Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I skromná svatba vyjde na desetitisíce

aktualizováno 
Plánujete svatbu? Tak to vás čeká pěkná finanční rána. Záleží samozřejmě na tom, co všechno budete pořizovat nového, kde se svatba bude odehrávat a kolik bude hostů. Obstarání šatů, vytištění svatebních oznámení, nákup prstýnků a květin, zapůjčení aut, zajištění hostiny či fotografa, to je jen základní výčet úkolů, které stojí před svatebčany - a za něž se pochopitelně platí.

V Americe spočítali, že tamní průměrná svatba přijde na 22 000 dolarů. Podle Terezy Vaňkové ze společnosti Booster event, která má zkušenosti s organizováním svateb v Česku i Itálii, tam přijde svatba pro 100 lidí, což je minimální počet hostů, zhruba na 10 000 eur. A v Česku? To, kolik celá slavnost bude stát, závisí na mnoha okolnostech. Jedno je však jisté - náklady jdou do tisíců a za vymoženosti se hodně připlácí.

Velká svatba v bílém, sen mnoha malých i větších holčiček. Sen ale obvykle vezme za své, když se začne počítat. „Opravdu bohatá svtba pro 60 až 70 lidí vyjde se vším všudy tak na 100 000 korun,“ míní Tereza Vaňková. V téhle sumě, za kterou by se dala pořídit například nová kuchyň i se spotřebiči, je obřad na nějakém atraktivním místě, zapůjčení šatů pro snoubence, prstýnky, výzdoba obřadní síně i aut, květiny pro nevěstu, svědky či maminky snoubenců a samozřejmě pořádná hostina. 
 
Svatba je dobrý byznys

Svatba

prstýnky - 4 000 až 8 000 Kč
půjčovné šaty nevěsta - 3 000 až 8 000 Kč
půjčovné šaty ženich - od 1 500 Kč
nové šaty jednoduché - od 3 500 Kč
svatební dort jednoduchý - od 500 Kč
třípatrový svatební dort zdobený marcipánem - 2 500 Kč
zlaté prstýnky - od 3 900 Kč
svatební oznámení - od 11 Kč za kus
služby profesionálního fotografa na den - od 4 000 Kč
videozáznam svatebního dne - od 3 000 Kč
kytice pro nevěstu - od 1 000 Kč
svatební koláčky za kus - od 2,50 Kč
Pokud chce někdo svatbu bez starostí, může si ji nechat zařídit na klíč.  Odměna agentur, které ji organizují, se může u složitější velké svatby vyšplhat na 20 000 korun i více. „Za organizaci celé svatby na klíč se provize pohybuje okolo sedmi až deseti procent,“ uvádí Monika Kašparová z agentury Perfect day. Nakonec ale svatba nemusí vyjít dráž než bez agentury.„Mám dohody s restauracemi, fotografem, videokameramanem, dodavateli květin i prstýnků. A protože jejich služby využívám hodně, mám velké množstevní slevy, díky kterým může vyjít svatba levněji než kdyby byla zařizována individuálně,“ tvrdí Tereza Vaňková.¨

Kdo si všechno bude zařizovat na vlastní pěst, musí si nechat časovou rezervu. Vyplatí se prozkoumat cenové relace v půjčovnách oděvů, restauracích i klenotnictvích. Proč, to je nasnadě. Cenové rozdíly mohou být značné a týkají se půjčoven svatebních šatů stejně jako třeba nákupu prstýnků. „Skoro stejné prstýnky, které nám nabízeli na svatebním veletrhu za osm tisíc korun, se dají sehnat v běžném zlatnictví za šest tisíc,“ svěřuje své zkušenosti na internetovém serveru věnovaném svatbám novomanželka Jana.

Svatba v místní restauraci na malém městě nebo v luxusním hotelu ve velkém městě, to je rozdíl i několika desítek tisíc korun. V menších městech zaplatí nevěsty méně za půjčení šatů, na výrobě koláčů se podílí často rodina i přátelé, ale i když se objednají na zakázku, vyjdou levněji než ve velkoměstech. „Lidé si neuvědomují, že když si vyberou neobvyklé místo, třeba svatbu na zelené louce, ponesou i neobvyklé náklady. S největší pravděpodobností budou muset požádat matriku o zvláštní povolení, v každém případě budou potřeba stany pro případ deště, a výdaje tím stoupají,“ vysvětluje Jana Šťastná ze společnosti Zeus Faber, která se organizací svateb na klíč zabývá.

Na kolik přijde svatba pro 25 hostů

prstýnky          5 000 Kč
půjčení šatů nevěsta          4 500 Kč
půjčení obleku ženich          1 500 Kč
zlaté prstýnky          5 000 Kč
oznámení 50 kusů á 14 korunách             700 Kč
česání a líčení nevěsty          1 000 Kč
3 jednoduché svatební dorty          2 250 Kč
videozáznam svatebního dne          3 000 Kč
květiny pro nevěstu i další květinová výzdoba, myrty          4 000 Kč
1000 svatebních koláčů          2 500 Kč
svatební hostina včetně pití pro 25 lidí         18 750 Kč
doprava svatebčanů          4 000 Kč
živá hudba          3 000 Kč
Celkem         55 200 Kč

Kdo co platí na svatbě

Dříve platná pravidla, že nevěsta platí hostinu, ženich prstýnky a pití na hostině, berou za své. Na financování svatby se zpravidla domluví snoubenci spolu s rodiči. Dohodu nepodceňujte, není nic trapnějšího, než když dojde na placení hostiny, buď se k němu nikdo nemá, nebo se otcové novomanželů o účet přetahují.  Pokud svatební pár žije pohromadě ve vlastní domácnosti a vydělává, na úhradě svatby se většinou podílí. Možností, jak ji financovat, je i svatební půjčka, která může mít podobu klasického spotřebitelského úvěru či nákupu na splátky. 

Atraktivní místo , rovná se příplatek

Sazby hypoték opět pod pěti procenty! Více ZDE.

Pokud se svatebčané spokojí s obřadem na takzvaném určeném místě, což je nejčastěji obřadní síň na městském úřadě, neplatí nic. A to bez rozdílu, zda je to v místě bydliště, či ne. V případě církevního obřadu záleží obvykle na dobrovolném příspěvku; svatba s cizincem je za 1000 korun, obřad dvou cizinců za 2000 korun. Jiné místo než obřadní síň úřadu a jiný než svatbám vymezený čas znamená také příplatek. „Za svatbu například v místním parku Bažantnice či u kostelíka na Byšičkách se platí tisíc korun,“ říká matrikářka Místního úřadu v Lázních Bělohrad Jitka Barešová.

Kolik stojí svatební obřad 

zámek Hluboká místní snoubenci 500 Kč, ostatní 2 000 Kč v pátek, v sobotu 4 000 Kč
zámek v Rožmberku čtvrtek, pátek, sobota od 11.30 1 000 Kč, v jiných časech a o prázdninách 3 000 Kč až 5 000 Kč
vila Portheimka 5 000 Kč
hrad Křivoklát 3 000 Kč snoubenci z Benešovska, 5 000 Kč ostatní
hrad Karlštejn 4 000 Kč
zámek Brandýs nad Labem pátek 1 000 Kč, sobota 2 000 Kč
Dobříš - zámek Konírna 2 700 Kč, Zrcadlový sál 9 300 Kč
Červená Lhota pátek 2 000 Kč, sobota 2 600 Kč
vila Bertramka v Praze< 6 000 Kč
zámek Dětenice u Jičína 8 000 Kč
zámek Štiřín 9 000 Kč

Hrady a zámky - to je jiná finanční kapitola. Obřad na Konopišti je pro místní za 3000 korun, pro cizí za dvojnásobek. „Na zámku Hluboká stojí obřad pro místní 500 korun, pro zájemce odjinud v pátek 2000 a v sobotu 4000 korun,“ vysvětluje Marie Peprná z matriky na Hluboké. Pokud svatebčané stojí o složitější obřad s výzdobou a živou hudební produkcí, přijde je to na Hluboké na 16 000 korun. I přes vyšší ceny je o svatební obřady na zámku zájem, některá místa a termíny jsou až do konce prázdnin hodně zaplněné. „Velký zájem o svatbu na Červené Lhotě je 24. 4. 2004, máme zadáno už sedmnáct svateb,“ říká matrikářka Zdeňka Englická. Podobně „nadupaný“ je tento termín i na Hluboké, a jak se obě matrikářky shodují, je to dáno nejen hezkým datem; mnozí snoubenci totiž pospíchají s uzavřením sňatku do konce dubna - květnové termíny prý nepřinášejí štěstí.

Jaká svatba bude za: 

300 až 500 korun na osobu: obřad a jednodušší rodinná hostina včetně nápojů
500 až 1000 korun na osobu: obřad, hostina o třech až čtyřech chodech, odpolední a večerní raut, včetně nápojů. Dolní hranice platí spíše pro lokality mimo velká města nebo podniky nižší kategorie ve velkých městech.
1500 korun na osobu a více: bohatá svatba, zahrnuje občerstvení před obřadem, hostinu u kulatých stolů, odpolední a večerní raut, někdy i servírovanou večeři, míchané nápoje, šampaňské

Zdroj: agentura Zeus

Máte zkušenosti s financováním svatby? Vyplatí se využít služeb svatební agentury? Jaká je podle vás reálná "cena" svatby? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sazby hypoték se dál zvedají, rostou však i objemy a počty žadatelů

Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.