Investice: nevěřte slíbenému bezpečí!

  • 7
Investoři v ČR již měli dostatek možností, aby se v minulosti poučili z toho, že zajímavá nabídka slibující velké výnosy, nemusí znamenat snadno vydělané peníze. V článku, který jsme zveřejnili před týdnem, jsme psali o nabídce dvou relativně bezpečných vkladových produktů společností Fio a Key Investments, dnes si dáme jinou nebezpečnou lahůdku.

Trochu z jiného soudku, než dva výše zmiňované produkty se jeví nabídka společnosti Proventus finance, která je na první pohled sice komplexnější, tím víc ale může být pro investory záludnější. Jestliže první dvě společnosti nabízely klientům vysoké, ale ne nedosažitelné úroky, Proventus finance šel v tomto směru ještě dál.

Nezkušený investor tak může nabýt dojmu, že dosažení desetiprocentních ročních výnosů není žádný problém a je spojeno se zanedbatelným rizikem. Popravdě řečeno, komentáře k jednotlivým produktům znějí seriózně a lákavě. Ten kdo ví, jak to v současnosti s výnosy chodí by však nabídce a zejména nabízeným výnosům naletět neměl.

NENECHTE SI UJÍT
Peníze: co s nimi?
Zdědili jste peníze? Investujte je!
Panu XY je 40 let, je rozvedený, z manželství má syna. Žije sám a v nedávné době zdědil 250 000 Kč, které by chtěl výhodně zainvestovat. Kam?
práce
Rub a líc práce na směny
Spíte přes den a pracujete v noci díky zaměstnání na směny? Nezapomeňte, že i takový způsob práce se ŘÍDÍ URČITÝMI PRAVIDLY a vybírá si daň na zdraví.
Víno - (c) profimedia.cz/corbis
Když merlot, tak z Jižní Ameriky
Kdo má rád sametová vína švestkově modré barvy a ovocné chuti, kterým někteří říkají trochu neuctivě "černorybízový džus", může klidně vyrazit na nákup.

Nabídka společnosti je rozčleněna do dvou skupin. Jednu tvoří pět tzv. Výnosových účtů, které se liší strukturou cenných papírů a s tím související výší rizika. Různé kombinace výnosových účtů pak tvoří pět Výnosových programů.

Výnosové účty

Snad nejreálněji vypadá na první pohled výnosový účet s originálním názvem Výnosový účet. Ten slibuje roční výnos kolem 5 % s tím, že investice míří do fondů peněžního trhu, dluhopisových fondů a fondů zaměřených na americké vládní dluhopisy. Podle toho vypadá také investiční horizont, který je krátkodobý. Uvedené výnosy jsou dosažitelné, i když vládní dluhopisy v USA asi k růstové složce patřit nebudou.

O konzervativnosti Konzervativního výnosového účtu by se již dalo pochybovat. Velkou část  portfolia totiž tvoří akciové tituly, i když převažují hodnotově zaměřené velké společnosti, které slibují stabilnější výnosy, nebo menší volatilitu. Konzervativněji pak působí indexové certifikáty. Tvrzení o tomto produktu, že zabezpečuje stabilní výnos a vysokou míru bezpečí je však velmi odvážné.

Proventus Finance

Očekávaný výnos

Minimální investice

Výnosový účet

5%

50 000 Kč

Konzervativní výnosový účet

8%

100 000 Kč

Vyvážený výnosový účet

16%

100 000 Kč

TOP Analysts výnosový účet

21%

100 000 Kč

Dynamický výnosový účet

28%

100 000 Kč

Další typ účtu si už při porovnání rizika a nabízených výnosů vysloveně protiřečí. Tvrdit, že Vyvážený výnosový účet dosahuje vysokého zhodnocení při poměrně nízkém riziku je vážně troufalost, zejména pokud jde o zmíněné riziko. V souvislosti s investicemi výlučně do akcií a akciových košů ve spojení s výnosem 16 % se o nízkém riziku mluvit rozhodně nedá.

Důvěryhodnost předpověděných výnosů u dvou posledně zmiňovaných produktů dostává trhliny v momentě, když člověk zjistí, že ukazatel vývoje cen všech akcií, které jsou drženy na Konzervativním a Vyváženém výnosovém účtu (nazván Proventus Finance Index US) dosahuje od začátku roku zápornou hodnotu -3,43 %.

Pro agresivně orientované investory, kterým jde především o vysoké zisky, jsou pak

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

určeny Top Analysts výnosový účet tvořen na základě doporučení světových analytiků a Dynamický výnosový účet. Uvedené očekávané výnosy (21 %, resp. 28 %) jsou sice při agresivním způsobu obchodování založeném na časování trhů a intradenních transakcích dosažitelné, riziko je však velmi vysoké. Nezmírní jej ani uplatňování stop-loss limitů, které v určitých případech mohou nadělat více škody, než užitku.

Výnosové programy

Kromě výnosových účtů nabízí společnost potenciálním klientům také produkty vytvořené kombinací výnosových účtů, nazvané Výnosové programy. Prvním ve skupině je Výnosový program kapitál, ten  však všechny prostředky investuje do Výnosového účtu. Je to trochu nelogicky působící krok, který vlastně nenabízí žádnou diverzifikaci v rámci produktů společnosti. V podstatě na tom ale nic špatného není.

Mnohem nebezpečnější, zejména pro nezkušené investory, je komentář společnosti k Výnosovému programu Junior. Už z názvu by se dalo očekávat, že půjde o sice dlouhodobější, ale konzervativnější produkt zaměřený především na zachování hodnoty investice. To samé se nám společnost snaží namluvit tvrzeními o „vyšší míře bezpečí, než je obvyklé u takto dlouhodobé investice“ apod. Dalším nesmyslem je charakteristika „vysoce konzervativní zhodnocování pomocí produktu zaměřeného na bezpečnost“.

Proventus Finance Specifikace produktu Očekávaný výnos Minimální vklad Měsíční navýšení
Program Kapitál Konzervativní 5% 30 000 Kč 1 000 Kč
Program Junior* Konzervativní 9% 300 000 Kč 3 000 Kč
Program Sporo* Vyvážený 14% 300 000 Kč 3 000 Kč
Program Rentiér Vyvážený 17% 300 000 Kč 5 000 Kč
Program Investor Agresivní 20% 300 000 Kč 5 000 Kč

Zdroj: Proventus Finance, *programy mají variantu s nižším počátečním i pravidelným vkladem, ovšem u těch je očekávaný výnos o 2 % nižší.

Problémem je, že tento „vysoce konzervativní produkt“ je tvořen s velké části akciovými tituly a indexy, postrádající diverzifikaci do jiných, bezpečnějších produktů. Investor by tak sice po přečtení mohl nabít dojmu, že jeho peníze jsou v bezpečí, opak je však pravdou. Bezpečné konzervativní produkty mohou navíc stěží slibovat výnosy 9 %.

Kladně by se dalo na nabídce společnosti Proventus hodnotit snad jen upozornění na rizika spojená s investováním do zmiňovaných produktů, které se nacházejí v dolní části nabídky a upozornění ani není napsáno malinkým neviditelným písmem. Vzhledem k slibům o bezpečnosti a nízké

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

rizikovosti některých produktů pak tyto tvrzení působí dosti rozporuplně a pro nezkušené investory mohou být matoucí.

Zajímavě vyznívá také tvrzení o tom, že minulá výkonnost není zárukou výkonnosti budoucí. Problémem je, že společnost se nemůže pyšnit dlouhou historií (od dubna 2003), na základě které by mohla dokázat, že dosahování slibovaných výnosů je skutečně v jejích silách.

Jaká je vaše zkušenost s podobnými nabídkami a produkty? Naletěli jste někdy na podobné sliby? Podělte se s námi o své zkušenosti. Těšíme se na vaše názory.