Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Investování: jednoduše přes internetbanking

  • 9
Investovat z pohodlí domova je možné nejen přes on-line brokery, ale také pomocí přímého bankovnictví několika bank. Svým klientům umožňují investovat do různých druhů podílových fondů. Které banky to jsou a co vše jejich internetbanking nabízí?

Možnost on-line investování a ovládání účtů mají klienti eBanky, České spořitelny a Komerční banky. Je však nutné, aby klient u některé z těchto bank měl zároveň založený běžný účet, který mu umožní přístup do internetové aplikace. Z tohoto účtu mu budou bezhotovostně čerpány prostředky na realizování investic.

Základním předpokladem investování je podepsání komisionářské smlouvy o obstarání koupě nebo prodeje cenného papíru. V drtivé většině případů je nutné se dostavit k podpisu na příslušnou pobočku vaší banky. Jediná eBanka nabízí uzavření smlouvy on line během několika minut pomocí elektronického podpisu.

Nabídka podílových fondů

Založením vašeho majetkového účtu investičních nástrojů můžete začít s nákupem podílových listů. eBanka poskytuje možnost investovat do fondů skupiny ING Investment Management nebo ČP Invest. Elektronický podpis je hlavním rozdílem mezi eBankou a ostatními dvěma bankami, které po klientovi požadují alespoň jednu návštěvu pobočky při podpisu smlouvy.

Česká spořitelna má v nabídce podílové listy své dceřiné společnosti Investiční společnost ČS jako i fondy Erste Sparinvest kapitálové investiční společnosti Erste Bank. Komerční banka nabízí investování do podílových listů dceřiné Investiční kapitálové společnosti KB. Vybírat si můžete i ze zajištěných fondů MAX a fondů SG Asset Management, která je dceřinou společností Société Générale. Pokud již jste klientem Komerční banky, můžete investovat ihned, a to telefonicky přes Expresní linku Komerční banky, nebo internetové bankovnictví Mojebanka.

Operace, které lze pomocí internetového bankovnictví provádět, jsou velmi podobné u všech tří subjektů. Pomocí přímého bankovnictví  získáte přehled o aktuálních kurzech fondů nebo o stavu na svých účtech. Z pasivních operací je možné zjistit i transakční historii účtu týkající se přehledu pohybů na účtu nebo podrobnosti o uzavřené smlouvě. Velice užitečnou funkcí je možnost klienta sledovat vývoj celého investovaného portfolia v čase ve formě přehledného grafu.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Z aktivních operací je na výběr nákup podílových listů, popřípadě i trvalý příkaz k nákupu se stanovenou frekvencí. Možný je i zpětný prodej listů či možnost přestupu mezi podílovými fondy. Všechny transakce jsou samozřejmě standardně zpoplatněny podle sazebníků bank.

V případě investování částek vyšších než 200 000 Kč nabízejí ISČS a ING zvýhodněné vstupní poplatky, které si investiční společnost účtuje při nákupu podílových listů. Zajímavou poplatkovou politiku uplatňuje IKS, která vstupní poplatky u svých vybraných fondů neúčtuje. Klient platí poplatek výstupní při prodeji, který se však s prodlužující se dobou držby podílového listu postupně snižuje až na 0%. Pro případ pravidelného investování společnost ČP Invest stanovuje vstupní poplatek pro konečnou cílovou částku programu. Poplatek je splatný na počátku programu a poté se již vstupní poplatky neúčtují. Klient má tak možnost výrazně ušetřit.

V případě investování přes internetbanking vás čeká větší pohodlí při zadávání transakcí. Klient je tak ušetřen docházení na pobočku pokaždé, když chce s portfoliem svých investic nakládat.