Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dlouho trvá, než splaskne bublina?

Podobně jako v předchozím roce, také větší část roku 2002 na kapitálovém trhu je ve znamení klesajícího trendu. Bezprostředních důvodů tohoto poklesu je několik. Účetní skandály a hrozba opětovného sklouznutí do recese jsou však zřejmě ty nejdůležitější. Jaká je budoucnost?

Manažeři firem v honbě za maximalizací tržní hodnoty firem v druhé polovině 90. let podporovali „drobné“ účetní prohřešky, kterými firmy nadhodnocovaly své tržby nebo nafukovaly kvalitu vykazovaného zisku. Bohužel až případ Enronu v závěru roku 2001 spustil lavinu opatření, z nichž za nejdůležitější je možné považovat zpřísnění trestů za zkreslování účetnictví a povinnost manažerů podepisovat se pod finanční výkazy firem.

Nedůvěra v účetnictví vedla také ke změně přístupu k vykazovaným zisků. V květnu 2002 prezentovala agentura S&P novou metodiku pro výpočet „core earnings“, které lépe vyjadřují aktuální rentabilitu firem. Tyto „jádrové“ zisky by měly ukazovat výkonnost firem po očištění vlivu nákladů zaměstnaneckých opcí a také dopadu očekávaných výnosů penzijních plánů firem zahrnutých do výpočtu zisků.

Zaměstnanecké penzijní plány se staly v druhé polovině roku 2002 doslova strašákem investorů. Několikaletý pokles akciových trhů zvětšil rozdíl mezi závazky penzijních programů a hodnotou podkladových aktiv. Tato mezera se díky současnému americkému systému účetnictví GAAP promítá do hospodaření firem. Vzhledem k tomu, že závazky penzijních plánů jsou vedeny na principu diskontovaných budoucích výplat, zalepit vzniklou mezeru mohou buď výnosy budoucích let nebo sama firma na úkor zisku před zdaněním. Mezi nejvíce postižené patří automobilky General Motors a Ford. Např. GM by se měl během roku 2003 pokusit účetně (a reálně) vypořádat s mezerou ve výši 18- 23 mld. USD. Někteří akcioví analytici po nových zkušenostech s kvalitou vykazovaných zisků zaměnili ve výpočtu srovnávacích ukazatelů méně průkazný čistý zisk za obtížněji manipulovatelný provozní zisk.

Hledáte informace o akciích? Naleznete je spolu s články na toto téma ZDE.

Zisky firem v průběhu letošního roku hrály při rozhodování investorů druhé housle, přestože dlouhodobý vývoj kapitálových trhů určují právě fundamenty akciových společností. Na začátku roku 2002 se hovořilo o přesunu akciových investorů do Evropy, zejména kvůli vyšší důvěře v účetnictví a relativně nižšímu ohodnocení firem na trhu podle násobku zisků (P/E). Tento přesun se však nekonal, evropské indexy klesaly v průběhu roku minimálně stejnou rychlostí jako americké. Kapitálové trhy silně klesaly z důvodu dočasné ztráty důvěry ve finanční systém, na kterém byly založeny bubliny nadhodnocení předchozích let.

Druhým neméně sledovaným problémem je rychlost nastartování oživení nejvyspělejších ekonomik světa, zejména té americké. Břemeno odpovědnosti řešení obou problémů spočívá na institucích finanční architektury. Ty mají za úkol rozhýbat globální ekonomiku a zavést taková opatření, aby již žádné účetní bubliny nemohly vznikat.

Období po splasknutí bubliny nadhodnocení cen akcií je spojeno s hledáním historických paralel s cílem odhadnout další možný vývoj. Varovný prst některých ekonomů ukazuje na Japonsko po roce 1989. Hospodářský zázrak v Japonsku na konci osmdesátých let vystřídala dekáda chybných politických rozhodnutí, která způsobila zaostávání ekonomiky za zbytkem světa. Tehdejší ekonomický rozmach vystřídal pokles nadhodnocených cen japonských aktiv (nemovitostí a cenných papírů) na konci 80. let, který se svým relativním rozsahem podobá pádu technologického indexu NASDAQ v uplynulých letech. Japonská inflace měřená indexem spotřebitelských cen je od poloviny devadesátých let záporná.

Zajímají-li vás další informace o  téměř 500 fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE

Speciálně na české fondy je zaměřena stránka: fondy.idnes.cz

Také některé sektory americké ekonomiky prošly v roce 2002 výrazným poklesem cen svých výrobků, který plyne ze silnějšího konkurenčního prostředí, nadměrných kapacit výroby či přeinvestovanosti (technologie a telekomunikace) nebo ekonomické recese (automobilový průmysl). Americká ekonomika se v současnosti nachází také v deflačním pásmu. Vyvstává otázka, zda se Spojené státy nedostanou v dalších letech na podobnou trajektorii jako Japonsko, které se nachází v pasti likvidity a statisticky prochází pátou recesí od roku 1990. Při listopadovém snížení úrokových sazeb americkým FED o 50 bazických bodů si japonský ministr financí posteskl, že závidí americkým tvůrcům měnové politiky jejich prostor ke snižování sazeb. Ani téměř nulové japonské úrokové sazby totiž nejsou schopny pomoci zemi k hospodářskému růstu a ekonomika byla kvůli neúčinnosti měnové politiky několik uplynulých let tažena ze státního rozpočtu.

Každá nová vláda se pokouší najít recept na změnu tohoto stavu, bohužel i nová opatření zavedená premiérem Koizumim (např. reforma zdanění cenných papírů) se minula svým účinkem. Dvanáct let ospalosti japonské ekonomiky však bylo způsobeno zejména krizí úvěrových portfolií japonských bank. Japonské banky půjčovaly na přelomu 80. a 90. let na základě nadhodnocených cen nemovitostí a dalších aktiv. Po pádu cen těchto aktiv prudce poklesla hodnota zástav a tím se zhoršila návratnost úvěrů. Americké banky nepůjčovaly (nebo půjčovaly v malém rozsahu) v uplynulých 5 letech proti zástavě nadhodnocených cenných papírů. Krize americkému bankovnictví tedy zatím nehrozí, a to ani z důvodu nesolventnosti dlužníků amerických bank.

Zdroj: Autor, data Bloomberg

Oproti pesimistické variantě po vzoru Japonska existuje také druhý názorový proud, který představuje například ekonom Merrill Lynch Gerald Cohen. Gerald Cohen přirovnává současný stav americké ekonomiky k situaci z poloviny 50. let. Také tehdy Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres, produktivita práce a výstavba nových domů utěšeně rostla, v ekonomice neexistoval tlak na růst cenové hladiny. Deflace 50. let byla krátká a neměla vážné ekonomické důsledky, růst produktivity práce pomohl zabezpečit průměrný 6,6% nominální (a 4% reálný) růst hrubého domácího produktu. Firemní zisky dokázaly růst, přestože firmy snižovaly ceny svých výrobků. Právě rostoucí produktivita je podle pana Cohena nejdůležitější podobností současné a tehdejší ekonomické situace. 

Průměrný růst produktivity za posledních sedm let (2,5 %) a zavádění nových technologií by mohly zvrátit nepříznivé ekonomické trendy. Po obnovení poptávky by mělo následovat najímání dříve propouštěných zaměstnanců, nezaměstnanost by tak klesla z dnešních 5,7% pod 5% hranici. Podle Cohena však vzhledem ke kapacitním možnostem ekonomiky nelze očekávat tak prudké oživení ekonomiky, jako v 50. letech, v průběhu kterých činil průměrný roční růst akciového indexu S&P 13,6%.

Jako obvykle, pravda bude zřejmě někde uprostřed. Domnívám se, že minimálně několik dalších čtvrtletí se budou kapitálové trhy pohybovat jako na houpačce. Přestože prostor k růstu zisků firem nadále existuje, zejména vzhledem k nízkým základnám minulých let, kvalita zisků utrpěla. Přestože podíl amerických domácností investujících do akcií v posledních dvou letech poklesl z 58% na 45 %, existuje stále dostatečně velké množství peněz, které „musí“ být proinvestováno. Mezi hráči na trhu převažují „trendoví“ investoři, kteří investují v průběhu růstu a vytvářejí krátké pozice při očekávání výrazných poklesů. Portfolio manažeři na současnou situaci správně reagují zkrácením investičního horizontu svých investic. Jestliže v minulosti drželi jeden titul ve svých portfoliích třeba i 10 let, dnes toto období zkracují na několik let nebo i měsíců. Podobně opatrný přístup lze doporučit také individuálním investorům.

Dopadl na vás nějak přímo nedávný pád akciových trhů? Ovlivnil vaši budoucí investiční orientaci? Těšíme se na vaše názory.

Autor je nezávislý analytik

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...