Ve třetím čtvrtletí se ukázalo, že Češi spoří méně než na jaře a také poklesl rozdíl mezi jejich příjmy a výdaji. Ilustrační snímek

Ve třetím čtvrtletí se ukázalo, že Češi spoří méně než na jaře a také poklesl rozdíl mezi jejich příjmy a výdaji. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Češi chudnou, spořicí polštář splaskává. Moravané jsou na tom líp

  • 25
Úspory domácností klesají, při výpadku příjmu bychom nyní vydrželi financovat chod domácností jen tři měsíce a dva dny. To je o více než měsíc kratší doba oproti údajům z letošního jara.

Ukázal to Index úspor domácností, který pravidelně vyhodnocuje ING Bank. Pokud bychom však porovnávali údaje před rokem, pokles je pouze třídenní, takže zas tak hrozný výsledek to není.

Dovolená a škola zahýbaly s rodinnými financemi

Za bezmála tříleté období, po které data o úsporách domácností sbíráme, můžeme vysledovat, že právě ve třetím kvartálu roku pravidelně dochází k výraznějšímu poklesu finanční rezervy. Mohou za to pravděpodobně náklady na dovolenou a další letní a prázdninové aktivity a zřejmě i náklady spojené se začátkem nového školního roku jako školní pomůcky, nové oblečení či poplatky za zájmové kroužky dětí,“ hodnotí jedno z výdajově nejnáročnějších obdobích roku Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

Podle něj to však v žádném případě neznamená, že Češi přestávají spořit. Pokud se podíváme na dlouhodobou křivku spoření domácností, trend je stále rostoucí.

Index úspor domácností, ING Bank

I příjmy jsou nyní nižší

Souběžně s Indexem úspor se snížil i takzvaný Potenciál spoření, který ukazuje, o kolik procent mají domácnosti vyšší příjmy než výdaje, čili kolik by mohly spořit, kdyby chtěly.

Potenciál spoření klesl na 25 procent, což je o sedm procent méně než minulé čtvrtletí. Zatímco lidé se základním vzděláním a bez maturity by dokázali spořit pětinu příjmů, ti s maturitou a vysokoškolským vzděláním téměř třetinu.  

Potenciál spoření, ING Bank

Lépe než Češi jsou na tom Moravané. Ti by mohli odkládat dokonce 27 procent příjmů, lidé žijící v Čechách pouze 23 procent, a kdybychom vzali v úvahu Pražáky, ti jsou přesně na průměru. Příjmy mají o čtvrtinu vyšší než výdaje.

Metodiku výpočtu indexů a všechny dostupné informace z průzkumu najdete na webu Vše o spoření