Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dokáže připravit česká škola pro praktický život

  10:29
Málokteré dítě míří po skončení školní docházky přímo do praxe. Většina pokračuje ve studiu na střední škole či v učebním oboru. Připraví se tam dostatečně na další kariéru? Jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží nejen na typu navštěvované školy, i školy stejného typu totiž vybaví děti do života různým způsobem.

Nejblíže ke skutečnému životu mají učební obory. Tam je praxe přímo součástí výuky, její podíl během studia narůstá. Mezi učilišti však existují přímo propastné rozdíly. Zatímco někde praxi odbývají a studenti se mnoho nového nenaučí, jinde mohou hned po skončení školy začít pracovat samostatně. Střední odborné školy připravují studenty pro zvolený obor ve specializovaných předmětech. Ve 3. a 4. ročníku studia už tvoří polovinu výuky a praktické zkoušky jsou i součástí maturity.

S realitou budoucího zaměstnání se studenti setkávají při odborné praxi ve firmách. Její délka se rovněž zvyšuje s postupem studia. Socioložka Marie Šafaříková říká: "Střední odborné školy věnují během studia praxi dostatečný prostor, a proto absolventi obecně odcházejí do zaměstnání dobře vybaveni a s reálným očekáváním. Stále však vidím problém v tom, že rodiče a mladí lidé, kteří školy vybírají, se málo zajímají o potřeby trhu práce. Hrozí, že o řadu i třeba dobře připravených absolventů nebude zájem." V současnosti je nedostatek schopných odborníků ve stavebnictví, strojírenství a v dalších, především technických oborech, a proto je zde perspektiva získání pracovních příležitostí poměrně široká.

Gymnázia nabízejí několik volitelných předmětů

Gymnázia jsou především přípravou pro další studium na vysoké škole, i ona však mohou mít speciální zaměření (přírodovědné, programování, esteticko-výchovné a podobně). Ve vyšších ročnících přibývá také volitelných předmětů (ve třetím ročníku je to 4 až 6 hodin, ve čtvrtém ročníku 6 až 9 hodin z 31 vyučovacích hodin celkem). Studenti tak mohou zvyšovat svou budoucí cenu na trhu práce vhodnou volbou těchto seminářů, například navštěvováním konverzace v cizích jazycích, prohlubováním znalosti práce s počítačem, semináři o managementu, právu a ekonomii. Záleží na každé škole, zda je schopna tyto atraktivní semináře svým studentům zabezpečit ­ to znamená přizvat a zaplatit odborníky z praxe. Psycholožka a výchovná poradkyně Ivana Nováková soudí, že v tom mají právě školy rezervy: "Je třeba více otevřít školy lidem z praxe, a dát tak studentům možnost s nimi diskutovat o praktických problémech."

Praxi lze získat při mimoškolních aktivitách

Další praktické znalosti mohou středoškolákům přinést také jejich mimoškolní aktivity, zejména brigády, pokud je zaměřují podle své profesní orientace. Ve školách se zase mohou zúčastnit zajímavých projektů, například středoškolské odborné činnosti, specializovaných soutěží (Poéma, olympiáda v ČJ, v biologii, matematice či fyzice) či debatních klubů.

Řada studentů středních odborných škol, ale i gymnázií v posledním ročníku váhá, jak se dále orientovat. Pracovat, či studovat? Mnozí nemají přehled o možnostech uplatnění, personální agentury navštěvují školy jen výjimečně, specializovaný předmět, kde hledat práci a jak při tom postupovat, neexistuje. V současné době tedy není největším problémem nedostatek odborných praktických zkušeností studenta, ale skutečnost, že v průběhu studia střední školy je zařazováno do výuky nedostatečné množství informací o tom, co po studiu: o úřadech práce, pracovním právu, právech a povinnostech zaměstnanců i nezaměstnaných.

Kam pro informace

Česká škola může připravit dobře pro budoucí praxi, ale pouze tehdy, pokud si ji student dobře vybere. Znamená to vyvinout vlastní aktivitu, shánět informace o kvalitách škol, navštěvovat dny otevřených dveří, ptát se na zkušenosti absolventů. Další informace lze nalézt na internetových stránkách škol, v pedagogicko-psychologických poradnách, u výchovných poradců přímo na škole. Každoročně vycházejí aktualizované seznamy škol s nabídkou všech studijních oborů pro nadcházející školní rok. Jejich součástí je i stručná charakteristika školy i termíny dnů otevřených dveří. A protože pro život je spíše důležitější praxe než teorie, tato aktivita se mnohonásobně vyplatí. Výběr profesní orientace nemusí být vždy stoprocentní. Je však důležité zůstat aktivní, hledat, vzdělávat se průběžně a nenechat se odradit jednou chybnou volbou.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...