Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Investoři do fondů si vybrali dovolenou

Výsledková sezona v USA pokračuje a díky převážně pozitivním výsledkům se tento týden akciím dařilo. Velmi dobrý týden zaznamenala také pražská burza pozitivně ovlivněna vývojem na zahraničních trzích. Dobré výsledky na akciových trzích se pak promítly také ve výkonnosti fondů.

Americké trhy začaly týden výrazným posilováním, zejména díky dobrým výsledkům reportujících společností. Technologický sektor pozitivně ovlivnila zpráva o fúzi AMD a ATI. I když v úterý již vývoj zdaleka nebyl tak jednoznačný, klesající cena ropy a rostoucí spotřebitelská důvěra měly nakonec na vývoj pozitivní vliv. Vesměs pozitivní nálada zůstala na trzích také ve středu, i když výsledky společností nebyly nijak přesvědčivé.

Ve čtvrtek však nakonec přeci jen došlo k mírné korekci, když hlavním viníkem byl především Microsoft a pravděpodobné další opoždění jeho nového operačního systému Vista. V pátek se akciové trhy vrátily k růstu, pozitivní dopad měly především zprávy indikující možnost pozastavení úrokových sazeb (DJIA +3,2 %, Nasdaq +3,7 %, S&P 500 +3,1 %).

Také pražská burza začala týden díky optimistickému vývoji na okolních trzích výrazným růstem, který pokračoval u všech titulů také v úterý. Ve středu sice některé tituly zaznamenaly mírný pokles, celkově však vládla na trhu dobrá nálada, kterou nezkazilo ani čtvrteční ranní vybírání zisků. Odpoledne však již opět nastoupili kupci a po pátečním mírně volatilním vývoji s optimistickým koncem si mohl pražský index PX připsat zajímavý týdenní přírůstek +5,72 %.

Největšími tahouny pražské burzy byly v uplynulém týdnu akcie společností CETV (+10,3 %), která dostala zvýšené investiční doporučení, očekávání dobrých výsledků táhlo akcie farmaceutické Zentivy (+8,3 %) a růst cen energie pomohl akciím společnosti ČEZ (7,8 %). Podprůměrný růst po volatilním vývoji a snížení investičního doporučení zaznamenal tabákový koncern Philips Morris (+,0,2 %).

Trhy pomohly fondům

Dobré výsledky na světových finančních trzích v uplynulém týdnu pozitivně ovlivnily také výkonnost podílových fondů, které si až na výjimky připsaly kladnou výkonnost. Výborné výsledky farmaceutických společností se podepsaly na dobré výkonnosti fondu ČPI Farmacie a biotechnologie (+3,06 %). Optimizmus na akciových trzích ve střední a východní Evropě pozitivně ovlivnily výkonnost akciového fondu ISČS Sporotrend (+5,99 %), a také smíšeného IKS Balancovaný (+3,48 %).

Na čistých prodejích se tento týden výrazně projevil vliv dovolených a prázdnin. Prodeje i nákupy totiž byly skutečně podprůměrné, snad jen s výjimkou ISČS Sporoinvestu, ze kterého za týden odteklo celkově 63 milionů korun.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Sporotrend 5,99% AIG zahraničný rastový -0,38%
ČPI Farm. a biotech. 3,06% ČPI Nových ekonomik 0,36%
ČPI Rop. a energ. průmyslu 2,77% IKS Světových indexů 112%
Dluhopisové ISČS Trendbond 0,71% ČPI Korpor. dluhopisů 0,13%
IKS Plus bondový 0,64% ČPI Státních dluhopisů 0,18%
ISČS korpor. dluhopisový 0,35% IKS Dluhopisový 0,25%
Fondy fondů IKS Fénix dynamický 1,90% ISČS Opatrný Mix 0,24%
IKS Fénix smíšený 1,53% IKS MAX 5 0,38%
ISČS Dynamický Mix 1,30% IKS Fénix konzervativní 0,48%
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,06% ISČS Sporoinvest 0,02%
ČPI Peněžního trhu 0,05% Pioneer-Sporokonto 0,05%
       
Smíšené IKS Balancovaný 3,48% IKS MAX 2 -0,11%
Pioneer dynamický 1,42% J&T AM Druhý KSIO -0,01%
ISČS Výnosový 1,18% ČPI Zlatý 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč ČPI Peněžního trhu 20,7 ISČS Sporoinvest -63,0
ISČS Sporotrend 16,9 IKS Peněžní trh

-24,9

IKS Fénix smíšený 9,9 ISČS Sporobond -14,6

Zdroj: AFAM

To, že investoři se nijak zvlášť nečinili, zejména v nákupech podílových listů, ani v průběhu minulých měsíců, dokazuje měsíční a čtvrtletní statistika vývoje majetku ve fondech Asociace fondů a asset managementu ČR (AFAM). Kromě záporných čistých prodejů u fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů se však na poklesu majetku podepsala také negativní výkonnost fondů v tomto období.

V červnu sice byly celkové čisté prodeje -431 milionů Kč, majetek ve fondech ale klesl ze 143,3 mld. Kč na 140,8 mld. Kč, což je pokles o 2,5 mld. Kč. V červenci zaznamenaly kladné čisté prodeje fondy fondů (+447 mil. Kč), akciové fondy (+334 mil Kč) a smíšené fondy (+70 mil. Kč), záporné čisté prodeje si připsaly fondy dluhopisové (-626 mil. Kč) a peněžního trhu (-665 mil. Kč).)