Jednou z možností pro zrušení pojištění je oznámení pojistné události.

Jednou z možností pro zrušení pojištění je oznámení pojistné události. | foto: Profimedia.cz

Jak, kdy a proč můžete zrušit povinné ručení

  • 10
Povinné ručení je jedním z nejrozšířenějších pojistných produktů, má ho každý, kdo vlastní auto. Zatímco pořídit si povinné ručení není pro většinu z nás problém, jak ho zrušit, kdy zaniká nebo jak se z něj vyvázat, ví jen málokdo. Proto přinášíme pět rad, které vám v tom udělají jasno.

Základem správného pojištění není cena, ale hlavně dobře nastavené pojistné krytí. Pokud vám vaše stávající povinné ručení nevyhovuje a rádi byste s tím něco udělali, poradíme vám, jak na to.

1. Uzavření smlouvy: odstoupit můžete do dvou měsíců

Uzavřeli jste smlouvu, jenže jste narazili na výhodnější nabídku? Žádný problém. Od pojistné smlouvy můžete odstoupit do dvou měsíců od uzavření. Výpověď je nutné dodat pojišťovně písemně. V momentě, kdy pojišťovna výpověď obdrží, se rozběhne osmidenní lhůta a po jejím uplynutí povinné ručení zaniká. Pojišťovna má nicméně nárok na poměrnou část pojistného za dobu, kdy vás kryla.

2. Když končí pojistné období. Písemně a šest týdnů předem!

Stávající pojišťovně můžete dát sbohem spolu s koncem pojistného období. Musíte jí to ale včas oznámit, písemně, šest týdnů před „výročím“ – dnem, kdy bylo pojištění sjednáno. Smlouva totiž s koncem pojistného období nezaniká, ale automaticky se prodlužuje, takže i když pojistné na další období nezaplatíte, pojištění poběží dál. Pojišťovna vás bude upomínat a urgovat. Vaši pojistku sice nakonec zruší, nicméně bude chtít zaplatit za „přechodné období“, včetně případného penále. Nezapomeňte taky, že pojistné období je u většiny pojišťoven roční.

3. Prodej, krádež nebo likvidace. Podejte hlášení

V případě, že auto prodáváte, likvidujete nebo vám bylo odcizeno, máte povinnost o tom neprodleně informovat pojišťovnu. Požádat o ukončení pojistné smlouvy musíte spolu s kopií kupní smlouvy nebo kopií velkého techničáku, kde vyznačíte změnu vlastníka, policejním protokolem o odcizení auta nebo dokladem o vyřazení z evidence vozidel. Ke dni doručení vaší žádosti nebo ke dni vyřazení auta z evidence potom pojištění zanikne.

4. Pojišťovna mění pojistné – změňte pojišťovnu

Změnila pojišťovna pojistné podmínky, zvýšila (případně snížila) cenu pojistného? Můžete s tím nesouhlasit a také můžete změnit pojišťovnu. 

Nebojte se odejít

Pokud vám vaše povinné ručení nevyhovuje, lepší najdete v kalkulačce na Osobni.Finance.iDNES.cz.

Jestliže pojišťovna navrhne na další období novou výši pojistného, kterou nehodláte akceptovat, můžete odstoupit od smlouvy. Do měsíce od doby, kdy tyto informace o změně podmínek obdržíte. Žádost o odstoupení podáváte opět písemně. Pozor: změna ceny, která vyplývá z aplikování bonusu za bezeškodní průběh pojištění nebo malusu za bourání, se jako důvod pro výpověď smlouvy nepočítá.

5. Pojistná událost: na změnu máte tři měsíce

Další možností pro zrušení pojištění je oznámení pojistné události. Po nahlášení pojistné události platí tříměsíční lhůta pro odstoupení, pojistnou smlouvu můžete vypovědět vy i pojišťovna. Pojištění se ruší do měsíce od doručení výpovědi.

Rada na závěr: nespoléhejte na dohodu

I když zrovna nejste ani v jedné z výše uvedených situací, můžete také zkusit odstoupit od smlouvy na základě dohody s pojišťovnou. Většinou ale nemají pojišťovny na takových dohodách zájem, a proto na ně ve většině případů nepřistoupí.