená zvýšení o více než tři miliardy a celkově jde o vůbec nejlepší výsledek v historii.

To samé platí o průměrné výši nově sjednávaných hypoték. Ta nyní dosáhla hodnoty
1 735 000 korun. Pokud úvěry rozlišíme podle doby fixace, pak u hypoték s pětiletou sazbou činí průměrná výše 1 538 000 korun, u hypoték s roční sazbou dokonce 1 975 000 korun.

Počty a objemy hypoték poskytnutých na financování bydlení v roce 2007
měsíc počet  objem
(v mil. Kč)
leden 5065 8346
únor 4813 7885
březen 7453 12 357
duben 7854 12 733
květen 9433 15 698
červen 10 787 18 720
Zdroj: banky; Jsou zde data poskytnutá jedenácti bankami, které reprezentují naprostou většinu hypotečního trhu. Jejich seznam je uveden na konci článku.

I když jsou úrokové sazby nejčastějším kritériem při výběru hypoteční banky, ani jejich vysoký nárůst prozatím zájemce nijak neodradil. Hypotéky jsou stále dostupné, banky je vyřizují i na počkání, a pokud si to žadatel přeje, nezkoumají ani výši jeho příjmů. Pozitivní náladu zvyšuje celkový růst ekonomiky, rekordně nízká nezaměstnanost a růst reálných příjmů. Lidé proto mohou více utrácet a nebojí se zadlužovat. Svou roli hraje i demografický vývoj, který zvyšuje poptávku mladých lidí po bydlení.

To všechno pak zpětně samozřejmě působí na růst cen bytů, domů a pozemků. Česká národní banka již vyslovila obavu, zda je tento nárůst cen přirozený a zda na trzích nemovitostí nemůže podpořit vznik cenové "bubliny" (více zde).

Červen – měsíc hypoték

Na rekordních výsledcích se velkou měrou podepsalo jistě i to, že měsíc červen je pro hypotéky opakovaně velmi úspěšný, možná dokonce nejúspěšnější z celého kalendářního roku. Sezonní vývoj počtu poskytnutých hypoték ukazuje následující graf.

Z něj je patrné, že počty sjednávaných hypotečních úvěrů se v čase postupně neustále zvyšují, a jsou zde vidět i výkyvy, k nimž dochází během kalendářního roku. Z výsledků minulých čtyř let je možné vysledovat přibližně tento vývoj: leden a únor jsou každoročně z pohledu hypoték nejslabší. Poté se jejich počty v následujících měsících zvyšují a maxima dosáhnou v červnu. Následuje menší či větší červencový propad a zvýšený zájem o hypotéky se znovu objevuje v listopadu a prosinci.

Neznamená to však, že by v některém roce nemohlo dojít k zcela jinému vývoji nebo k výsledku, který vybočí z pravidelné řady. Svou roli například hraje v zimě počasí, které má vliv na počet zahájených staveb. Výkyv může způsobit například i změna úrokových sazeb nebo jiných jednorázových faktorů, které ovlivní poptávku po hypotečních úvěrech.

Souhrn za červen 2007 (údaje platí pro fyzické osoby)

Doba fixace
úrokové sazby:

všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,46 %

4,16 %

4,69 %

Změna oproti minulému měsíci
(b. p.)*
 + 19*  + 20  + 20
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1735 1975 1538
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6306 6143 6429
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7630 7476 7747
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 65 % 71 % 64 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 26 % 23 % 28 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 9 % 6 % 8 %

Zdroj: Fincentrum
*19 bazických bodů = 0,19 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.