Platba kartou v zahraničí je výhodnější i bezpečnější. Ilustrační snímek

Platba kartou v zahraničí je výhodnější i bezpečnější. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dovolená: o kolik je výměna hotovosti dražší než platba kartou?

  • 75
Jednoduše vytáhnete peníze z kapsy a koupíte dětem na pláži zmrzlinu. S kartou by vás obchodník vyhnal. Češi milují hotovost a na dovolenou si ji vozí ve velkém. Je to ale finančně nevýhodné. Při platbě kartou ušetříte stovky i tisíce korun.

Jak říkají finanční experti, ideální je zkombinovat oboje. Vzít si menší hotovost, právě na platby u drobných obchodníků, a pak platební kartu, se kterou uhradíte vyšší položky, jako je ubytování, pronájem auta, nákup zboží. Platit kartou je výrazně finančně výhodnější. Uvádíme příklad s chorvatskými kunami a eurem: 

Sto chorvatských kun by podle kurzovního lístku UniCredit Bank (29. 6. 2015) v českých korunách stálo:

  • Při výměně ve směnárně na pobočce banky (kurz valuta prodej + 2 % z celkové částky, min. 55 Kč): 430,36 Kč
  • Výběr v zahraničí z ATM (kurz deviza prodej), pokud máte výběr z bankomatu zdarma: 366,38 Kč
  • Platba kartou u obchodníka (kurz deviza prodej): 366,38 Kč 

Sto euro by podle kurzovního lístku ČSOB (29. 6. 2015) v českých korunách stálo: 

  • Při výměně ve směnárně na pobočce banky (kurz valuta prodej + 2%): 2 840 Kč 
  • Výběr v zahraničí z ATM (kurz deviza prodej), debetní karta: 2 781,30 Kč + poplatek 100 Kč, tedy 2 881 Kč, kreditní karta: 2 781,30 Kč + poplatek 150 Kč, tedy 2 931 Kč 
  • Platba kartou u obchodníka (kurz deviza prodej): 2 781,30 Kč

„Banky kurz u přímých plateb kartou vypočítávají výhodnějším devizovým kurzem než u směny peněz a navíc tyto transakce nezpoplatňují,“ říká Pavla Hávová z ČSOB. Jen upozorňuje, že se na cestách občas můžete setkat i s obchodníkem, který si za platbu kartou účtuje finanční přirážku. Měl by vás na ni ovšem včas upozornit.

S kartou v zahraničí

Která platební karta vám na cestách nabídne nejvíce výhod, zjistíte v on-line kalkulačce. 

Platba kartou je také bezpečnější. „I v případě ztráty nebo krádeže karty se k vašim penězům jen tak jednoduše nikdo nedostane, máte ji chráněnou PINem, můžete ji okamžitě zablokovat a navíc s pojištěním máte své peníze chráněné i v případě zneužití karty,“ říká Pavla Hávová a dodává: „Vhodné je vyjet na dovolenou alespoň se dvěma platebními kartami, aby vám případná krádež dovolenou nezkomplikovala.“

Fakta

  • Češi loni absolvovali celkem 4,06 milionu zahraničních dovolených. 
  • Při platbě kartou odpadá sledování kurzu. Placení kartou v zahraničí je přepočítáváno devizovým kurzem, který je většinou výhodnější než kurz, který vám nabídne směnárna. 
  • Podobně jako v České republice i v zahraničí jsou platby u obchodníků většinou zdarma. To ale už neplatí pro výběr hotovosti z bankomatu. 

Zdroj: ČSOB

Výběr z bankomatu je druhou možnou alternativou. Vyplatí se v případě, že máte od banky benefit v podobě výběrů z bankomatu v zahraničí zdarma. V takovém případě totiž vyjde stejně jako přímá platba kartou. Výběry zdarma ovšem nabízejí jen některé banky a ještě k tomu jen k některým účtům. 

Jinak bývá výběr většinou zpoplatněn jednorázovým poplatkem nebo určitým procentem z vybírané částky, případně kombinací. A i když je u výběru z bankomatu počítán výhodnější devizový kurz, může se vám konečná suma prodražit právě o poplatek. Ten se pohybuje od 5 do 150 korun. 

Bezhotovostní styk začíná být „in“

Češi využívají platební karty v zahraničí čím dál více. „Snížení nákladů za výběry v zahraničí a výhodné platby kartou postupně učí Čechy, že není potřeba na dovolenou brát zbytečně velké množství hotovosti. Platby a výběry kartou jsou nejen pohodlnější, ale také mnohem bezpečnější,“ dodává Petr Plocek z UniCredit Bank.

Češi si podle Petra Plocka začínají uvědomovat ale i další výhody bezhotovostního styku: „Nemusí ztrácet čas hledáním dostatečně levné a dostatečně solidní směnárny, kde je nepodvedou, nedají falešné bankovky. Nemusí si hotovost hlídat, bát se, že ji ukradnou v hotelu či na pláži.“

Podle Sdružení pro bankovní karty Češi loni provedli 32,5 milionů zahraničních transakcí a svými kartami zaplatili v zahraničí celkem 48 miliard korun. 

platební karty

Není ale správné hotovost úplně zavrhovat. Jsou místa, zejména v mimoevropských zemích jako například Egypt nebo Izrael, ale i třeba na stánku u pláže, na tržišti, kde kartou nezaplatíte. Je dobré na to myslet a vždy s sebou nějaké peníze vzít. 

“Směňte si je ale ideálně ještě doma, kde máte klid a můžete bez stresu vyhledat místo s výhodným kurzem. V zahraničí už na to čas mít nebudete. Navíc většina směnáren v zahraničí má mnohdy kurz méně výhodný, a to zejména na letišti při příletu do dovolenkové destinace,“ radí Petr Plocek.

Pokud na místě budete potřebovat vyšší hotovost, než jste si přivezli, a do místní směnárny nakonec přece jen vyrazíte, ideální je ještě před výběrem zkontrolovat samotný bankomat, zda má obvyklou podobu. Lepší je používat bankomaty uvnitř anebo v těsné blízkosti bankovních poboček. Při jakémkoliv podezření raději zvolte jiný bankomat.

Dobré vědět

  • Pokud u nás lokální měna není k dostání, vyměňte si eura či dolary, které pak můžete směnit v dané destinaci. 
  • Eura mimo eurozónu a celou Evropu uplatníte například i v Egyptě, Izraeli, Chorvatsku nebo v Pobaltí. 
  • Americké dolary jsou vhodnější na exotičtější dovolené do jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam, Indonésie) nebo do Latinské Ameriky.

Zdroj: UniCredit Bank

Pokud by nastala situace, kdy vám bankomat platební kartu nebo hotovost nevydá bez jakéhokoliv uvedeného vysvětlení, neodcházejte a kontaktujte banku nebo policii.

V Řecku žádné rady neplatí

Rady, jak výhodně platit v zahraničí, ovšem nyní neplatí pro turisty cestující do Řecka. Řecká vláda dočasně omezila pohyb kapitálu. Řecké banky zůstanou zavřené do 6. července 2015 a denní výběr z bankomatů bude omezen. 

„Ačkoliv klientům doporučujeme na cestu do zahraničí kombinovat menší hotovost pro pokrytí základních výdajů a platební kartu, protože je to výhodnější, u Řecka to v tuto chvíli nedoporučujeme. U této destinace radíme vzít si opravdu dostatečnou hotovost v eurech a pečlivě si ji hlídat. Nelze spoléhat na výběry z bankomatů nebo možnost placení kartami,“ říká Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.