Internet, počítač, kancelář, business

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Internetbanking: jak se nenechat okrást

  • 36
Internetbanking a jeho zabezpečení vždy bylo, je i bude středem pozornosti nejen klientů a bankovních domů, ale také různých podvodníků, či útočníků. Víte, jak bezpečně obsluhovat svůj účet přes internet?

Počet lidí s prakticky již neomezeným přístupem k internetu stále roste. Stále více z nich také vyhledává způsob, jak obsluhovat svůj bankovní účet z práce a z domova. Právě k tomu slouží internetové bankovnictví, k jehož využívání nás tlačí banky nejen radami, ale i cenovou politikou.

A stejně jako u čehokoliv jiného, s rostoucím počtem uživatelů vzdáleného přístupu k účtu, přibývá i pokusů o zneužití zejména internetového bankovnictví.
Tohoto jevu si všímá i ČNB, jejímž úkolem je mimo jiné dohlížet na to, aby jednotlivé banky při poskytování svých služeb průběžně vyhodnocovaly s nimi spojená rizika a přijímaly příslušná opatření k jejich omezení.

A tak se ČNB v této souvislosti rozhodla učinit poměrně neobvyklý krok. Vydala totiž dokument Upozornění na rizika spojená s využíváním internetového bankovnictví.

popisekTEST INTERNETBANKINGU 2006blýská se na lepší časy

Shrňme tedy základní pravidla, která byste měli dodržovat a přispět tak k větší bezpečnosti vašich osobních financí. Tato pravidla rovněž naleznete v již zmíněném dokumentu.

1) K obsluze bankovního účtu používejte výlučně důvěryhodný a řádně zabezpečený počítač.

2) Používejte k obsluze bankovního účtu vždy aktualizovaný operační systém, aktualizovaný internetový prohlížeč, funkční a aktualizovaný antivirový program, funkční firewall (tj. filtr umožňující řízenou kontrolu uskutečňované komunikace z a do počítače uživatelem), aktualizované nástroje specializované na detekci a odstranění škodlivého software.

3) Kombinujte autentizaci (prokázání totožnosti) při přístupu k účtu přes internet s prostředky na internetové komunikaci nezávislými, např. autentizačními kalkulátory, potvrzením transakce pomocí SMS aj. Používáte-li digitální certifikát mějte jej bezpečně uložený, nejlépe v zašifrované podobě, na přenosném médiu mimo vlastní počítač.

4) Nikdy nikomu nesdělujte autentizační údaje používané při přihlašování a nepovolujte v nastavení počítače jejich automatické zapamatování systémem.

5) Nereagujte na e-mailové zprávy s podezřelým názvem a obsahem, zejména v případě, kdy je po vás požadováno sdělení osobních údajů, hesel, kódů PIN, apod. (pokud k takovému sdělení zpráva vybízí, jedná se velmi pravděpodobně o podvodné jednání, proto o tom informujte vaši banku. Vaše banka po vás totiž nikdy nebude požadovat autentizační údaje elektronickou nebo jinou poštou ani telefonicky).

6) Nespouštějte přílohy podezřelých e-mailových zpráv a ani neklikejte na odkazy, které obsahují e-mailové zprávy od adresátů, které neznáte. Zprávy jakkoliv podezřelé raději vůbec neotvírejte a rovnou je smažte.

7) Nepoužívejte jednoduchá hesla ani hesla, která lze odvodit z informací o vaší osobě.

8) Dojde-li již ke ztrátě, krádeži nebo prozrazení přihlašovacích údajů nebo digitálního certifikátu, ihned požádejte banku o zablokování účtu.

9) Využívejte limity omezující výši aktivních transakcí prováděných na vašem účtu prostřednictvím internetového bankovnictví.

10) Často kontrolujte pohyby na svých účtech a platby platební kartou. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí se ihned obraťte na vaši banku.

11) Průběžně sledujte informace a doporučení věnovaná bezpečnosti internetového bankovnictví vydávaná vaší bankou.

12) Zajímejte se o další formy přístupu k internetovému bankovnictví nabízené vaší bankou s důrazem na úroveň zabezpečení.

popisekHLEDÁTE VHODNÝ DÁREK?
Zkuste nákup přes internet

Odborníci tvrdí, že elektronické bankovnictví bez rizika neexistuje. Banky zase, že musí nacházet přijatelný kompromis mezi uživatelskou akceptovatelností a dostatečnou mírou zabezpečení. Klient přitom každopádně očekává, a jistě právem, že banka udělá vždy pro zajištění bezpečnosti vlastních služeb maximum.

Obvykle však nejslabším článkem v řetězci možného zajištění elektronické obsluhy bankovního účtu je samotný uživatel. Nezapomínejte proto, že je vždy nutné zacházet s identifikačními údaji (přístupovými kódy apod.) stejně obezřetně, jako s hotovostí v peněžence.