Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak ovládat účet přes mobil?

Vyznáte se v pojmech GSM bankovnictví, bankovní aplikace využívající SIM toolkit, telebanking nebo SMS bankovnictví? A víte, jaké jsou mezi těmito službami rozdíly a zda jsou bezpečné?

 

Pod pojmem GSM bankovnictví si lze představit několik různých služeb. Všechny sice umožňují ovládat bankovní účet prostřednictvím mobilního telefonu, ale každá jiným způsobem. Abyste příště byli v obraze, když se bude mluvit o GSM bankovnictví, přečtěte si náš přehled všech známých způsobů, jak z mobilu ovládat bankovní účty. 

 

GSM bankovnictví

 

Všechny služby pro ovládání bankovních účtů založené na použití mobilního telefonu lze shrnout pod pojem GSM bankovnictví. Nicméně v České republice se takto označuje především bankovnictví založené na aplikacích SIM toolkit. A to především kvůli službě Paegas GSM banking, která u nás byla průkopníkem ovládání banky z mobilního telefonu. Může se vám to nelíbit a můžete trvat na používání výrazu bankovní aplikace využívající SIM toolkit namísto GSM bankovnictví, ale zřejmě se váš název již neprosadí.

 

Bankovní aplikace využívající SIM toolkit

 

Službu umožňující ovládat bankovní účet prostřednictvím aplikace využívající SIM toolkit nabízí Eurotel a T-Mobile (Paegas). Tato aplikace je naprogramována přímo na kartě SIM. To přináší vyšší bezpečnost při manipulaci s bankovním účtem, ale také nutnost vyměnit si kartu SIM, když budete chtít tuto službu používat. Tato služba umožňuje ovládat účet z menu mobilního telefonu.

 

Ze všech způsobů, jako ovládat banku z mobilu, nabízí aplikace SIM toolkit jediný opravdový způsob zabezpečení. Abyste totiž mohli vstoupit do menu bankovní aplikace, musíte znát kód BPIN. A ten si na základě kódu BPUK, který dostanete v bance, vytvoříte sami – nikdo jiný, operátor sítě GSM ani banka, tento kód nezná. Příkazy se do banky posílají prostřednictvím textových zpráv, jenže na rozdíl od běžných textových zpráv jsou ty odeslané z bankovní aplikace šifrovány. A nikdo, kromě banky, která jako jediná zná šifrovací klíč, který používá bankovní aplikace přímo na kartě SIM, nemůže tyto zprávy rozšifrovat. Šifrovací klíč je pro každou kartu SIM jiný.

 

Oba bankovní aplikace, Eurotelu i T-Mobilu, umožňují ovládat více účtů. U T-Mobilu to ovšem musí být účty v jedné bance, u Eurotelu můžete mít z jedné karty SIM přístup k účtům v různých bankách. To jsou ale jenom možnosti aplikací, které váš mobilní operátor neovlivní. Aktivaci aplikace se totiž provádí ve spolupráci s bankou a ta si podle svých potřeb může vymínit různá omezení nebo naopak rozšíření.

 

SMS bankovnictví

 

Služba SMS bankovnictví umožňuje ovládat bankovní účet s pomocí textových zpráv. Všechny příkazy pro banku se posílají jako textovka na telefonní číslo SMS brány banky. Zabezpečení textových zpráv je velmi špatné – může se k nim dostat velké množství lidí. V textové zprávě se posílá i samotné heslo pro ovládání účtu (to je velmi nebezpečné) nebo autentizační kód (ten je pouze na jedno použití, je bezpečnější než heslo a generuje jej speciální zařízení, které vypadá jako kalkulačka). Protože veškerá komunikace s bankou probíhá prostřednictvím nezašifrovaných textových zpráv, je možné označit SMS bankovnictví bez použití autentizačního kódu za nebezpečné pro klienty.

 

Telefonní bankovnictví

 

Telefonní bankovnictví můžete používat i z pevného telefonu. Tato služba funguje tak, že vytočíte speciální telefonní číslo (nejčastěji číslo pro volání zdarma s předčíslím 0800) a stiskem kláves ovládáte bankovní systém a zadáváte příkazy (podobně se ovládá např. hlasová schránka nebo infolinka).

 

Telefonní bankovnictví je pro klienty velmi jednoduché – hlasový systém jim totiž vždy řekne, co mohou dělat a jakým způsobem to udělají. Tato služba se na mobilních a pevných telefonech liší jen v jednom detailu – zatímco pevnou telefonní linku zvládne odposlouchávat i odborně zdatnější žák základní školy, mobilní telefon je proti odposlechu výrazně lépe zabezpečen – veškerá komunikace je totiž zašifrovaná. Banky se snaží zvyšovat nízkou bezpečnost pevných linek tím, že po klientech nechtějí vždy kompletní heslo, ale jen některé údaje (část hesla nebo jiných údajů). Osoba, která by díky odposlechu chtěla účet zneužít, by musela provádět odposlech velmi dlouho, než by zjistila všechny potřebné údaje.

 

Přístup do banky přes WAP

 

Když před dvěma lety přicházely na trh mobily s wapovým prohlížečem, věštila se velká budoucnost právě wapovému bankovnictví. WAP je vlastně internet na displejích mobilů. Do prohlížeče zadáte adresu a natáhne se stránka banky. Svůj bankovní účet potom ovládáte prostřednictvím odkazů a menu – podobně jako na internetu.

 

Problém je ale v tom, že drtivá většina mobilů s wapem stále používá starší protokol, který není dostatečně zabezpečený a přístup do bankovního systému je tak rizikový. Nové mobily už podporují novější šifrovací standardy a s těmi už by ovládání účtu, ale i nakupování z mobilu, mělo být bezpečné. Wapové bankovnictví ovšem zatím není příliš populární – současné malé displeje jsou totiž pro bankovní aplikace poměrně malé.

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...