Investice do mincí

  • 2
Kupovat za peníze jiné peníze? I to se může vyplatit. Záleží ovšem na tom, jestli mince a bankovky sbíráte pro vlastní potěšení a se sběratelskou vášní, či zda chcete pouze vydělat.

do 1000 korun

Ideálním sběratelským kusem je drobná zlatá mince, například rakouský dukát 1915, jehož cena, protože jde o novoražbu, odpovídá pouze ceně zlata na světových trzích. U bankovek je vhodným nákupem soubor 100 různých kusů, jehož jednotlivé položky pak v součtu dosáhnou až dvojnásobku původní ceny. Soubor se přitom může stát solidním základem sbírky bankovek světa, kde je třeba počítat asi s 200 emisními zeměmi.

 

do 5000 korun

Z moderních českých mincí je vhodné zakoupit zlatou dvoutisícikorunu ve špičkové kvalitě. Česká národní banka vydává ročně dvě takové mince s motivem různých stavebních slohů. V roce 2005 bude celá emise desíti zlatých mincí ukončena a hodnota prvních mincí emise zřejmě stoupne až na dvojnásobek původní ceny.

 

do 20 000 korun

Za dvacet tisíc korun se dá pořídit kompletní sbírka světových bankovek sestavená z nejnižších nominálních hodnot. Za podobnou cenu prodávala Česká národní banka sadu nevydaných československých bankovek z let 1951-53, jejíž sběratelská hodnota je dnes téměř dvojnásobná.

Vše o současných měnách se dozvíte v TÉTO SEKCI

 

do 100 000 korun

Ze zlatých mincí je dobrou investicí koupě 1 dukát 1951, který nedávno Česká národní banky uvolnila v dražbě za 60 000 korun, přitom na jiných domácích aukcích tato mince dříve dosahovala cen až 180_000 korun. U bankovek lze za tuto cenu koupit kompletní sbírku neperforovaných papírových platidel Československa bez nejvzácnějšího exempláře 5000 korun 1919. Jak cena této sbírky dále poroste, záleží na kvalitě jednotlivých kusů, zejména těch vzácnějších.

 

do 1 000 000 korun

Vhodnou investicí je nákup jedné z 94 kusů sad dukátů 1951 (1, 2, 5 a 10 dukátů), které vlastní ČNB. Ta loni v říjnu uvolnila ČNB do mimořádné veřejné aukce tři sady, které se nakonec vydražily za více než 700 000 korun. Jejich sběratelská hodnota již nyní představuje asi milion korun. O prodeji dalších sad i jednotlivých kusů uvažuje ČNB v průběhu několika let za podobné ceny.

 

Česká sekce Mezinárodní společnosti pro bankovky (IBNS) vydává pro své členy měsíčník Svět bankovek, kde průběžně informuje o dalších možnostech doplňování sbírek mincí a bankovek světa. 

 

Autor je prezidentem České sekce Mezinárodní společnosti pro bankovky