Jak hospodaří s penězi mladý muž

  • 14
Podle údajů Českého statistického úřadu vystačí průměrná domácnost s 332 korunami měsíčně na poštovní a telekomunikační služby na osobu. Zdá se vám to málo? Asi patříte mezi podnikatele nebo mladé bezdětné zaměstnance - u těch je průměr o něco vyšší.

Rodiny s dětmi vydají měsíčně za jednoho méně peněz než bezdětné páry, například náklady na obuv a oblečení jsou v rodině s dětmi o stokorun na osobu nižší než u bezdětných. Dokonce i důchodci utratí měsíčně více než rodiny.

Ze statistiky vyplývá, že průměrný občan vydá měsíčně za vzdělání 0,6 a za léky 1,6 procenta ze svých peněz. Alkoholické nápoje a tabák ho však přijdou na 2,8 procenta měsíčních výdajů. Ačkoliv jde o průměrné údaje, z něčeho vyplývají a o jistém vztahu k hodnotám svědčí.

Připravili jsme pro vás modely rodinného hospodaření, které komentuje finanční poradkyně Miriam Hanáková.
 
Mladý muž

Bydlí ve městě u rodičů, kterým přispívá měsíčně tisíc korun na jídlo a dva tisíce na bydlení. Na obědy chodí do restaurace, nekouří, občas večer zajde do vinárny. Sportuje, chodí do posilovny, víkendy občas tráví na horách či na vodě. Do divadla moc nechodí, jen občas do kina. Nemá auto, jezdí hromadnou dopravou. Používá mobil, který ho stojí 800 korun. Navštěvuje kurz angličtiny. Platí si 1500 korun měsíčně za životní pojištění a 500 korun měsíčně do penzijního fondu.

Komentář finanční poradkyně: Mladý muž bez závislých osob, tedy  bez partnerky a bez dětí, platí pravděpodobně zbytečně vysokou životní pojistku. V jeho případě není prakticky pojištění s krytím rizika smrti nutné a tyto peníze by mohl lépe využít  například ke spoření na budoucí samostatné bydlení. Naopak mu zřetelně chybí pojištění úrazové, které by měl zejména s ohledem na aktivní sportování určitě mít.
V oblasti domácího  stravování jej pravděpodobně dotují rodiče, s tisícikorunou by při samostatném způsobu života neuspěl, obědy v restauraci jsou v průměrné ceně 100 korun a zde pravděpodobně nemá možnost příliš ušetřit.

Výdaje
Potraviny 1000 korun
Alkohol, tabák 500 korun
Odívání a obuv 1100 korun
Voda, energie, paliva 2000 korun
Doprava 420 korun
Pošty a telekomunikace 800 korun
Rekreace, kultura, sport 2500 korun
Vzdělání 500 korun
Stravovací služby 2000 korun
Pojistky 2000 korun
Celkem 12 820 korun