Zrušit účet musíte na pobočce, jednání trvá pár minut, ale celý proces rušení účtu trvá i několik měsíců. Vy zatím platíte a platíte

Zrušit účet musíte na pobočce, jednání trvá pár minut, ale celý proces rušení účtu trvá i několik měsíců. Vy zatím platíte a platíte

I když zrušíte bankovní účet, platit budete dál

  • 28
Bude-li vás v bance zajímat, na kolik přijde zrušení účtu, pravděpodobně se dozvíte, že je zdarma. Ovšem není to tak docela pravda. Většina bank sice poplatek za zrušení účtu ze svého sazebníku vyřadila, ale vy vlastně za zrušení jí stejně zaplatíte. A to hned v několika měsících.

Zrušit účet je otázkou zastavení trvalých plateb, zamezení příchozích položek, vrácení všech platebních instrumentů a v neposlední řadě podání písemné žádosti o zrušení účtu. Vše vypadá snadně a rychle, možná však na první pohled. Rozhodně k vyřízení postačí jediná návštěva banky. Přesto se celý proces protahuje až na několik měsíců a u většiny bank za toto období ještě platíte. Částky to přitom mnohdy nejsou malé.

Zrušit účet okamžitě? Ano, ale záleží na službách, které k účtu využíváte
Pokud svůj účet potřebujete například jen k trvalým platbám a nemáte k němu ani platební kartu, bude zrušení účtu pro vás i banku velmi snadné a hlavně rychlé. Účet totiž banky zruší okamžitě (kromě Poštovní spořitelny, kde činí výpovědní lhůta i v tomto případě 10 kalendářních dnů),  případně následující den po doručení výpovědi smlouvy.

Jestliže ale k účtu platební karty máte (ať už debetní, či kreditní), případně ještě dokonce další platební instrumenty (například šeky), budete si muset na zrušení účtu a jeho vypořádání počkat o něco déle. Standardní je totiž výpovědní lhůta, jejíž délka se pohybuje od 30 po 90 dnů. Navíc je nutné si uvědomit, že ke zrušení účtu a jeho konečnému vypořádání dochází až po té, co jsou všechny závazky a pohledávky mezi bankou a klientem zcela vyrovnány. Proto i tato lhůta může být poměrně výrazně překročena. Nezáleží tak pouze na bance, kdy účet zruší, ale i na klientovi.

Výpovědní lhůta přitom obvykle počíná běžet buď dnem, kdy byla žádost o zrušení účtu doručena bance, nebo dnem následujícím. Spíše zvláštností se tak jeví postup BAWAG Bank, kde výpovědní lhůta pro uzavření účtu začíná běžet až dnem, kdy došlo ke zrušení platební karty.
 
Výpovědní lhůty jednotlivých bank se i přes obdobné počty dnů poměrně výrazně liší. Některé totiž výpovědní lhůtu stanoví ve dnech kalendářních, některé naopak ve dnech pracovních. To je i případ WSPK, kde si na zrušení účtu počkáte celých 40 pracovních dnů.

Banka        Výpovědní lhůty
BAWAG Bank 2 měsíce
Citibank do konce násled.měsíce
ČS nestanovena
ČSOB 45 dnů
eBanka nestanovena
GE  40 dnů
HVB 30 dnů
KB 45 dnů
PS 45 dnů
Raiffeisenbank 45 dnů
Volksbank 30 dnů
WSPK 40 dnů*
Živnobanka nestanovena

Pozn.:
* pracovní dny

Žádost o zrušení účtu poplatky zpravidla nezastaví, aneb kolik mě ten účet bude ještě stát
Myslíte si, že jakmile účet zrušíte, přesněji řečeno podáte písemnou žádost o jeho zrušení, už žádné další poplatky platit nebudete? Bohužel je ve většině bank opak pravdou. Zpravidla totiž hradíte poplatky za vedení účtu i v době, kdy sice běží výpovědní lhůta, ale vy už tento účet nepoužíváte.

Výjimkou potvrzující pravidlo je například eBanka. Účet v eBance zruší okamžitě, pak už jen běží dvouměsíční tzv. vypořádací lhůta (za kterou už ovšem neplatíte). Během ní jsou už došlé platby směrovány na nový účet klienta, jehož číslo uvedl v žádosti o zrušení účtu.

U ostatních bank je ovšem třeba počítat kromě poplatku za vedení účtu v měsíci, kdy byla podána žádost o zrušení účtu i s poplatkem přinejmenším za měsíc další. A pokud se rozhodnete účet zrušit na konci kalendářního měsíce, může se velmi snadno stát, že zaplatíte ještě měsíc další. Nejdelší výpovědní lhůtu přitom naleznete v obchodních podmínkách již zmíněné BAWAG Bank, která váš účet doopravdy zruší nejdříve za dva měsíce.