Pro Čechy může být placení v USA věda - iDNES.cz

Pro Čechy může být placení v USA věda

V USA se platí kartou. Všude a téměř vždy. Jenže trochu jinak než v Česku. Naopak hotovostní platby se moc nenosí, už padesátidolarová bankovka může vzbudit pozornost anebo ji vůbec nevezmou.

Platební terminál ve voze taxi v New Yorku | foto: Profimedia.cz

Pro Američana platební karta rovná se kreditka. Debetní karty existují, ale nejsou zdaleka tak rozšířené jako v našich končinách.

Kartou lze v USA platit téměř vše včetně minimálních položek. A nikomu to nepřijde divné, spíš naopak.

Kartu zákazník protahuje sám terminálem

Jedním z nejpodstatnějších rozdílů při placení u amerických pokladen jsou terminály. Místo našich obvyklých s klávesnicí pro zadání pinu to jsou malé obrazovky s dotykovým perem. Karty se do nich nestrkají, ale protahují. A vše si dělá zákazník sám.

Postup je prostý, ale našinec může být zpočátku překvapený. Pokladní zboží namarkuje, vy vezmete kartu a bokem terminálu ji protáhnete. Za určitých okolností, zde se situace liší obchodník od obchodníka, už nemusíte vůbec nic dělat. Žádné piny ani podpisy nejsou vyžadovány. Pokud se na displeji objeví "schváleno", vezmete kartu a zboží a jdete.

Platební terminál Verifone MX870, který se používá v USA.
Platební terminál Verifone MX870, který se používá v USA.

Platební terminál Verifone MX870, který se používá v USA.

V některých případech se budete muset podepsat dotykovým perem na displej a podpis potvrdit. Obsluha opět vaši kartu chtít nebude, vše proběhne automaticky. V poslední době se však občas stává, že pokladní chce vaši kartu vidět a s ní i doklad totožnosti, což je v USA v drtivé většině řidičský průkaz a obsluha bude spokojena i s tím českým.

S českou debetní kartou můžete narazit

Vše výše uvedené platí, pokud použijete českou kreditní kartu. S debetní je to složitější. Buď to terminál nebude vůbec řešit a bude ji považovat za kreditní kartu a vše proběhne výše uvedeným postupem. Někdy se stane, že terminál se vás zeptá, zda je karta kreditní či debetní (dělají to i některé bankomaty). Pokud zvolíte po pravdě, že je to karta debetní, může po vás chtít PIN. Ten se zadává na virtuální klávesnici dotykovým perem.

Přehledně:

Ale pozor, někdy ani při správném zadání pinu terminál platbu nepotvrdí. Samotný prodavač vás potom vyzve, ať kartu označíte za kreditní a vše bude v pořádku. Všeobecně platí, že s českými platebními kartami nebudete mít na terminálech amerických obchodů žádné potíže a zaplatíte bez problémů. To platí pro embosované karty (s vystouplým reliéfem), s elektronickými už problém mít můžete.

Neembosované elektronické karty například neberou autopůjčovny nebo hotely. Nejlepší variantou je embosovaná kreditní karta, ale bez problémů fungují i embosované debetní karty českých bank. Jen občas se pro obchodníky budou tvářit jako kreditky. To samé platí i pro bankomaty.

Pozor na zúčtování v českých korunách

Při platbě v USA dnes velmi často narazíte na situaci, kdy vám při placení terminál nabídne možnost zúčtování platby v českých korunách – stačí platbu potvrdit. To ale není příliš výhodné, zaplatíte konverzní poplatek okolo tří procent. Na stejný problém dnes můžete narazit i v Evropě, třeba v sousedním Polsku. Čtěte o možných problémech s platbami.

Buďte tedy při placení pozorní a pokud terminál podobnou nabídku zobrazí, musíte stisknout červené tlačítko NE, pak platba proběhne standardně v USD s konverzním kurzem vaší banky a bez poplatku. Opět na stejnou situaci můžete narazit i u bankomatu.

Prakticky jediným místem, kde můžete narazit s placením tuzemskou kartou, jsou benzínové pumpy. Ty v USA v drtivé většině fungují tak, že před tankováním musíte zaplatit. Buď použijete kartu přímo na stojanu, nebo půjdete zaplatit obsluze. A právě se stojany je problém. Pokud máte debetní kartu, stojan se opět zeptá, zda je karta kreditní, nebo debetní. V druhém případě vás vyzve k zadání PIN, ale platba v drtivé většině případů neprojde.

Pokud zvolíte, že je karta kreditní (a fakticky i může být), tak stojan chce zadat vaše poštovní směrovací číslo. Jenže to nefunguje. České to nezná a když zkusíte nějaké místní, platba také neprojde. Občas se zaplatit podaří, ale  většinou nikoliv. Pak musíte za obsluhou a buď složíte depozit v hotovosti, nebo si obsluha ručně na terminálu vaši kartu autorizuje.

Velké bankovky jsou mnohde podezřelé

Při placení v hotovosti překvapí, že bankovky vyšších hodnot (50 a 100 USD) si bude obsluha pečlivě prohlížet. Navíc, mnohde takto velké bankovky ani neberou. Třeba ve fastfoodech ve večerních a nočních hodinách většinou neakceptují větší bankovky než dvacetidolarovky, což je obvykle i jasně napsáno na pokladně. V praxi s tím tak velký problém není, ale můžete narazit.

A když už jsme u fastfoodů, pokud vám obsluha vrátí jen papírové bankovky a už ne mince, porozhlédněte se okolo, na mince tam budou mít výdejní automat. V praxi je nejvyšší mincí čtvrtdolar, který se hodí do parkovacích automatů. Drobné využijete i při platbě mýta, jinak je většinou lepší platit kartou.

Mimochodem, mince jsou v USA spíš na obtíž. Především nejmenší nikláky se vám budou v kapse hromadit raketovou rychlostí a v praxi je neudáte. Drobné mince sbírají automaty v samoobsluhách s potravinami. Ale na papírové bankovky vám je nerozmění. Můžete si vybrat mezi darováním drobných na dobročinné účely, případně dostanete kupon na slevu.

Cena zboží vyjma paliva je uváděna bez DPH

Americkým specifikem je obdoba naší DPH, která se jmenuje Sales Tax. Její výše se liší nejen stát od státu, ale klidně město od města. Třeba v Honolulu se k ní připočítává příspěvek na místní MHD, takže místo obvyklých čtyř procent na Havaji zaplatíte na ostrově Oahu 4,75 procenta.

To by v principu nevadilo, ale pro nás je nezvyklé, že daň není u zboží uváděna (vyjma ceny paliva), naúčtují vám ji až na pokladně k celému účtu. S tím je potřeba počítat, třeba když budete chtít utratit poslední drobné. Jelikož se výše daně většinou pohybuje od 4 do 10 procent a existují i státy s nulovou daní, tak třeba u potravin je její výše minimální. Ale třeba u elektroniky a dražšího zboží je dobré si daň přičíst a ověřit, zda se nákup stále vyplatí.

Účty mohou naopak snížit v USA populární kupony. Najdete je v novinách, na letácích nebo je dostanete k předchozímu nákupu. Účtenky si tedy raději vždy pořádně prohlédněte, příště můžete ušetřit. A pokud se vám nebude zdát, že v mnohých samoobsluhách s potravinami mají u většiny zboží dvojí ceny, které se často velmi výrazně liší, tak klidně počítejte s těmi nižšími. Jen si před nákupem zajděte na informace a nechte si vystavit klubovou kartu. Udělají vám ji na počkání a velmi ochotně. Případně nahlaste při placení, že chcete klubovou kartu, a vystaví vám ji přímo pokladní a ceny upraví. Někdy je to plastová kartička, jindy jen číslo na účtence. Pak si ho schovejte pro příští nákup. Podrobný návod na výhodné nákupy v USA čtěte zde.

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Proč se teď vyplatí koupit chatu či chalupu. Víme, co tomu nahrává

Premium

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Pokud jste doteď váhali s pořízením chaty či chalupy, nemá smysl to odkládat. Jaro je pro nákup víkendové nemovitosti ideální...

Revoluce v doplatcích za léky. Čekání na vracení přeplatků je minulostí

Na vratky za léky od pojišťoven už nečekají pacienti přes čtvrt roku, jako tomu bylo ještě loni. Nově se totiž od začátku letošního roku započitatelné doplatky evidují obratem a při dosažení limitu...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Ignorovat exekuci se nevyplácí, říká advokátka. Co čekat a jak se bránit?

Exekuce je pojem, který většina lidí zná. Jaký má dopad a jak se dá z dluhů vymanit, zažily na vlastní kůži už statisíce dlužníků. Mnozí lidé ale vůbec netuší, že exekutor může zabavit i některé...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025

Psycholožka: Mají práci, rodinu i uznání, ale cítí prázdno. Jak to řešit?

Radka Loja vystudovala elektrotechniku a pracovala v nadnárodní firmě. Pak se ale rozhodla změnit profesi. Volba padla na psychologii. Dnes koučuje manažery a podnikatele, vede kurzy a píše praktické...

12. dubna 2025

Už jen tři týdny do podání daní online. Jak uplatnit úroky z hypotéky?

Hypotéka je poměrně velkým závazkem, který každý měsíc ukrajuje značnou část rodinného či osobního rozpočtu. Proto je příjemnou zprávou, když se alespoň jednou ročně může část výdajů vrátit zpět....

11. dubna 2025  15:46

Proč se teď vyplatí koupit chatu či chalupu. Víme, co tomu nahrává

Premium

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Pokud jste doteď váhali s pořízením chaty či chalupy, nemá smysl to odkládat. Jaro je pro nákup víkendové nemovitosti ideální...

11. dubna 2025

Otcovská dovolená je v kurzu. Jaká pro ni platí pravidla?

Péče o malé děti bývala tradičně připisována ženám. Dnes už je to ale jinak. Pro moderní muže není žádná ostuda partnerce pomoct, právě naopak. Mnozí si to užívají. A to nejen díky vstřícnému postoji...

11. dubna 2025

Revoluce v doplatcích za léky. Čekání na vracení přeplatků je minulostí

Na vratky za léky od pojišťoven už nečekají pacienti přes čtvrt roku, jako tomu bylo ještě loni. Nově se totiž od začátku letošního roku započitatelné doplatky evidují obratem a při dosažení limitu...

10. dubna 2025

Rezervační smlouvu nepodepisujte bez rozmyslu. Může skrývat mnohá úskalí

Premium

Prodávající neprodá nikomu jinému, kupující nemovitost koupí – právě takový závazek je podstatou rezervační smlouvy. To proto, aby vám vysněný dům či byt někdo nemohl jen tak vyfouknout a aby...

10. dubna 2025

Ignorovat exekuci se nevyplácí, říká advokátka. Co čekat a jak se bránit?

Exekuce je pojem, který většina lidí zná. Jaký má dopad a jak se dá z dluhů vymanit, zažily na vlastní kůži už statisíce dlužníků. Mnozí lidé ale vůbec netuší, že exekutor může zabavit i některé...

9. dubna 2025

Sazby hypoték se drží nad pěti procenty. Ceny nemovitostí na novém rekordu

Nabídkové sazby hypotečních úvěrů klesají, ale nadále jen pozvolna. Průměrná nabídková sazba poklesla v dubnu 2025 podle Swiss Life Hypoindexu na hodnotu 5,01 procenta. Pro lidi, kterým končí...

9. dubna 2025