Investoři si opět našli cestu k fondům

Akciovým trhům se v minulém týdnu nedařilo ani ve světě, ani doma - nabraly kurz směrem dolů. Tento fakt nepříznivě ovlivnil výkonnost fondů, a to především akciových. Celkově si však fondy statistiku čistých prodejů oproti minulému týdnu vylepšily a skončily v plusu.

Již se začalo zdát, že světové akciové trhy nenaplní očekávání podpořené tvrzením, že září bývá pro akcie historicky velmi špatný měsíc. Avšak po týdnech vzrůstů (americký index S&P dokonce posiloval šest týdnů po sobě, což je nejdéle od začátku ledna) v uplynulém týdnu opravdu začal pokles. Tento trend odstartovalo očekávané zvýšení úrokových sazeb FEDu o 25 bodů na hodnotu 1,75 %, a to přesto, že celkové hodnocení centrální banky o stavu ekonomiky vyznělo příznivě.

Na vývoj trhu začala opět nepříznivě působit cena ropy, která dosáhla hranice 49 dolarů za barel. Ačkoliv mohly být příčinou i přírodní živly - hurikán Ivan a tropická bouře Jeanne sehrál rozhodující roli pokles zásob ropy v USA. V průběhu týdne oznamovaly společnosti pozitivní výsledky, prodejní nálady na trhu to již ale nezměnilo a indexy tak i na konci týdne oslabovaly.

Poté, co pražská burza dosáhla svých desetiletých maxim, začala také realizovat zisky, což se projevilo zejména u Komerční banky a Českého Telecomu. Největší propad zaznamenala Zentiva, kterou po stagnaci postihl pád o celé 3 %. Po počátečním poklesu se naopak vzpamatovaly akcie společnosti ČEZ (jeho šance na úspěch v tendru o SE stále žijí) a zakončily týden v plusu. Dařilo se i Unipetrolu a společnosti Philip Morris.

Celkově ale hlavní indexy BCPP skončily v mínusu (PX-50 -1,44 %, PX-D -1,85 %) a podobně dopadl i index PX-30 na RM-Systému (-2,3 %). Ve středu se v segmentu nejlepších titulů pražské burzy SPAD naposledy

Kde znásobit peníze za rok, či deset let? čtěte ZDE

obchodovalo s akciemi Českých radiokomunikací. Akcie současně od čtvrtka nejsou součástí akciového indexu PX-D. Hlavním důvodem byl nezájem obchodníků - počet tvůrců trhu klesl pod hranici tří brokerů. Atraktivita titulu poklesla poté, co společnost Bivideon během veřejného odkupu získala ve firmě podíl 94,2 % a prakticky nebylo s čím obchodovat.

Výkonnost fondů klesala s akciemi

Negativní vývoj na akciových trzích nejvíce zasáhl akciové fondy, které si podle statistik Unie investičních společností UNIS vedly minulý týden výkonnostně nejhůře - kladnou výkonnost si udržely jen tři fondy. Nejlépe si vedl ČPI ropného a energetického průmyslu (+1,09 %), kterému nahrává současná situace kolem vývoje cen ropy. Oproti tomu dopadly mnohem hůře fondy IKS Světových indexů (-1,90 %), ČPI globálních značek (-1,36 %) a ČPI fond farmacie a biotechnologie (-1,03 %). Více než jedno procento ztratil také fond Živnobanka-akciový fond (-1,01 %).

V mínusu se ocitlo i mnoho smíšených fondů. Nejhůře jsou na tom J&T Opportunity CZK (-0,38 %), ČSOB Kvanto Kombinovaný (-0,20 %) a ČPI Smíšený (-0,20 %). Dařilo se naopak fondu ČSOB středoevropský (+1,38 %) a fondům ISČS Výnosový (+0,80 %), ISČS Sporomix 3 (+0,55 %).

Tradičně dobře si vedly fondy peněžního trhu, z nichž nejlépe dopadl fond IKS Peněžní trh (+0,14 %). Úspěšné byly i fondy dluhopisové - pouze fond ISČS-ČS

Chcete vědět, jak vybrat ten správný fond? Čtěte ZDE

korporátní dluhopisový si připsal zápornou výkonnost (-0,10 %). Nejlépe si oproti tomu vedl fond ISČS-TRENDBOND (+1,04 %), následovaný fondy IKS Dluhopisový (+0,64 %) a ISČS-SPOROBOND (+0,62 %).

V statistice čistých prodejů si za uplynulý týden fondy přilepšily o 122,1 mil. Kč, což je oproti minulému týdnu (v němž se z fondů ztratilo přes 1,4 mld. Kč) výrazné zlepšení. Největší zásluhu na tom mají již tradičně zejména dva fondy: ISČS Sporoinvest s čistými prodeji +173, 6 mil. Kč a zajištěný fond KB Max – světový garantovaný (+71,9 mil. Kč).

Kladné čisté prodeje zaznamenaly i fondy společnosti KBC, které si připsaly 138,9 mil. Kč. Nejvíce se o to zasloužil zajištěný fond ČSOB Světového růstu +1 s čistými prodeji +90,6 mil. Kč, kterému sekundoval KBC Multi Cash ČSOB SKK Kap. vedený v slovenské koruně (čisté prodeje +44,4 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI rop. a energ. 1,09% IKS Světových indexů -1,89%
ISČS-SPOROTREND 0,36% ČPI globál.značek -1,36%
ČSOB Akciový Mix 0,31% ČPI farm. a biotech. -1,03%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 1,04% ISČS-ČS korp. dluhop. -0,10%
IKS Dluhopisový 0,64% ČSOB Kvanto kor. dluh. 0,01%
ISČS-SPOROBOND 0,62% ČPI korp. dluhopisů 0,06%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 0,18%    
IKS Fond fondů -0,74%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,14% Živnobanka-Sporokonto 0,04%
ISČS-SPOROINVEST 0,05% ČPI Peněžní 0,03%
ČSOB výnosový 0,04%    
Smíšené ČSOB středoevrop. 1,38% J&T Opportunity CZK -0,38%
ISČS-Výnosový OPF 0,80% ČSOB Kvanto Kombin. -0,20%
ISČS -SPOROMIX 3 0,55% ČPI - Smíšený -0,20%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 173,6 ISČS-SPOROBOND -50,2
MAX - svět. garant. 71,9 IKS Dluhopisový -42,6
IKS Peněžní trh 22,8 Balancovaný ŽB-Trust -25,1

Zdroj: UNIS

Garanční fond ukončil další kolo výplat

Dne 20. září ukončil Garanční fond obchodníků s cennými papíry (GFOCP) další tranši výplat klientům obchodníků s cennými papíry Finnex Praha a Profin CB. Výplata probíhala od 20. srpna a GFOCP během ní vyplatil 74 % z celkového počtu 666 klientů obou firem. Bylo tak využito 95 % z celkových 5,99 mil. Kč, které byly k dispozici. 31. srpna fond ukončil také výplatu čtvrté tranše náhrad klientům společnosti Private Investors. Peníze si vyzvedlo 74 z 89 klientů, vyplaceno bylo 5,5 mil. Kč. Ve stejnou dobu byla ukončena výplata pěti klientů společnosti Komerio BDK, kteří dostali 937 tis. Kč.