Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dobré je mít čipovou kartu

  0:02aktualizováno  0:02
Rozvoj moderních technologií neponechal stranou ani oblast platebních karet. Není tedy divu, že magnetické platební karty jsou nahrazovány kartami čipovými. Ty v porovnání se svými staršími sestrami přinášejí hned několik výhod.
Rozvoj moderních technologií neponechal stranou ani oblast platebních karet. Není tedy divu, že magnetické platební karty jsou nahrazovány kartami čipovými. Ty v porovnání se svými staršími sestrami přinášejí hned několik výhod.

Princip fungování čipových karet
Čipové karty obecně uvnitř skrývají mikroprocesor, kterému dnes nikdo neřekne jinak než čip. Čipy mohou sloužit buď jako prostředek ke čtení uložených dat anebo jich lze využít k zápisu nových dat. Čipová karta může komunikovat s bankomaty či platebními terminály buď pomocí kontaktních ploch na kartě, na které se přiloží terminálový snímač nebo bez jakéhokoli kontaktu díky využití elektromagnetického pole.

V čem magnetické platební karty zaostávají
Magnetické platební karty dnes již umožňují výběr peněz z bankomatů a zároveň i elektronické placení prostřednictvím terminálu. Za čipovými kartami však zaostávají především v ohledu množství uložených dat. Magnetický záznam totiž neumožňuje uložení více než 1288 bitů, což může být v některých případech málo. Na druhé straně čip může disponovat programem a pamětí přesahující 4 Mbyte. Kromě této zřetelné nevýhody se magnetické platební karty stávají mnohem snadnějším soustem pro nejrůznější padělatele.

Platební karty a bezpečnost
Dnes již s úsměvem se můžeme ohlédnout zpět na první platební karty a jejich zabezpečení. Platební karty díky rychlému rozvoji přitahovaly a stále přitahují větší počet kriminálních živlů. Není divu, neboť platební karty jsou skutečně asi nejsnadnějším mostem k penězům klientů bank. V tomto ohledu vítězí s přehledem čipové karty nad jejími magnetickými kolegyněmi. Rozsah paměti spojený s programovým vybavením čipových karet totiž nejen umožňuje zaznamenat disponibilní finanční částky klienta a denní limit pro off-line transakce, ale I případné nahrazení osobního kódu klienta PIN jiným druhem identifikace. V tomto ohledu magnetické karty jinou formu ochrany nenabízejí.

Vývoj a prognóza počtu čipových karet na světě

Tržní segment1997 (v mil.)2003 (v mil.)*
Telefonní karty6843 270
GSM69760
Bankovnictví49690
Zákaznické karty22320
Ostatní oblasti751 270
CELKEM9006 310

Pramen: DataMonitor
Vysvětlivky: Údaje pro rok 2003 jsou samozřejmě prognózou počtu čipových karet v jednotlivých odvětvích a celkového počtu.

Platební karty a náklady
Kromě vynakládání velkého množství finančních prostředků ze strany bank na zabezpečení maximální ochrany proti zneužitím cizí osobou se také banky snaží minimalizovat riziko ze strany vlastních klientů. Tím mám na mysli u debetních karet nepovolené přečerpání prostředků do debetu. Toto riziko se banky snaží minimalizovat prostřednictvím stanovení denních limitů výběrů, avšak dokonalou ochranu zaručuje pouze on-line autorizace transakce. To je v podstatě komunikace bankomatu či obchodního terminálu s informačním systémem banky. Ten musí vyhodnotit, zda klientem požadovaná částka je menší než zůstatek na jeho účtu. Jinými slovy jde o ověření, zda klient má na kontě dostatek peněz pro jím požadovanou transakci. Není divu, že vytvoření a následné udržování rozsáhlé sítě bankomatů a terminálů on-line stojí banky hodně peněz.

Elektronická peněženka přináší úspory
Cestou pro výrazné snížení nákladů vyplývajících z nutnosti on-line autorizace jsou čipové karty. Ty umožňují prostřednictvím takzvaných elektronických peněženek výrazné omezení on-line komunikace s informačním systémem banky. Klient využívající tohoto principu komunikuje on-line pouze v případě „dobíjení“ elektronické peněženky. Tím se rozumí převedení částky řekněme 30 tisíc z běžného účtu do této elektronické peněženky. Tu pak klient používá při komunikaci s bankomatem nebo s platebním terminálem u jakéhokoli obchodníka.

Tím odpadá povinnost ověření dostatečného zůstatku na účtu klienta on-line. Systém platebního terminálu či bankomatu umožňuje komunikovat pouze s elektronickou peněženkou, jejíž čip mu odpoví, zda je v ní dostatečný objem peněz pro požadovanou transakci. Použití tohoto systému tedy výrazně omezí nákladnou on-line komunikaci a nahradí ji levnou komunikací off-line. Cena komunikace karta-terminál je skutečně minimální. Z toho jednoznačně vyplývá, že budoucí vývoj povede k mnohem výraznějšímu nahrazování magnetických karet jejími mnohem inteligentnějšími, levnějšími a zároveň bezpečnějšími kolegyněmi s čipem.


Sponzorem dnešního komentáře je


Oracle E-Business Suite je náš nový software, který přináší spolehlivost a jistotu v každé situaci. Jde o sadu aplikací pro elektronické obchodování a kompletní zajištění obchodní činnosti podniku – od marketingu, přes odbyt a zákaznické služby až po účetnictví a řízení lidských zdrojů.
A nakonec proč nevyzkoušet řešení dostupné v jakémkoli jazyce či zemi!
www.oracle.com/global/cz/start/miliarda/intro.html
Autor článku nemá žádnou vazbu na finanční instituci uvedenou jako sponzora komentáře dne. Sponzoring komentáře dne je placenou službou serveru Fincentrum, která nemá žádný vliv na obsah komentáře.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.