Frustrace, stres

Frustrace, stres | foto: Profimedia.cz

Informujete své zaměstnance? Ne? Teď budete muset!

  • 1
Přestože novela zákoníku práce stále ještě nebyla schválena, málokterý podnikatel ví, že od 1. dubna začala platit „nevýznamná“ novela tohoto právního aktu, která vymezuje informační povinnosti zaměstnavatele vůči svým pracovníkům.

V praxi to znamená, že zaměstnavatelé budou muset informovat své pořízené podrobně o své činnosti, zamýšlených změnách, obchodní strategii či uskutečňovaných opatřeních v organizaci a výrobě.

Konkrétně:
Zaměstnavatel je povinen sdělovat zaměstnancům:

  • Ekonomickou a finanční situaci podniku, dopady činnosti výroby na životní prostředí 
  • Převod zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli
  • Právní postavení zaměstnavatele a jeho změny, vnitřní uspořádání, osoby jednající za zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích, změny v předmětu činnosti firmy
  •  Informace týkající se vývoje zaměstnanosti, zamýšlené strukturální změny zaměstnavatele, změny pracovních podmínek

Zdá se vám toto rozhodnutí absurdní? Jste majitel firmy a přitom musíte ze svými zaměstnanci diskutovat změny uvnitř firmy? Některá ustanovení novely skutečně připomínají pasáže z dob socialistických manýr. Přitom Česko reaguje pouze na směrnici Evropské unie, která stanovila rámcová pravidla pro informování zaměstnanců. Nepropadejte však panice, není nutné informovat individuálně každého zaměstnance, stačí své strategické záměry svěřit „pouze“ odborovým funkcionářům a jejich šíření obchodního tajemství nechat na nich.
Informace „důvěrného charakteru“ navíc nemusíte vůbec dávat do oběhu.

Jaké informace jsou důvěrné?

Zaměstnavatel není povinen podávat nebo projednávat informace o skutečnostech, které jsou chráněny zvláštními právními předpisy. Jedná se například o zákon č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností.

Zaměstnanec nesmí jednat v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele. Nemůže poskytovat dalším osobám informace, které mu zaměstnavatel sdělil jako důvěrné podle zvláštních právních předpisů (například ochrana obchodního tajemství). V opačném případě by se jednalo o porušení pracovní kázně.

Nová právní úprava se vztahuje i na pracovněprávní vztahy vznikající na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Výjimkou jsou skutečnosti týkající se pracovního poměru, jako je hromadné propouštění zaměstnanců.

Pozor na sankce

Při neplnění povinností uložených touto novelou hrozí pokuta až do výše 200 000 korun. Tyto delikty budou postihovat úřady inspekce práce.

Peníze, euro, dolar

Zvýšit mzdu, nebo příspívat na penzijní připojištění?