Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investice v Černé Hoře:
až 22 % ročně

aktualizováno 
V Černé Hoře proběhlo minulý týden referendum o odluce od Srbska. Černá Hora se tak stane samostatným státem a vzhledem k málo rozvinutému průmyslu a zemědělství plánují černohorští vedoucí představitelé vytvořit ze země další evropský daňový ráj. Bude zajímavá i pro české investory?
Černá hora

Černá hora - Černá hora, Ulcinj, Velika plaža. | foto: Regina Čížková

V Černé Hoře jsem potkal  investory z Ruska, Irska, Velké Británie a Německa, ale Čecha ani jednoho. Neměli by chybět v první řadě investoři do nemovitostí a bankovního sektoru. Například bankovní licenci zde získáte již s kapitálem ve výši 1,5 mil Eur. Po vstupu Černé Hry do EU si pak můžete otevřít expozitury po celé Evropě.

Do třetice bychom neměli chybět ani v oblasti cestovního ruchu, což je v současné době nejrychleji rostoucí sektor černohorského hospodářství. Investujete – li v Černé Hoře a zaměstnáte - li místní obyvatelstvo, získáváte okamžitě dva až tři roky daňových prázdnin.

Investujeme do nemovitostí

Nemovitosti v Černé Hoře můžete koupit, na rozdíl od Chorvatska, Srbska a Slovinska, bez omezení, a to jak jako soukromá osoba, tak i jako společnost. Založení společnosti s ručením omezením je v Černé Hoře otázkou 3 dnů, a to za cenu 1 000 Euro (konečná cena – vklad, poplatky a pracovní vízum). Po zaregistrovaní firmy není problém získat pracovní víza. Podle analytiků rakouských bank roční zhodnocení investic do nemovitostí činí v současné době 17 - 22% a je předpoklad udržet toto tempo ještě minimálně dva roky.

Orientační ceny nemovitostí

  • byty od  20 000 Eur
  • rodinné domy od 60 000 Eur
  • vily od 220 000 Eur
  • penzióny od 240 000 Eur
  • hotely od 450 000 Eur

Doporučené lokality

Kupovat nemovitosti k rekreaci a investovat do cestního ruchu doporučujeme zejména v lokalitě od Budvy až po Bar. Jižněji (od Baru) převládá islámské obyvatelstvo.

Doprava do Černé Hory

Celý rok létá spoj Praha – Bělehrad – Podgorica. Z Podgorici do Budvy je to cca 40 km. V létě létají chartery do Tivatu, z něhož je do Budvy 20 km. Dalším možným spojem je letadlo Praha – Dubrovník a odtud 60 km do Budvy autem. Vstupním dokladem je platný pas. Vízum nepotřebujete.

Nabídka nemovitostí

Za své poslední návštěvy jsem navázal spolupráci s následujícími realitními kancelářemi, z jejichž nabídky si lze snadno vybrat:

Agencia Lutovac: http://www.lutovac-nekretnine.cg.yu
Agenija Kamin: http://www.kaminnekretine.com
Imperia Sekretine Budva: http://www.imperija.cg.yu
Agencia Nada: http://www.nekretine-nada.cg.yu
Agencia Bona Fides: http://www.bonafides.cg.yu  
Inzertni časopis Oglasi: http://www.oglasi.com/?cat=2 

Základní informace o Černé Hoře:

Úřední název: Republika Černá Hora (SČH - Srbsko a Černá Hora) Republika Crna Gora
Úřední jazyk: Srbština
Měna: EURO
Rozloha: 13.812 km²
Počet obyvatel: 648 000
Hlavní město: Podgorica s 159 000 obyvatel
Státní zřízení:  republika
Nejvyšší představitel: prezident
Správní členění: 20 opštin

Černá Hora je prozatím součástí federace (SRJ). Federace se skládá ze svazových republik Srbska, Černé Hory a dvou autonomních oblastí, Kosova a Vojvodiny. Tento stav trvá od 11.4.1992, kdy se Jugoslávie prohlásila nástupcem bývalé socialistické Jugoslávie (FLRJ). V rámci svazové Jugoslávie má Černá Hora vysoký stupeň autonomie, v některých oblastech (měna, obchod, zahraniční politika) hraničící s faktickou nezávislostí.

Poloha: jihovýchodní Evropa, u pobřeží Jaderského moře, mezi Albánií a Bosnou a Hercegovinou
Přírodní podmínky: Převládá adriatické podnebí, na pobřeží horké, suché léto a podzim a relativně chladná zima s vysokou sněhovou pokrývkou. Hornaté vnitrozemí vykazuje mírnější podnebí.

Hospodářství:

průmysl: V Černé Hoře byly první kroky k industriální ekonomice provedeny až na přelomu 19. a 20.století. Balkánskou a vzápětí 1. a 2. světovou válkou bylo toto krátké období přerušeno a v intenzivní industrializaci pokračovalo za éry socialismu (elektrifikace, uhelné, železné a hliníkové doly, pily, textilní a tabákové manufaktury, obchodní loďstvo). Ztráta trhů po rozpadu bývalé Jugoslávie, zastavení privatizace a ekonomické sankce EU vsak prakticky černohorský průmysl zlikvidovaly. Největší příjmy tak plynou jednoznačně z turismu.

zemědělství: Černá Hora má jen malý zemědělský sektor, na horských pastvinách se chovají ovce a kozy, u pobřeží dovoluje středomořské klima pěstování oliv, citrusových plodů a rýže. Prosperující je pivovar v Nikšići, který má silného zahraničního vlastníka.

HNP na obyvatele: $ 3,000
nezaměstnanost: více než 40% (odhad 2004)
měna: 2 paralelní měny, euro a nový jugoslávský dinár (100 para).
(od roku 1992 jsou na zemi uvalené ekonomické sankce OSN)

popisekPODNIKATELÉ, POZOR NA ÚNOSCE!
Jak se bránit?

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Dlouhé obědy s Italy, rozcvičky s Asijci. Jak se pracuje s cizinci

Různé kultury se vyznačují různými firemními filozofiemi. Jak se pracuje v kanceláři či v dílně s dánskými, španělskými nebo britskými kolegy?  celý článek

Ilustrační snímek
Koláče bez práce: jak to bylo a je s pracovní dobou a zkrátí se někdy?

Pondělní ráno. Ten bezútěšný pohled na konec pracovního týdne. Úterý, částečné smíření. Středa, utrpení vrcholí. Čtvrtek, malá naděje. Pátek jupííí! Budeme...  celý článek

David Špunar
Vyvíjí mobilní aplikace a má úspěch. Problém je, že je moc mladý

Podnikat můžete až od osmnácti let. Ale co když přijdete s dobrým nápadem dřív? Jak náročné je dosáhnout zplnoletnění, svéprávnosti, čtěte v příběhu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.