Jak (nepo)radí obchodník s cennými papíry

  • 5
Investovat není jednoduché. Na trhu existuje velmi mnoho možností a příležitostí. Nejenže o většině z nich nemá člověk potřebné informace k plnohodnotnému rozhodnutí, ale i u těch, kde informace jsou, není snadné je správně vyhodnotit. Pro rozhodnutí o významnějších investicích tedy mnoho z nás vyhledává radu u investičních odborníků. Individuální servis lze získat zpravidla u obchodníků s cennými papíry nebo pracovníků bank již pro portfolia o velikosti několika set tisíc korun.

Následující příběh, který se odehrál u jednoho z významnějších obchodníků s cennými papíry, ovšem napovídá, že bychom rady investičních odborníků neměli slepě přijímat bez ohledu na renomé instituce, u které poradce pracuje. Rada poradce se může ukázat jako velmi špatná (jako v našem případě), nikdo z nás nemá křišťálovou kouli. Ale fakt, že byla ignorována základní investiční pravidla a veškerá odpovědnost za špatná rozhodnutí byla nekompromisně přesunuta na klienta, je alarmující.

Na podzim roku 2000 navštívil klient obchodníka s cennými papíry s přáním navrhnout portfolio o velikosti několika set tisíc korun ze zahraničních fondů. Rozhovor s pracovnicí obchodníka probíhal asi následovně:

Klient: „Mám asi čtyři sta tisíc korun a rád bych investoval do zahraničních fondů.“
Poradkyně: „Určitě bych vám doporučila technologie, které v posledních měsících významně spadly a vše nasvědčuje tomu, že se trend obrátí a dosáhnete významných zisků. Podívejte se na Nasdaq, kolik v posledních třech letech vydělal, a to i přes významnou jarní korekci.“
Klient: „To zní zajímavě, ale já bych přece jen radši pořádně diverzifikoval a investoval konzervativněji. Neměla byste tam nějaké dluhopisy a akcie velkých světových společností?“
Poradkyně: „Ano, rozumím.“

Poradkyně navrhla klientovi následující portfolio:

  • 21% … globální dluhopisový fond
  • 30% … akcie velkých světových firem
  • 19% … biotechnologie
  • 30% … technologie

Návrh portfolia proběhl velmi rychle a investiční poradkyně nezjišťovala ani celkovou situaci klienta (jiné investice), sklon k riziku či se nezamýšlela nad optimálním měnový složením.

Není překvapením, že výkonnost takto navrhnutého portfolia byla velmi ubohá. Klientovi chodily nepotěšující výpisy. Po roce, spolu s výpisem obsahujícím samá minusová znaménka, obdržel dokonce pozvánku na seminář „Co dělat při poklesu akciových trhů“, který pořádal tentýž obchodník s cennými papíry, u kterého pracovala jeho poradkyně. Tuto ironii klient s povzdechem přehlédl a počátkem tohoto roku svou poradkyni opět navštívil, samozřejmě s velmi nespokojeným výrazem požadujícím vysvětlení.

Zajímají-li vás další informace o  téměř 500 fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE

Speciálně na české fondy je zaměřena stránka: fondy.idnes.cz

Vysvětlení poradkyně bylo naprosto odzbrojující: „Ale vy jste si přece vybral sám, já jsem vám jenom nastínila možnosti. Navíc ten váš biotechnologický fond je pouze minus 30% a ve srovnání s ostatními vychází takřka nejlépe.“ Námitku klienta, že i tento fond je pod svým benchmarkem, odbyla poradkyně naprosto nelogicky tím, že „tento fond investuje trochu jinak a navíc drží, více než jiné fondy, část svých aktiv v hotovosti“ (!).

Klient znechuceně odešel a vrátí se pravděpodobně, jen až bude chtít své portfolio zlikvidovat. Naštěstí představovala původně investovaná částka relativně malou část jeho majetku a ztrátové investice navíc nemusí prodávat.

Navrhnuté portfolio jsme měli možnost prozkoumat. Více než 70% aktiv fondů bylo denominovaných v dolarech, většina zbytku v eurech. Poradkyně vůbec nevzala v úvahu kurzové riziko a dluhopisovou část investic rozvrhla do dolarů a eur, což je pro korunového investora fatální chyba. Globální akciový fond, který měl vedle dluhopisového fondu splňovat potřebu klientova konzervatismu, měl téměř 30% zainvestováno v technologických nesoftwarových akciích, dalších 30% ve farmacii a 15% v softwarových firmách. Zhruba 70% portfolia bylo tedy investováno ve vysoce rizikových akciích, i když zadání představovalo sestrojit portfolio konzervativní. Klient tak disponoval skutečně vzorově špatně sestaveným portfoliem, které v době návštěvy vykazovalo zápornou výkonnost ve výši téměř 45%! Zahraniční dluhopisový fond připsal za rok a něco pouhá 3% a vyjádřeno v korunách (díky posilující domácí měně) dále přispěl k propadu agresivních akcií, místo aby ho tlumil.

Těžko říci, zda je tento případ ojedinělý. Doufáme, že ano. Snad poradkyně obchodníka s cennými papíry výše zmíněný seminář navštívila a ostatní její klienti již budou méně nespokojení a ocitnou se blíže ke splnění svých cílů.

Jakou máte zkušenost s pomocí investičního poradce? Využili jste ji někdy? Vyplatila se vám nebo jste naopak litovali, že jste poradci důvěřovali?