Jak investovat krátké peníze?

  • 39
Neznám žádného člověka, který by své veškeré prostředky investoval na dlouhý čas dopředu a nechtěl si ponechat žádnou likvidní rezervu. Ta však nemusí být doma v šuplíku, jak si mnozí představují, ale může dokonce něco málo vydělat.
Neznám žádného člověka, který by své veškeré prostředky investoval na dlouhý čas dopředu a nechtěl si ponechat žádnou likvidní rezervu. Ta však nemusí být doma v šuplíku, jak si mnozí představují, ale může dokonce něco málo vydělat.

Vzhledem k tomu, že požadujete poměrně vysokou likviditu, můžete zamítnout také produkty typu stavební spoření, penzijní připojištění nebo přímé investování do akcií či dluhopisů, které jsou ve světě investování spíše během na dlouhou trať. Zbývají tedy různé možnosti bankovních produktů, mezi které patří termínované a spořící vklady nebo depozitní certifikáty, a investování do vybraných otevřených podílových fondů, nejlépe fondů peněžního trhu.

Termínované a spořící vklady – sázka na jistotu

Jedním z nejvyužívanějších investičních instrumentů českých občanů je stále termínovaný vklad. Snad každá banka jej zřídí na požádání a zdarma a prostředky uložené na termínovaném vkladu jsou ze zákona pojištěny. Vzhledem k tomu, že termínovaný vklad je spíše konzervativním nástrojem, patří i výnosy z něj k těm nižším – i když jistým. Úrokové sazby z termínovaných vkladů prošly za posledního půl roku razantním vývojem, bohužel pro investory směrem dolů, i když v poslední době se opět odrážejí směrem vzhůru. Další nevýhodou je bezesporu zdanění výnosů z termínovaného vkladu, které činí 15 % z výnosu. Vývoj úrokových sazeb je patrný i z následujícího grafu vývoje pražské mezibankovní úrokové sazby PRIBOR:

Nevýhodou termínovaných vkladů mohou být poměrně vysoké sankce za předčasné vypovězení vkladu. Ty mají nejrůznější formy – některé banky předčasný výběr vůbec neumožňují, jiné mohou naopak vyplatit zpět jen vloženou částku a nevyplatí žádné úroky nebo vypočítá úroky jen z poloviční úrokové sazby. Předčasný výběr termínovaného vkladu je tak krajně nevýhodný.

V následujících dvou tabulkách naleznete přehled nejvýhodnějších termínovaných vkladů pro různé částky na 6 a 12 měsíců spolu s reálným výnosem (výnosem po zohlednění daně a inflace).

Termínované vklady na 6 měsíců
BankaČástkaÚroková sazba v % p.a.Reálný výnos
Raiffeisenbank500003,60-455,58
Živnostenská banka1000003,91-787,40
HSBC Bank - pob. Praha5000004,35-3058,71
Živnostenská banka10000004,41-5877,89

 

Termínované vklady na 12 měsíců
BankaČástkaÚroková sazba v % p.a.Reálný výnos
Raiffeisenbank500003,80-842,86
Raiffeisenbank1000004,10-1442,86
HSBC Bank - pob. Praha5000004,45-5797,62
Živnostenská banka10000004,58-10542,86

Z tabulky vyplývá, že bohužel ani ty nejvýhodnější sazby na trhu neochrání vaše peníze před inflací. Neučiní tak ani sazby u termínovaných vkladů v zahraničních měnách, kde donedávna velmi lákavé dolarové sazby již půl roku rapidně klesají a v současné době se pohybují lehce nad úrovní sazeb pro vklady v euru.

Depozitní certifikáty – zajímavá alternativa termínovaných vkladů

Depozitní certifikát je krátkodobý dluhový cenný papír emitovaný bankou. Výnosy depozitních certifikátů jsou oproti termínovaným vkladům o poznání vyšší. Za lákavé výnosy však investor musí zaplatit vysokou daň, kterou je velmi nízká likvidita. Banky totiž v drtivé většině případů nejsou ochotny splatit tento cenný papír před dobou splatnosti a tak zůstává jedinou možností převod na jinou osobu, která je ochotna certifikát od investora odkoupit.

Bohužel v poslední době většina českých bank od emitování depozitních certifikátů ustoupila a z bank s celostátní působností je dnes nabízí jen Raiffeisenbank. Můžete zde získat certifikáty o nominální hodnotě deset nebo padesát tisíc korun s minimální splatností šest měsíců, které v současné době nabízejí roční výnos 4%. Jsou prodávány za nominální hodnotu sníženou o diskont a odkupovány za hodnotu nominální. I když ani tento instrument nepokryje současnou míru inflace, vychází ze souboje s termínovanými vklady jasně jako vítěz. Nejvýhodnější sazby pro vklady ve výši 10 000 Kč na půl roku ztrácejí na certifikáty více jak jedno procento.

Kromě vyšších výnosů mají oproti termínovaným vkladům ještě jednu nezanedbatelnou výhodu – pokud držíte depozitní certifikát déle než 6 měsíců, nepodléhá jeho výnos dani z příjmů. Depozitní certifikát může posloužit také jako zajímavý dárek, protože je vystaven na doručitele – to znamená, že je proplacen jakékoli osobě, která jej předloží k proplacení.

Fondy peněžního trhu – kdo dobře vybere, neprodělá!

Nejrizikovější možností, kam investovat na krátkou dobu volné prostředky, jsou fondy peněžního trhu. Odměnou za vyšší riziko však může být investorovi při dobrém výběru nadprůměrný výnos a také vysoká likvidita. Rovněž daňový režim je příznivý, neboť stejně jako u depozitních certifikátů nepodléhají výnosy při držbě delší než 6 měsíců dani z příjmu. Pozornost by zde měl investor věnovat především výběru kvalitního fondu s nízkými poplatky. Ty mohou totiž výrazně ovlivnit výnosnost vaší investice (např. při poplatcích za správu ve výši 2 % ročně by musel mít fond pro pokrytí inflace výkonnost kolem 7 %). Výkonnost českých fondů peněžního trhu naleznete v následující tabulce:

Investiční fondVýkonnost za posledních 6 měsícůVýkonnost za poslední rok
Živnobanka - Sporokonto2,76 %5,18 %
IKS Peněžní trh2,71 %4,82 %
1. IN Fond peněžního trhu2,13 %4,82 %
Citicorp OPF peněžního trhu2,10 %4,31 %
ČSOB peněžní trh1,97 %4,17 %
Union peněžní trh1,95 %4,20 %
AKRO Obligace-2,52 %-3,67 %

Pro aktuální ceny podílových listů navštivte sekci podílových fondů.

Jaký instrument tedy zvolit?

Při porovnání kladů a nedostatků jednotlivých instrumentů nelze žádný z nich jednoznačně preferovat ani zamítnout. Pro nižší částky se jako nejvýhodnější jeví depozitní certifikáty emitované Raiffeisenbank, které zhodnocují částky již od deseti tisíc korun štědrými čtyřmi procenty a jejich výnos nepodléhá zdanění, protože mají minimální splatnost půl roku. Jistý základ portfolia krátkých peněz potom tvoří termínované vklady, kde by měl investor zvážit nejen nabízenou úrokovou sazbu, ale také své požadavky na likviditu a uvažovat případné sankce za předčasné vypovězení vkladu. Nejmenší podíl portfolia mohou tvořit podílové listy otevřených podílových fondů peněžního trhu, které nabízejí vysoké výnosy a vysokou likviditu, ale jejich výnos není pevný a může tak sklouznout i do mínusu.

Jak investujete své krátké peníze Vy? Podělte se s námi a s ostatními čtenáři o své zkušenosti.