Inspektor v nesnázích: Stáhni si mě a uvidíš, co to udělá

  • 65
Češi ztrácejí k bance v mobilu ostych. Mobilní bankovnictví využívá již téměř jeden milion klientů bank. V zabezpečení chytrých telefonů má však řada lidí veliké mezery. A toho využívají hackeři. Jejich cílem již dnes nejsou jen počítače, ale i chytré telefony.

Podle informací expertů na zabezpečení bankovních systémů bývají útoky hackerů vedeny prostřednictvím viru – trojského koně. Naoko vypadá vše neškodně. Klient je nevědomky přesměrován do podvrženého internetového bankovnictví, a zde je vyzván k instalaci programu na svůj chytrý telefon.

Ve skutečnosti si však do mobilu nainstaluje škodlivý malware. Kdo se nechá obelstít, dostane se do nesnází stejně, jako inspektor Žak Kluzo v podání Tomáše Matonohy.

Aktuální průzkum České bankovní asociace potvrzuje, že nejde o přehnané varování. V ochraně mobilu se nevyzná a smartphone si zabezpečit neumí celá polovina Čechů.

Česká bankovní asociace varuje: Chraňte si svůj chytrý mobil stejně jako počítač – jeho zavirováním ohrožujete své internetové bankovnictví.

Inspektor v nesnázích Pozor na viry

Česká bankovní asociace ve spolupráci s iDNES.cz uvádí další příběh seriálu Inspektor v nesnázích.

Pokud jste přišli na chuť internetovému bankovnictví, myslete na to, že je namístě opatrnost. Do svých chytrých mobilů instalujte jen oficiální aplikace, které jsou k dispozici na oficiálních stránkách bank.

Nepřehlédněte

Banky své aplikace neustále vylepšují a předhánějí se v tom, aby fungovaly ve všech operačních systémech – tedy pro iOS, Android i Windows Phone. To nyní umožňuje již sedm bankovních domů. Většina bank, kterým chybí operační systém Windows Phone, přitom slibuje, že tuto aplikaci nabídne klientům v průběhu letošního roku. Přehled oficiálních aplikací pro banku v mobilu najdete zde.

Máte-li banku v mobilu již instalovanou, na svůj chytrý telefon buďte stejně opatrní, jako na počítač. Jakékoliv další aplikace stahujte vždy s rozvahou, a to vždy jen z prověřených zdrojů. Buďte opatrní i na otevírání e-mailových příloh od neznámých adresátů a při instalaci antivirových programů si zkontrolujte, zda jde o prověřený zdroj. 

Co s chytrým telefonem:

  • Přistupujte ke svému chytrému telefonu s ohledem na bezpečnost se stejnou zodpovědností jako ke svému počítači.
  • Vzhledem k tomu, že mobil dnes dokáže již téměř totéž co osobní počítač, je nezbytné ho stejným způsobem také zabezpečit.
  • Antivirové programy do chytrého mobilu instalujte vždy jen z oficiálních aplikačních marketů vašeho operátora.
  • Instalujte si vždy jen prověřené aplikace – to platí nejen pro ty antivirové, ale i všechny ostatní.
  • Nestahujte si do mobilu žádné podezřelé soubory, stejně tak si dávejte pozor na přílohy neznámých e-mailových odesílatelů.
  • Vypínejte si automatické připojení k wi-fi, Bluetooth a NFC. Pokud tyto formy připojení zrovna nevyužíváte – šetříte navíc vaši baterii.