Jak nakupovat spotřebiče, zacházet s nimi a přitom ušetřit

Kolik utratíte za elektřinu či vodu, ovlivňujete už při nákupu spotřebiče. Jedním z kritérií by měla proto být deklarovaná spotřeba energie a vody, kterou výrobci nesmějí tajit. Na spotřebičích jsou takzvané energetické štítky (musí je uvádět i internetoví prodejci na webových stránkách), které říkají, do které energetické třídy výrobek patří a jaká bude jeho spotřeba elektřiny.

Nejlepší je kategorie A++, která má až o 30 procent nižší spotřebu než výrobek třídy D. Ale na tuzemském trhu ještě asi budete těžko A++ hledat. V obchodech se však určitě setkáte s označením A+, které říká, že spotřebiče budou o 25 procent úspornější než výrobky třídy A. I tato kategorie ale zahrnuje velmi úsporné výrobky, v průměru o 50 procent lepší než standard, což je kategorie C a D.

Čím vyšší energetická třída, tím také vyšší cena. I tak se však nákup úsporných spotřebičů brzy vyplatí. Vyšší pořizovací cenu vyrovná nižší spotřeba energie, jejíž cena neustále roste. Klasickým příkladem je běžná a úsporná žárovka. „Úsporná sice stojí desetkrát až patnáctkrát více než obyčejná, ale při svícení tři hodiny denně se cenový rozdíl vyrovná za půl roku,“ uvedl pro MF DNES Juraj Krivošík ze Střediska pro úsporné využívání energie SEVEn.

Jak tedy správně nakupovat?

Ledničky, mrazničky

* Kupte si jen takovou ledničku a mrazničku, kterou využijete alespoň ze 70 procent.

* Optimální je, když pro každého člena domácnosti počítáte s objemem 50 až 70 litrů. Každých 10 litrů navíc zvýší spotřebu elektřiny o 15 až 20kWh

prasátko, kasička, spoření

Peníze jen tam, kde neztrácejí hodnotu
Jak se nenechat okrádat běžným účtem. Více ZDE

* Místnost, kde je lednice umístěna, nepřetápějte. Teplota nad 20 stupňů bere zbytečně další proud - za každý stupeň nad tuto teplotu vzroste spotřeba o 6 procent, snížení teploty v chladničce o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 procent! * Chladničku a mrazničku umístěte co nejdál od zdrojů tepla a udržujte v nich průměrnou teplotu +5 °C a v mrazničce -18 °C.

* Odvykněte se rozmýšlet o tom, co si dáte k jídlu, u otevřených dvířek do lednice či mrazáku, dáváte tak šanci námraze, která výrazně zvyšuje spotřebu. Námraza vyšší než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75 procent.
 
Pračky a sušičky

Vybírejte energeticky úsporné spotřebiče. Existují takové, které spotřebují místo několika kilowatthodin energie a 80 litrů vody na jeden prací cyklus, jen polovinu vody a výrazně méně energie. Elektřina je přitom dražší než voda. Jedna kilowatthodina stojí zhruba 4 koruny, jeden kubík vody (1000 litrů) zhruba 40 korun. To znamená, že za jeden prací cyklus zaplatíte za vodu okolo dvou korun a za elektřinu čtyři koruny.

* Neperte zbytečně na vysokou teplotu, jejím snížením z 60 na 40 stupňů ušetříte okolo 40 procent energie. Volte takové prací prášky, které jsou účinné již při nižších teplotách.

* Kvůli pár kouskům prádla pračku nezapínejte. A to ani když máte možnost zvolit úsporný program. Ty totiž nejsou příliš šetrné. Spotřebuje se totiž při nich téměř stejné množství energie i vody jako při praní s plnou náplní. Výhodnější je prát s naplněnou pračkou!

Platím!

Kam sáhnout pro levné peníze? Spotřebitelské úvěry: vyplatí se vybírat. Více ZDE

* Sušení nechte přírodě
Sušičky odebírají hodně energie. Pokud to jde, využijte slunce a větru. Pokud se přesto pro nákup sušičky rozhodnete, bedlivě se dívejte na spotřebu energie. 
 

Myčka nádobí

* Je úspornější než mytí nádobí pod tekoucí vodou, ušetří téměř 60 procent vody v porovnání s ručním mytím nádobí a ještě ušetří čas

* Výhodnější jsou myčky na větší počet sad nádobí

* Důležitý je správný výběr programu, na málo špinavé stačí levnější úsporný program

* Využijte úplně kapacitu myčky, jinak zbytečně utrácíte za vodu i elektřinu
(zpracováno s využitím informací na www.uspornespotrebice.cz)