Peníze, karty, dolary - (c) profimedia.cz/corbis

Peníze, karty, dolary - (c) profimedia.cz/corbis - Peníze - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

I smíšené fondy mohou nést vysoké riziko

V našem článku v rubrice Rádce investora z minulého týdne jsme si napsali základní informace o specifické skupině podílových fondů kterými jsou fondy smíšené. Ačkoli tyto fondy investují do všech druhů aktiv, základní charakteristiky jednotlivých zástupců této kategorie se mohou diametrálně lišit.

Podle toho, kam ukládají většinu svěřených prostředků, se smíšené fondy dělí na dynamické, smíšené, neutrální, respektive flexibilní. Ještě před samotným popisem jednotlivých typů je velmi důležité upozornit, že rozdělení fondů do zmíněných tří skupin je dosti problematické.

Některé fondy mají příslušnost k dané kategorii danou v názvu a na první pohled by se zdálo, že se tím problém řeší, ve skutečnosti tomu tak ale být nemusí (a uvidíme to také v našem přehledu). Realokace portfolia v čase může také měnit riziko fondu a tím předpokládaný výnos a doporučený investiční horizont (a tedy logicky příslušnost k dané kategorii). Tento problém se bude týkat zejména rozlišení mezi fondy dynamickými a neutrálními.

Na našem trhu je malým investorům k dispozici 20 korunových smíšených fondů spravovaných několika společnostmi. V následujícím přehledu je opět roztřídíme do tří skupin na dynamické, neutrální (balancované) a defenzivní.

Ta první, dnešní, bude zahrnovat šest fondů, které bychom mohli zařadit mezi fondy dynamické, tedy ty, které investují převážnou většinu peněžních prostředků do akciových titulů. Tyto fondy se vyznačují větší volatilitou, na druhé straně ale dosahují zpravidla vyšší výnosy než jejich méně rizikoví příbuzní.

Prvními dvěma dnešními fondy jsou fondy patřící do rodiny fondů KBC Master Fund, spravovaných belgickou společností KBC Asset Management, ČSOB – Dynamický fond, a ČSOB – Růstový fond. Přesto, že fondy mají domicil v Belgii, jsou

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

denominované v české koruně a všechna cizoměnová aktiva jsou zajištěna proti měnovému riziku. Jde o fondy fondů, investující do jiných podílových fondů. Fondy jsou orientované globálně a většinu portfolia představují fondy společnosti KBC. Dynamický a Růstový fond se potom liší především rizikovostí - prvně jmenovaný je mnohem rizikovější.

Další pořadové číslo třímá v našem přehledu fond IKS Balancovaný, spravovaný Investiční společností IKS. Fond investuje většinu prostředků na středoevropských akciových trzích, a to především v ČR, Polsku a Maďarsku. Dluhopisy zabírají menší část portfolia fondu. Zahraniční investice, které představují majoritní část v portfoliu, jsou částečně zajištěny.

Další dva zástupce smíšených fondů bychom mohli zařadit spíše do skupiny flexibilních fondů, jelikož jejich investiční politika jim umožňuje přestavovat portfolio podle potřeb a situaci na trhu. Zařadili jsme je ale mezi dynamické, jelikož v současnosti jsou portfolia obou fondů konstruovány velmi rizikově.

Fond Prosperita Globální, spravovaný investiční společností Prosperita, má v současnosti zainvestováno přes 80 % prostředků na akciových trzích, přičemž české akcie tvoří bezmála 55 %. Ještě větší procento (téměř 87 %) má v akciích uloženo fond J&T Opportunity CZK, obhospodařovaný společností J&T Asset Management. V jeho portfoliu zabírají v současnosti české akcie více než 45 %.

Výkonnost a volatilita korunových dynamických smíšených fondů
Název fondu Výkonnost 6M Výkonnost 1R Volatilita p.a.
ČSOB - Dynamický 6,05% 14,32% 9,45%
ČSOB - Růstový 5,62% 18,34% 7,45%
IKS Balancovaný 14,37% 47,78% 11,02%
Prosperita Globální 12,79% 24,81% 10,82%
J&T Opportunity CZK 12,05% 27,53% 8,60%
AIG zahraničný rastový 5,40% 11,16% n/a
Zdroj: Fondshop

Fond AIG Zahraničný rastový je poněkud specifickým, jelikož pochází od našich východních sousedů a je denominován ve slovenské koruně. Na našich stránkách se s ním ale setkáváme v pravidelném týdenním komentáři věnovaném dění na trhu s podílovými fondy, a proto jsme jej zařadili také do dnešního přehledu.

Ani tento fond není možné jednoznačně zařadit mezi dynamické, nebo neutrální fondy. Většinu akciové složky tvoří světové nebo evropské blue chip tituly, popř. akciové indexy (16 %), což by fond řadilo mezi fondy neutrální. Celkově však akciová složky fondu tvoří 80 % portfolia, což tak titul řadí spíše mezi smíšené fondy dynamické. Kromě indexů jsou v portfoliu hojně zastoupeny také akcie společností patřící do finančního sektoru. Dluhopisy bonitních emitentů s ratingem v investičním pásmu představují pouze 7 % celkového portfolia.

Co si myslíte o smíšených fondech a jejich jednotlivých typech? Myslíte si, že je investice do nich výhodná? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz