Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I přes nekončící problémy americké ekonomiky si akciový trh polepšil

Dlouhodobý vývoj na finančních trzích si nikdo netroufá předvídat, rozhodovat bude situace americké a evropské ekonomiky. Přes tuto nepříjemnou situaci zažívají tento týden akciové trhy jistou vzpruhu. Posílení pocítila i pražská burza.
Americké akcie ve středu rostly třetím dnem v řadě, což je "nejdelší" jízda směrem nahoru v roce 2008.

Americké akcie ve středu rostly třetím dnem v řadě, což je "nejdelší" jízda směrem nahoru v roce 2008. | foto: Profimedia.cz

Americké akcie ve středu rostly třetím dnem v řadě, což je "nejdelší" jízda směrem nahoru v roce 2008. České akcie se svezly na opatrné vlně optimismu, když po skončení středečního obchodování dosáhl index pražské burzy PX týdenního posílení o 5,7 %.

Nechme se překvapit, jak dlouho bude tato pozitivní nálada pokračovat. Více by mohl napovědět tento čtvrtek, kdy budou v USA zveřejněny výsledky počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v eurozóně bude zveřejněn výsledek HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. V pátek bude dále v USA zveřejněn Michiganský index spotřebitelské důvěry.

Měny jako na horské dráze
Ve středu si české koruna vytvořila nový historický rekord vůči euru, když se kurz dostal až k úrovni 25,44 korun za euro. Večer kurz činil 25,51 korun za euro. Rekordně silná koruna by mohla z dlouhodobějšího pohledu být problémem pro růst české ekonomiky zejména kvůli zpomalování ekonomiky eurozóny. Další případné zvýšení úrokových sazeb v Česku by mohlo korunu ještě výrazněji posílit, což by mohlo začít dělat exportérům problémy.

Kurz koruny vůči americkému dolaru se od konce minulého týdne doslova vyvíjel ve směru "rychle nahoru a rychle zase dolů". Ve středu večer tak kurz činil 17,51 korun za dolar, což je podobná úroveň jako v polovině minulého týdne. Přitom minulý pátek koruna oslabila až k úrovni 17,79 korun za dolar. Koruna v posledních týdnech neprojevuje dostatek síly k tomu, aby se na delší dobu dostala blíže k úrovni 17 korun za dolar. Důvodem je pravděpodobně to, že se již v tomto roce nebudou české úrokové sazby příliš zvyšovat, hovoří se dokonce o jejich poklesu ke konci roku z důvodu možného oslabení české ekonomiky.

Na hlavním světovém měnovém páru euro - dolar je toho v posledních dnech také hodně zajímavého k vidění. Euro nejprve v minulém týdnu prudce oslabilo kvůli špatným zprávám z eurozóny. Pád se zastavil v pátek na úrovni 1,445 dolaru za euro. V tomto týdnu euro mírně posílilo a stabilizovalo se na úrovni 1,457 dolaru za euro. Euru pomohl nečekaný vzestup německého ZEW indexu očekávání investorů, který se přes negativní očekávání odrazil od patnáctiletého minima.

Středa byla zase dnem amerického dolaru, když byly zveřejněny lednové výsledky maloobchodních prodejů, což je velice silný market mover. Prodeje překvapily růstem o 0,3 %, což je výsledek výrazně lepší než v prosinci, kdy prodeje o 0,4 % klesaly, a zároveň údaj vyšší, než s jakým počítali analytici, kteří očekávali růst o desetinu procenta nižší. Přestože dnešní výsledky překonaly očekávání analytiků, posílají investorům poměrně jednoznačný vzkaz, a to ten, že problémy americké ekonomiky i nadále přetrvávají.

Ropě hrozí propad
Ropa minulý čtvrtek zastavila svůj strmý pád. Vývoj ceny severomořské ropy Brent se obrátil na úrovni 87,50 dolarů za barel. Od konce minulého týdne tedy ropa posilovala a své krátkodobé maximum si vytvořila v pondělí na úrovni 93,50 dolarů za barel. Ukazuje se tedy, že světová poptávka po ropě je v současnosti natolik silná, že nepustí cenu ropy daleko pod 100 dolarů.

Ve středu se cena ropy stabilizovala, když Mezinárodní energetická agentura snížila odhad denní spotřeby ropy o 200 tisíc barelů, na 87,6 milionů, kvůli zpomalující americké ekonomice. Výrazný pokles cen ropy nemůžeme očekávat, jelikož OPEC by na svém zasedání 5. března mohl rozhodnout o snížení produkce, protože podle jejich názoru poptávka po ropě upadá. Ve středu večer se ropa Brent obchodovala za cenu 93,30 dolarů za barel.

Buffet a Indie poslali cenu zlata dolů
Cena zlata po několikadenním růstu v úterý obrátila směr a z úrovně 923 dolarů za troyskou unci se propadla až k úrovni 906 dolarů. Důvodů přitom bylo hned několik. Největším z nich patrně bylo prohlášení amerického investorského guru Warrena Buffeta, který nabídl  pomoc ve výši 800 mil. dolarů třem předním pojišťovatelům dluhopisů před jejich možným krachem. V případě pádu těchto institucí by totiž došlo k výraznému prohloubení krize na úvěrovém trhu, což by jistě vyústilo k další vlně pesimismu na celém finančním trhu. Buffetova případná pomoc byla pro trhy pozitivním signálem, což žlutému kovu jako ochránci kapitálu v době nejistoty neprospělo.

K tomu se ještě přidal zvýšený zájem investorů o výběr svých zisků, které získali od konce minulého týdne. Na ceně zlata se také negativně podepsala snížená poptávka z Indie, která je největším spotřebitelem zlata. Ve středu se zlato propadlo až na 896 dolarů, nicméně býčí síla situaci stabilizovala a v průběhu středečního večera se cena zlata pohybovala kolem úrovně 905 dolarů.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...