Podle odborných odhadů se bude letos refinancovat zhruba 110 tisíc hypotečních úvěrů. Ilustrační snímek

Podle odborných odhadů se bude letos refinancovat zhruba 110 tisíc hypotečních úvěrů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Změňte banku, můžete zaplatit za hypotéku méně

  • 8
Pokud jste si v roce 2009 vzali hypotéku s pětiletou fixací či v roce 2011 s fixací tříletou, čeká vás letos její refinancování. A dobrou zprávou je, že se vám úrok s největší pravděpodobností sníží.

Úrokové sazby u hypoték jsou letos mimořádně nízko. Podle Fincentrum Hypoindexu dosáhla v březnu průměrná sazba u hypotečních úvěrů úrovně 2,93 procenta a očekává se, že sazby budou dále klesat. Podle informací společnosti Golem Finance tak například u dvoumilionové hypotéky už nyní klienti zaplatí na měsíční splátce o tři tisíce korun méně než před pěti roky.

Navíc jaro je spolu s podzimem mezi žadateli o úvěr na bydlení nejpopulárnější. To banky samozřejmě vědí, a proto nachystaly celou řadu akcí.

Například GE Money Bank prodlužuje svoji jarní akci na hypoteční úvěry. Zájemci, kteří o hypotéku zažádají až do konce května, ji mohou získat s fixním úrokem již od 2,79 procenta, tedy se slevou ve výši 0,2 procenta každý rok. Akční nabídka platí pro první období fixace úvěru.

Hypoteční banka Wüstenrot snížila koncem dubna úrokové sazby hypoték na bydlení a refinancování o další až 0,2 procenta. Snížení se týká tříletých a pětiletých úrokových sazeb hypoték poskytovaných na účely bydlení a refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Hypotéku na bydlení nyní banka nabízí s úrokovou sazbou od 2,29 procenta, Hypotéku Refin s úrokem od 2,19 procenta.

Novou hypotéku u Sberbank stejně jako refinancování již existujícího úvěru lze nyní získat za 2,59 procenta ročně. Sazbu banka garantuje při sjednání aktivního FÉR konta a pojištění schopnosti splácet pro úvěry do 70 procent hodnoty nemovitosti.

Hypoteční banka zase nabízí na svém webu sjednání hypotéky on-line. "Momentálně naše úrokové sazby začínají na 2,64 %, ale na webu lze získat sazby i nižší, včetně zpracování úvěru a odhadu nemovitosti zdarma," doplňuje mluvčí banky Marie Mocková.

O novou sazbu se zajímejte minimálně dva měsíce předem

Je potřeba počítat s tím, že k refinancování potřebujete určitý čas. Minimálně dva měsíce před koncem fixace, ale raději ještě dříve požádejte svou původní banku o vyčíslení zůstatku k datu fixace. Banka by vám zároveň s tím měla nabídnout novou úrokovou sazbu.

Refinancování hypotéky

 Zkuste FINmarket.cz.

Pokud se rozhodnete pro její nabídku, bude další postup poměrně jednoduchý. "Klient nemusí znovu dokládat všechny dokumenty jako u nového úvěru, ale banka využije podklady předložené pro původní úvěr a informace týkající se platební morálky klienta," vysvětluje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Někdy banky požadují ještě dvě až tři aktuální fotografie nemovitosti.

Jestliže se rozhodnete refinancovat jinde, měli byste nejprve prozkoumat nabídky několika finančních ústavů. Zároveň požádejte svou původní banku o souhlas s předčasným splacením hypotečního úvěru a o písemný příslib, že po splacení úvěru provede na katastru nemovitostí výmaz zástavního práva.

V okamžiku, kdy se pro některou z nabídek rozhodnete, začne vám kolečko papírování. Začít byste měli tím, že si podrobně zjistíte, jaké doklady vámi zvolená banka k refinancování požaduje. "Obvykle je třeba doložit stávající úvěrovou smlouvu, informaci o aktuální výši daného úvěru a prohlášení o příjmech," připomíná mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Pokud jste OSVČ, budete nejspíše potřebovat potvrzení o bezdlužnosti, což obnáší dvě cesty na finanční úřad. Vzhledem k tomu, že za nový úvěr budete zřejmě ručit nemovitostí, budete muset předložit i výpis z katastru - stačí ten z Czech Pointu. Někde musíte k žádosti přiložit také odhad ceny nemovitosti. Obvykle se banky spokojí s tím původním, starým pět, respektive tři roky, a aktuálními fotografiemi.

Poté, co úvěr získáte, budete muset ještě minimálně jednou na katastr - s návrhem na nové zástavní právo a s žádostí o výmaz toho původního. Pokud máte ve prospěch původní banky vinkulovanou některou z pojistek, budete muset změnu provést i u ní.

Obzvlášť výhodný rok

Podle Hypoindexu společnosti Fincentrum byly v roce 2009 uzavřeny hypotéky v souhrnném objemu více než 74 miliard korun a pětiletou fixaci mělo 42 procent z nich. Vzhledem k tomu, že průměrná úroková sazba neklesla po celý rok 2009 pod 5,5 procenta, bude refinancování letos obzvláště výhodné. Nicméně právě proto, že sazby byly tak vysoké, bylo zájemců o hypotéku poměrně málo, do banky si pro půjčku na bydlení zašlo jen něco málo přes 44 tisíc lidí.

Zájem o nové hypotéky i o jejich refinancování je už několik let dán hlavně demografickými faktory. Půjčky na bydlení totiž má silná vlna klientů narozených v polovině 70. let a ti se teď budou rozhodovat, zda při konci fixace budou pokračovat se svou původní bankou, nebo ji změní. Refinancování přitom tvoří každoročně více než třetinu všech hypoték. "Předpokládáme, že zájem o refinancování bude letos přibližně stejný jako loni," říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. K tomu se připojuje i Helena Dušková z Wüstenrot hypoteční banky: "Podle odborných odhadů se bude letos refinancovat zhruba 110 tisíc hypotečních úvěrů."