Investování: Zůstat za pecí nebo jít do světa?

  • 2
Investování v zahraničí je v dnešním globalizovaném světě stejně jednoduché jako investování na domácí půdě. Možnost investování za hranicemi naší země proto dnes zvažuje čím dál více českých investorů...
Investování v zahraničí je v dnešním globalizovaném světě stejně jednoduché jako investování na domácí půdě. Možnost investování za hranicemi naší země proto dnes zvažuje čím dál více českých investorů, především pak v oblasti podílových fondů, kde je nabídka zahraničních podílových fondů doslova nepřeberná. Vyplatí se opravdu investovat v zahraničí nebo je lepší zůstat u českých fondů? Jaké jsou výhody a nevýhody zahraničních fondů? Tento článek se pokouší nalézt odpověď na tyto otázky. Výhody zahraničních fondů jsou:

Styl na míru
Ve světe je takové množství podílových fondů, že k tomu, aby se tyto fondy prosadily, se musí odlišovat od ostatních (tzv. profilovat se). Přitom již nestačí mít různé geografické nebo sektorové zaměření. Fondů investujících v exotických zemích je přehršel a proto se fondy musí navzájem odlišovat tím, jakým způsobem vybírají podniky do portfolia a jak toto portfolio spravují – jinými slovy se fondy odlišují svým investičním stylem. Když chcete investovat do oblasti Tichomoří, máte na výběr mezi stovkou různých fondů, které investují rozdílně – některé fondy vybírají pouze velké firmy, jiné zase pouze malé, některé fondy vybírají podniky, které jsou na trhu podhodnoceny a jiné naopak podniky, které dosáhly v poslední době nejvyšších růstů.

Je zřejmé, že zahraniční fondy tak nabízí investiční možnosti, o kterých se českým fondům může akorát zdát. České fondy, investující v zahraničí, jsou bez výjimky globálními nebo evropskými fondy, které investují v celém světě nebo v celé Evropě. Nenabízí žádnou podrobnou geografickou či sektorovou specializaci.

Nižší poplatky za správu
Zahraniční fondy si v průměru účtují nižší poplatky za správu. To je dáno jednak tím, že spravují majetek řádově vyšší než jejich české protějšky, a jednak nižšími transakčními náklady na zahraničních akciových trzích. V následující tabulce je srovnání poplatků za správu v každé kategorii fondů zvlášť.

Poplatky za správu

Fondy:

zahraniční

české

Akciové

1,43 %

2,13 %

Fondů

0,98 %

1,38 %

Smíšené

1,09 %

2,43 %

Dluhopisové

0,91 %

0,99 %

Pen. trhu

0,59 %

0,91 %

Lepší diverzifikace
Dalším kladem zahraničních fondů je lepší diverzifikace rizika vzhledem k většímu počtu cenných papíru v portfoliu fondu. Zatímco české fondy investují řádově do desítek různých titulů, zahraniční fondy investují řádově do stovek různých titulů. Výsledkem je pak nižší nesystematické riziko portfolia a tudíž menší kolísavost jeho hodnoty v čase.

Riziko (volatilita) fondu od založení*

Fondy:

zahraniční

české

Akciové

25,12 %

32,80 %

Fondů

11,88 %

11,01 %

Smíšené

11,82 %

12,80 %

Dluhopisové

9,59 %

16,17 %

Pen. trhu

10,28 %

6,31 %

* volatilita přepočtena na CZK

Lepší informační podpora
Zahraniční fondy mají obvykle i lepší informační zázemí. Některé fondy spravují majetek ve výši stovek miliard korun a mohou si dovolit platit špičkové analytiky, které jsou každým okamžikem ve styku s trhem. Analytici mají přístup k veškerým informacím o ekonomickém a politickém vývoji sledovaného teritoria a mohou okamžitě reagovat na jeho nenadálé změny. V konečném důsledku tyto fondy dosahují vyšší výkonnosti.

Výkonnost k minimálnímu investičnímu horizontu ke dni 29.6.2001*

Fondy:

zahraniční

české

Akciové

11,45 %

N/A**

Fondů

3,26 %

N/A**

Smíšené

3,34 %

2,67 %

Dluhopisové

4,64 %

8,05 %

Pen. trhu

2,42 %

2,22 %

* výkonnost přepočtena na CZK
** vzhledem ke krátké historii fondů nelze spočítat výkonnost k min. inv. horizontu

K výše uvedeným výhodám se ještě v případě zahraničních fondů s domicilem v některém z daňových rájů připojuje výhoda nižšího zdanění výnosů fondu. I zahraniční fondy mají ale své „mouchy“. Výhodou českých podílových fondů ve srovnání se zahraničními konkurenty jsou následující:

Nižší vstupní poplatky
České podílové fondy mají sice v průměru vyšší poplatky za správu, nicméně mají naopak v průměru nižší vstupní poplatky. To je dáno tím, že vzhledem k silné opoře mateřské banky ve většině případů českých fondů jsou náklady na marketing a prodej podílových listů fondů nižší, než jsou náklady zahraničních fondů, které musí využívat služeb smluvních distributorů. Rozdíl je nejvíce markantní u akciových fondů, kde jsou průměrné maximální vstupní poplatky v případě českých fondů ve výši 2,2% a v případě zahraničních fondů 4,6%.

Denominace fondu v Kč
Další nezanedbatelnou výhodou českých fondů je, že jsou ve své většině denominovány v českých korunách, což znamená, že hodnota jednoho podílu není citlivá na výkyvy směnného kurzu koruny vůči světovým měnám. Toto tvrzení ale neplatí obecně - v korunách jsou denominovány i některé zahraniční fondy a naopak některé české akciové fondy investují výhradně v zahraničí a tudíž je jejich hodnota závislá na vývoji kurzu koruny.

Nízké minimální investice
Zatímco ke vstupu do zahraničního fondu potřebujete obvykle přinejmenším sto tisíc, do českých fondů můžete ve většině případů vstoupit s jednou tisícovkou v kapse. Vysoký rozdíl mezi výší minimální investice je dán tím, že zahraniční fondy mají vysoké fixní náklady s distribucí podílových listů a vedením individuálních účtu , které lze pokrýt pouze při vyšších investovaných částkách.

Je tedy lepší investovat prostřednictvím zahraničního nebo českého fondu? Stejně jako u většiny jiných otázek ze světa financí nelze ani na tuto otázku jednoznačně odpovědět. V kategorii fondů peněžního trhu lze spíše doporučit české fondy, které nejsou citlivé na kolísání kurzu, v případě akciových fondů zase spíše zahraniční fondy, nabízející pestrou škálu investičních možností a lepší správu portfolia. Pokud se rozhodnete pro zahraniční fond, musíte každopádně investovat mnohem vyšší částku.

Abychom usnadnili Váš výběr mezi rostoucím počtem podílových fondů, a to nejen českých, ale i zahraničních, připravili jsme pro Vás na stránkách Fincentra novou sekci fondů. Jednoduchý přístup do této sekce umožňuje adresa fondy.fincentrum.cz. V této sekci naleznete podrobné informace o desítkách českých a stovkách zahraničních fondů včetně aktuální ceny podílového listu, historického vývoje fondu od jeho založení, scoringu a skladby portfolia. Při výběru fondu můžete použít Interaktivní výběr, který Vám umožní snadné a rychlé srovnání fondů podle zvoleného kritéria nebo Rychlý přehled, který Vám nabízí přehledné srovnání charakteristik až tří fondů.

Uvažujete o nákupu zahraničního fondu nebo ho už máte ve svém portfoliu? Jak se Vám líbí nová sekce fondů na stránkách Fincentra? Napište nám svůj názor!