Jak na nás dopadne snížení úrokových sazeb?

  • 4
Snížení repo sazby, které provedla ČNB koncem dubna, nenechalo domácí banky dlouho chladnými. Téměř všechny domácí banky již snížily klíčové úrokové sazby, které se projevily jak na straně vkladů, tak na straně úvěrů. Zajímá vás, jak výrazné změny pro vás jednotlivé banky připravily?

Již od chvíle, kdy ČNB vyhlásila snížení repo sazby, jsme se mohli připravit na plošné snížení úrokových sazeb ze strany tuzemských bank, které se v současnosti projevilo v plném rozsahu. Jak dopadly změny úrokových sazeb na hlavy klientů bank?

 

Hypoteční úvěry

Reakce mohou být dvojí. Jistá euforie, kterou může vyvolat snížení cen úvěrů, je totiž v zápětí zkalena snížením výnosnosti vkladových produktů, kterým se pokles úrokových sazeb rovněž nevyhnul. Zaměříme-li se nejprve na hypoteční úvěry, docházíme k příjemnému zjištění, že zaznamenaly snížení úrokových sazeb až o 0,81 procentního bodu (dále už jen p.b.). Takto dramatický krok provedla konkrétně GE Capital Bank. Ostatní banky sice nepojaly snižování sazby tak vehementně, nicméně ani změna o 0,5 p.b., kterou jste mohli zaregistrovat v případě Živnostenské banky, není nijak  zanedbatelná.

 

Hypotékám se věnuje tato speciální sekce

Tím, že se úvěry stávají levnějšími, vzniká předpoklad, že o ně bude (možná jen nárazově) větší zájem. Ačkoli ke snížení repo sazby přistoupila letos ČNB již dvakrát, ani jednou nebyla změna tak dramatická. V obou případech se jednalo pouze o 0,25 procentního bodu. To znamená, že ani reakce jednotlivých komerčních bank nebyla tehdy tak citelná.

 

Smůlu mají ovšem ti, kdo si hypotéku vzali již dříve a zvolili si delší fixace, protože těch se pokles úrokové sazby hned tak nedotkne. 

 

Dopad snížení úrokových sazeb ČNB na HYPOTÉKY

Banka

Původní sazba

Nová sazba

KB

6,04%

6%

GE Capital Bank

6,90%

6,09%

Česká spořitelna

6,30%

6,10%

ČMHB

6,09%

5,75%

HVB Bank

6,85%

6,65%

Raiffeisenbank

6,30%

6,10%

Živnostenská banka

6,90%

6,40%

 

Spotřebitelské úvěry

Ovšem hypoteční úvěr nebyl jediný, kde se změny promítly. Také spotřebitelský úvěr, který je u nás dokonce mnohem využívanější než hypotéka, je jedním z produktů, který je nyní možné získat podstatně levněji. Bohužel ne všude. Některé banky totiž nepřistoupily ke snížení ceny spotřebitelských úvěrů vůbec (Union banka, ČSOB), jiné o tom teprve uvažují (eBanka, Raiffeisenbank) a jejich rozhodnutí padne v příštích dnech. Nicméně, z bank, které ke snížení úrokové sazby přistoupily, provedla největší změnu Komerční banka. Zmíněný typ úvěru zde máte možnost získat o 0,37 p.b. méně než dříve.

 

Dopad snížení úrokových sazeb ČNB na SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY

Banka

Původní min. sazba

Nová min. sazba

KB

10,89%

10,52%

GE Capital Bank

16,90%

16,90%

Česká spořitelna

11,80%

11,80%

ČSOB

12,50%

12,50%

HVB Bank

11,55%

11,20%

Raiffeisenbank

14%

14%

Union banka

11%

11%

eBanka

14%

14%

Živnostenská banka

10,40%

10,10%

 

Vedle klasických úvěrů přišla navíc Komerční banka se snížením úroku za kontokorent a to o 0,30% p.a.. U konta Gaudeamus pak navíc snížila kreditní sazbu o 0,50% a sazbu z povoleného nezajištěného debetu z 19 na 16% p.a..

 

Jak se zdá, snížení úrokových sazeb v případě kreditních karet se bankám zřejmě nezdálo být dost relevantní, a proto k tomuto kroku (k nevoli mnoha klientů) žádná z bank nepřistoupila.

 

 

Termínované vklady

Další informace naleznete v sekci BANKY A SPOŘENÍ

Bohužel, jak jsme se již zmínili, taktický krok ČNB nepřinesl klientům bank pouze pozitiva. Snížení úrokových sazeb se totiž nevyhnulo ani spořícím účtům, mezi které patří v prvé řadě termínované vklady. Dá se říci, že termínované vklady se staly ještě mnohem méně výhodnými, než dosud. Nejen, že na vás tlačí z jedné strany inflace a z druhé zase daň z výnosu. Volbu, zda využít ke zúročení vašich financí termínovaný vklad, vám teď usnadní také výše úrokové sazby, která je pro vás jistě rozhodující. Ačkoli ke snížení úroku za spotřebitelský úvěr přistoupila ani ne polovina bank, v případě snížení úroku za termínovaný vklad je výčet aktivních bank téměř kompletní.

 

Výjimku tvoří Raiffeisenbank, která ke snížení úroku dosud nepřistoupila, ovšem možný pokles sazby v nejbližší době nevylučuje. Z níže uvedené tabulky by se zdálo, že výjimku tvoří také ČSOB, ale ta má dvě uvedené sazby shodné jen proto, že jsme do tabulky vybrali vždy nejvyšší úrokové sazby, jaké jednotlivé banky nabízí. Když se v případě této banky zaměříme kupříkladu na vklad 150 000 Kč na 8 měsíců, zjišťujeme, že se úroková sazba změnila z původních 2,40% na současných 2,30%, tedy o 0,1 p.b..

 

Nejmarkantnější změny si tentokrát můžete povšimnout u GE Capital Bank, u které se změna repo sazby projevila v plném rozsahu, tedy o celých 0,5 p.b..

 

Dopad snížení úrokových sazeb ČNB na TERMÍNOVANÉ VKLADY 

Banka

Původní max. sazba

Nová max. sazba

KB

4,19%

3,72%

GE Capital Bank

3,10%

2,60%

Česká spořitelna

4,10%

3,80%

ČSOB

3,35%

3,35%

HVB Bank

3,25%

2,95%

Raiffeisenbank

4,30% 

4,30% 

Union banka

4,50%

4,30%

eBanka

3,75%

3,55%

Živnostenská banka

3,42%

3,09%

Citibank

4,73%

4,52%

 

Termínované vklady nebyly pochopitelně jediným spořícím produktem, kterých se změny dotkly. Česká spořitelna například snížila úrokové sazby, které se váží na vkladní knížky (až o 0,6 p.b.). V případě Union banky zase pocítí její klienti pokles úroků u spořících účtů typu vklad Progres, Spořící účet nebo také Vkladní knížka, a to o 0,5 p.b..

 

Fondy peněžního trhu

Snížení sazeb se dotkne také výkonnosti fondů peněžního trhu. Jejich portfolia obsahují ve velké většině dluhopisy vázané na úrokovou sazbu PRIBOR. Ta poklesla 26.dubna, tedy den po snížení repo sazby, ze 4,28 % na 3,81 %, tedy o přibližně stejný počet procentních bodů jako repo sazba. Jak se snížení projeví na výkonnosti fondů peněžního trhu?

 

Výnos dluhopisu vázaného na PRIBOR se skládá ze dvou částí: PRIBORu a prémie. Klesne-li PRIBOR, klesne i výnos dluhopisu. V tomto případě se bude jednat o pokles o 0,47 procentního bodu. Ztrátu poněkud sníží daňový štít, který tvoří daň z příjmu fondu ve výši 15%. Celková ztráta tak bude činit 0,4 procentního bodu. Počítáme-li s průměrnou roční výkonností fondů peněžního trhu kolem 3,5%, ztrácí fondy v důsledku snížení úrokových sazeb z konce dubna více než desetinu svého výnosu.