Jak podat návrh na prohlášení konkursu na nesolventního zaměstnavatele?

Prohlášení konkursu je stále aktuálnější zejména v případech, kdy zaměstnavatel nevyplatí zaměstnancům mzdy. Ti je mohou dostat od úřadu práce, ovšem jen za podmínky, že podají na podnik návrh na prohlášení konkursu.

Podmínky pro podání návrhu na prohlášení konkursu upravuje v paragrafu 3 a 4 zákon č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání. Zákon rozděluje druhy návrhů podle toho, zda existovala povinnost k podání návrhu nebo pouze možnost. Povinnost podat návrh má například dlužník, pokud je v úpadku nebo osoby, které jsou oprávněny podat jménem dlužníka návrh na zahájení soudního řízení. Možnost podat návrh na prohlášení konkursu má dlužník nebo kterýkoliv z jeho věřitelů.

Věřitelem je i zaměstnanec

Mezi věřitele řadíme i zaměstnance, kterým nebyla vyplacena splatná mzda. Zaměstnanec by měl doložit, že má proti zaměstnavateli splatnou peněžitou pohledávku (splatnou mzdu), a uvést okolnosti, které osvědčují úpadek dlužníka (zaměstnavatele). Úpadek dlužníka je definován v zákoně o konkursu a vyrovnání č.328/1991 Sb. Dlužník (zaměstnavatel) je v úpadku, jestliže má více věřitelů a není schopen po delší dobu plnit své splatné závazky. Tak se dá charakterizovat právě vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem - když zaměstnavatel neposkytne splatnou mzdu a dluží ji více(alespoň dvěma) zaměstnancům, stává se dlužníkem a je v úpadku. Pak má povinnost sám na sebe podat návrh na konkurs, jinak by se dopustil trestného činu. Zaměstnanec, kterému tento zaměstnavatel dluží mzdu, má možnost přihlásit se o svůj nárok na úřadu práce a současně musí podat - třeba i s ostatními zaměstnanci - návrh na prohlášení konkursu. Podání tohoto návrhu je jednou z podmínek, aby úřad práce poskytl zaměstnancům mzdy, které jim dluží tento zaměstnavatel.

Návrh lze podat písemně i ústně

Návrh na prohlášení konkursu lze podat písemně, ústně do protokolu nebo telegraficky. Návrh lze vzít zpět až do prohlášení konkursu. Soud v takovém případě řízení zastaví. Jestliže v dané věci přistoupili do řízení další navrhovatelé, soud smí řízení zastavit pouze s jejich souhlasem. Podání návrhu na prohlášení konkursu věřitelem (zaměstnancem) není složité. V návrhu se uvede adresa soudu, který je příslušný pro rozhodnutí, označení věřitele i dlužníka (zaměstnavatele) a stručné vylíčení stavu a důvodů, proč je návrh podáván. Například, že zaměstnanec vykonal pro zaměstnavatele určité práce, za které mu měla být vyplacena mzda v určité výši. Zaměstnavatel však po splatnosti této mzdy částku neproplatil nebo oznámil, že tak učiní dodatečně nebo že v současné době nemá prostředky na účtu. V závěru podání se uvede, že zaměstnanec podává návrh, aby byl na majetek dlužníkův (zaměstnavatelův) prohlášen konkurs a ustaven správce majetkové podstaty.

Při vymáhání mzdy se záloha neplatí

Pokud pohledávka konkursu vyplývá ze mzdových nároků, je jeho navrhovatel osvobozen od zaplacení zálohy. Ostatní navrhovatelé jsou podle zákona o konkursu povinni zaplatit zálohu na náklady konkursu až do částky 50 000 korun, a to i opakovaně. Soud je vyzve k zaplacení částky. Je-li navrhovatelů více, o náklady se dělí.

NÁVRH VĚŘITELE NA PROHLÁŠENÍ KONKURSU

Krajský obchodní soud - Městský soud v.....................................

Věřitel(zaměstnanec)...........(jméno, zaměstnání, bydliště, sídlo)
Dlužník(zaměstnavatel)......(jméno, zaměstnání, bydliště, sídlo) který není-je zapsán v rejstříku...................................................

Byl jsem u dlužníka zaměstnán v pracovním poměru a vykonával jsem práce ...................................................................... Měsíční mzdu jsem měl sjednánu v částce .............................. Tuto částku zaměstnavatel pravidelně poskytoval. Tuto povinnost však přestal plnit v květnu a červnu 2000, kdy mi za tyto dva měsíce mzdu nevyplatil. Jedná se o částku celkem ..........Kč Na mou výzvu k zaplacení ze dne ... odpověděl, že moji pohledávku uznává a že není však schopen ji zaplatit, neboť má více věřitelů (zaměstnanců) s podobnými pohledávkami. Důkaz: dopisem zaměstnavatele z .............................................. pracovní smlouva......................................................................... mzdové ujednání.......................................................................... Z těchto důkazů je zřejmé, že zaměstnavatel(dlužník) má více věřitelů a není schopen plnit platné závazky: výplatu mezd.

Podávám proto návrh, aby byl na majetek dlužníkův prohlášen konkurs a ustanoven předběžný správce.

V .................... dne............ věřitel (zaměstnanec)..............

Přílohy: pracovní smlouva ze dne......
uznání závazku ze dne ......

PŘIHLÁŠKA POHLEDÁVKY

Krajský obchodní soud v Praze
nám. 14. října 12
Praha 5 K
č.j. 5 K 82/93

Věřitel: Zaměstnanec..................................................................
/jméno, adresa/

Přihláška pohledávky 20 000 Kč do konkursního řízení

1. Usnesením č.j. 5 K 82/93-27 dne 5. 5. 2000 prohlásil nadepsaný soud na majetek a. s. ETCO Praha konkurs. Usnesení nám bylo doručeno 10. 5. 2000.

2. Ve stanovené 30denní lhůtě přihlašuji jako věřitel svou pohledávku vůči úpadci na zaplacení 20 000 Kč jako nevyplacené mzdy za dva měsíce ....... Oprávněnost naší pohledávky dokládáme pracovní smlouvou z 20.12. 1999,

3. Pohledávku ve výši 20 000 Kč přihlašujeme jako pohledávku přednostní bez práva na oddělené uspokojení. Navrhujeme proto, aby naše pohledávka Kč 20 000 vůči úpadci ETCO, a. s., Praha byla považována za řádně uplatněnou a zařazena správcem konkursní podstaty do seznamu přihlášených pohledávek a v rámci rozvrhového usnesení uspokojena.

V .................... dne............ věřitel (zaměstnanec)..............