Podnikání

| foto: Profimedia.cz

Jak dosáhnout na veřejné zakázky?

  • 2
V polovině dubna vstoupil v platnost nový zákon o veřejných zakázkách. Víte, co vám přinese, pokud se chcete ucházet o státní zakázku? A jak se vlastně o státní zakázku správně ucházet

Zákon stanovil rozsah dokumentů, které musíte doložit. Pokud se ucházíte o kontrakt, který je tzv. podlimitní veřejnou zakázkou (předpokládaná hodnota bez DPH činí u dodávek nebo služeb nejméně 2 milióny Kč a u stavebních prací 6 miliónů Kč), prokazujete splnění základních kvalifikačních kritérií pouze čestným prohlášením. Oproti stávající úpravě však bude zadavatel v zadávací dokumentaci oprávněn požadovat navíc i předložení dokladů, které se povinně předkládají pouze u nadlimitních zakázek.

Pokud ale hodnota spadá do tzv. nadlimitní zakázky (vyšší hodnota než u podlimitních), musíte předložit:

  • výpis z rejstříku trestů všech členů statutárního orgánu uchazeče
  • potvrzení finančního úřadu o tom, že nemáte v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky
  • potvrzení správy sociálního zabezpečení o tom, že nemáte nedoplatek na pojistném a na penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
  • čestným prohlášením ohledně ostatních skutečností

Rozsah dokladů prokazujících splnění základních kvalifikačních předpokladů se tak nově rozšiřuje o potvrzení finančního úřadu o tom, že uchazeč nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky a správy sociálního zabezpečení o faktu, že nemáte nedoplatek na pojistném a na penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

popisekJAK SE ZBAVIT POHLEDÁVEK?
Nástrojů je celá řada!

Pro oba kontrakty budete muset zároveň doložit:

  • výpis z obchodního rejstříku,
  • doklad o oprávnění k podnikání jako živnostenské listy či licence,
  • doklad prokazující členství v profesní samosprávné komoře nebo profesní organizací
  • doklad osvědčující odbornou způsobilost dodavatele nebo osoby odpovědné za plnění veřejné zakázky

Zákon dále obsahuje výčet dokladů, kterými se prokazuje splnění ekonomických a finančních a technických kvalifikačních předpokladů jako např. pojistnou smlouvu, účetní rozvahu, seznam dodávek podobně.

Jak se ucházet o veřejnou zakázku

Zákon v každém případě rozšiřuje možnosti, jak se ucházet o veřejné zakázky. Kromě stávajících možností podat nabídku samostatně nebo ve sdružení s jiným podnikatelem, budete moci nově prokázat váš chybějící rozsah kvalifikace prostřednictvím vaší subdodávky. V tomto případě budete podávat nabídku samostatně a splnění chybějících předpokladů budete prokazovat doklady subdodavatele a smlouvou, z níž vyplývá závazek subdodavatele k poskytnutí požadovaného plnění, a to alespoň v rozsahu, v jakém subdodavatel prokázal splnění kvalifikace.

Pokud chcete nabídku podat s více firmami, budete i nadále muset předkládat smlouvu o sdružení uzavřenou se všemi subjekty. Všichni uchazeči zde budou veřejnému zadavateli a třetím osobám zavázáni v souvislosti s veřejnou zakázkou společně a nerozdílně z jakýchkoli právních vztahů vzniklých.

Kvalifikovaní a certifikovaní dodavatelé

Výrazné zlepšení přinesl zákon v oblasti prokazování splnění kvalifikačních předpokladů výpisem ze speciálních seznamů. Nově bude možné prokazovat certifikátem z tzv. systému certifikovaných dodavatelů i splnění jiných než tzv. základních a profesních kvalifikačních předpokladů.

Certifikátem vydaným příslušnou akreditovanou osobou bude totiž možné prokazovat splnění veškerých kvalifikačních předpokladů, tj. i ekonomických a finančních a technických, a to v rozsahu vyplývajícím ze samotného certifikátu. Certifikát bude mít platnost 1 rok od jeho vydání a za předpokladu, že tak správce certifikačního systému stanoví, nebude nutné při opakované certifikaci dokládat skutečnosti, které se od poslední certifikace nezměnily.

Jednorázový zápis do seznamu certifikovaných dodavatelů proto pro vás může představovat značné ulehčení rozsáhlého papírování, které je spojené s podáním jakékoli nabídky.

Se zápisem do příslušného seznamu kvalifikovaných nebo systému certifikovaných dodavatelů bude spojena i informační povinnost dodavatele oznamovat příslušné instituci veškeré změny, které se dotýkají zapsaných skutečností. Nesplnění této povinnosti bude mít za následek nejen vyloučení z veřejné zakázky, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude moci takovému dodavateli uložit dle § 144 zákona o veřejných zakázkách sankci až do výše 10 miliónů Kč.

popisekPENÍZE SPADLÉ Z NEBE:
kde vzít na rozjezd podnikání?