Chová-li se váš šéf agresivně, buďte asertivní a nedejte se. Nejnebezpečnější je takové jednání přecházet a dělat, že se nic nestalo. Ilustrační snímek

Chová-li se váš šéf agresivně, buďte asertivní a nedejte se. Nejnebezpečnější je takové jednání přecházet a dělat, že se nic nestalo. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak otrávit podřízené snadno a rychle: šéf agresor a manipulátor

  • 18
Někteří manažeři by práci, kterou dělají, z principu nikdy dostat neměli. Především ti, kteří svoji roli zneužívají a opojeni mocí si libují v okamžicích, kdy mohou demonstrovat svou sílu.

Zatímco v předcházejících příbězích o chaotických šéfech nebo manažerech detailistech jsem měl naději, že pokud si článek přečtou, inspiruje je ke změně manažerského stylu, u tohoto druhu vedoucích v to ale nedoufám. Podstatou manipulativního a mocenského chování je totiž hrubá vada charakteru člověka, která jen dostala možnost vyplout na povrch.

Čím nejvíc komplikuje práci svých lidí

Manažer agresor ve své roli vidí příležitost "užívat" si moc. To, že se ho lidé bojí, mu dělá dobře. Otevřený agresor se vyžívá v negativních výstupech. Všude kolem sebe vidí jen "lemply" a podřadné hlupáky, které je nutné držet zkrátka, jinak nic neudělají. Sám sebe vnímá většinou jako neomylného a není schopen sebereflexe. Jeho podřízení žijí v permanentním napětí z dalšího konfliktu.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Vybírejte ze žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Trochu jinou, ale neméně nepříjemnou variantou manažera agresora je manipulátor. Ten sice neřve, ale například manipuluje se strachem ze ztráty zaměstnání. Zneužívá pak své podřízené k různým posluhám a práci, která není v jejich kompetenci, protože jinak...

Někdy poštvává jedny proti druhým. A pokud s ním někdo nesouhlasí, nevyzývá ho k přímé konfrontaci, ale po straně ho pomlouvá. Bohužel to, co může být zajímavé v historickém filmu o intrikách na královském dvoře, se stává ve firemním prostředí velmi nepříjemnou realitou.

Oba dva typy ovšem mají shodný postoj k ostatním, vidí je jen jako prostředky k uspokojování svých vlastních potřeb. Lidi kolem sebe doslova "používají". Pokud jste pro takového manažera nějak užiteční, funguje to. Když vyhodnotí, že je pro něj výhodnější hodit vás přes palubu, bez uzardění to udělá.

Jak se jim bránit

František Koukolík a Jana Drtilová ve své knize Vzpoura deprivantů popisují hlubší kořeny takového bezcharakterního jednání a zneužívání moci a zamýšlejí se, jak se mu bránit.

Rozhodně platí: buďte asertivní a nedejte se. Pokud je na vás manažer agresivní, pojmenujte to. Řekněte například: "Chápu, že je to nutné stihnout, ale nelíbí se mi, jak se mnou mluvíš. Chci, abychom spolu mluvili slušně a profesionálně." Manažera sice nezměníte, ale ve vztahu k vám si bude dávat pozor.

Nejnebezpečnější je agresivní chování přecházet a dělat, že se nic nestalo. Na manipulátory zase platí odhalení jejich jednání. Například pokud vás manažerka zkouší manipulovat tajemnou "naštvaností", je namístě otázka: "Vypadáš naštvaně, děje se něco?" Pokud odpoví, že ne, berte to jako fakt a řekněte si, že má problémy doma. Jestli přijde s nějakou věcnou kritikou, zareagujte a upozorněte, že příště s vámi může mluvit přímo.

Máte-li tu smůlu, že se v životě potkáte s manažerem agresorem, nenechte se otrávit. Reagujte asertivně, a pokud to nezabere, hledejte si jinou práci. Pak si nezapomeňte o důvodech svého odchodu promluvit s personalistou a nejlépe i s nadřízeným vašeho nepovedeného šéfa. Sobě už většinou nepomůžete, ale třeba ušetříte někomu po vás bezesné noci.