Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušejte podnikání pod zavedenou značkou. Počet franšíz narůstá

Chcete podnikat, ale chybí vám nápad? Co se pustit do projektu, který je už prověřený a má své zákazníky? Ale musíte mít kapitál.

Loni byl největší zájem o franšízy malých obchodů s potravinami či se smíšeným zbožím. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V současnosti je na českém trhu 219 prověřených franšízových konceptů, nejčastěji v oboru služeb a obchodu. Můžete si tak otevřít například prodejnu potravin či smíšeného zboží, rychlé občerstvení, kavárnu, realitní kancelář nebo firmu nabízející volnočasové aktivity pro děti.

Podnikání pod zavedenou značkou přitahuje stále více lidí. "Oproti roku 2012 jsme loni zaznamenali nárůst zájmu o 10 procent. O více než 16 procent vzrostl i počet franšízových poboček, kterých loni bylo v České republice už přes šest tisíc," prozrazuje Barbora Štanglová z poradenské společnosti PROFIT systém výsledky Franchising Reportu 2013.

Ceny licencí

Pohybují se zpravidla od 50 000
do 250 000 korun.

Příklady cen:

  • Švejk restaurant
    100 000 Kč
  • BENU lékárny 250 000 Kč
  • Optika Doktor Klain
    300 000 Kč
  • Restaurace Výtopna
    200 000 Kč
  • Prodejny čaje a kávy Oxalis 100 000 Kč
  • McDonald’s 45 000 USD + 15 000 USD depozit (890 000 Kč + 297 000 Kč)

Informace o franšízách:

www.czech-franchise.cz

www.franchising.cz

Doplňuje, že čeští franšízoři v tuzemsku porážejí ty zahraniční. "Celkově se počet konceptů původem z Česka ustálil na 132, takže přesáhl podíl 60 procent. V Evropě počet franšízových systémů s domácím původem dosahuje 70 procent, proto předpokládáme, že českých společností bude stále více," říká Barbora Štanglová.

Trendem posledních let byl rozvoj franšízových systémů v oblasti služeb. Loni se však situace změnila a největší zájem byl o obchody. "O obrovský rozmach kategorie obchodu se zasloužily především koncepty jako Daily Fresh Stores či Můj obchod od firmy Vy & Makro či maloobchodní sítě se smíšeným zbožím," dodává Barbora Štanglová.

Zákazníci přijdou zpravidla sami

Předností je zavedená značka, která má zajištěný odbyt. "Franšíza obecně snižuje nejistotu a množství potíží, s nimiž se začínající podnikatel potkává. Můžete se opřít o znalost značky, takže když otevřete, zpravidla začnou chodit zákazníci sami, protože už produkt znají," říká Oldřich Peprla, zástupce franšízového řetězce se sendviči Subway. Podle něj tak neděláte velký krok do neznáma. A v případě potíží máte koho požádat o radu – buď franšízora (poskytovatele franšízy), nebo ostatní franšízanty.

Získáte také od mateřské organizace ekonomický recept, který byste jinak museli vytvořit sami. A pomohou vám i s vytipováním vhodných prostor, s vybavením, zaškolením. Soukromý podnikatel by si také nemohl koupit velkou reklamní kampaň v médiích. Franšízant může využít reklamy, kterou pořádá franšízor pro celou síť. Výhodněji získá také smlouvy s dodavateli.

Naopak nevýhodou je omezování v rozhodování, nutnost podřídit se jednotnému konceptu a větší kontrole a také placení poplatků. A rovněž potřebujete do rozjezdu franšízy vlastní kapitál.

Franšíza pro nezaměstnané?

Ano, ale pro ty, kteří mají kapitál. "Většinou jde o manažery, kteří odešli ze svých postů nikoliv pro neschopnost, ale například z úsporných důvodů. Tito lidé mají již určitý věk, zkušenosti, postavení i nároky na život. Chtějí zúročit své zkušenosti v oboru a nechtějí začínat od nuly. Pro ně je franšízing nejlepší volbou, investují 'odstupné' a po nějaké době se stanou majiteli kvalitní značky v jejich městě," dodává Jiří Lošťák.

"Doporučila bych všem, aby dobře posoudili, zda franšízový koncept má v dané lokalitě potenciál. Může jít o specifický produkt, který místní komunitu neláká. Potom by mohla být ztráta z podnikání i vyšší, než kdyby to člověk zkusil sám," upozorňuje Petra Pavičová, organizátorka soutěže začínajících podnikatelů Rozjezdy roku a manažerka společnosti T-Mobile.

Petra Michalská, která pomáhá malým a středním firmám v České spořitelně, zase doporučuje těm, kteří o licenci uvažují, aby navštívili již existující provozovny a zjistili od majitelů důležité informace: co jim funguje, s čím mají problémy, kolik svobody dostali nebo jak náročná je komunikace s vlastníkem.

Pozor na divné licence

Podle franšízového poradce Jiřího Lošťáka je třeba i na trhu s franšízami být obezřetný. Existují projekty, které nesplňují ani základní podmínky – nemají provozní příručku, informační systém, grafický manuál a právní základ odpovídající etickému kodexu podnikání ve franšízingu.

"Jestliže si zájemce není jistý, zda vybraný koncept splňuje základní pravidla pro podnikání, doporučuji konzultaci s odborníkem. Česká asociace franšízingu má řadu poradců i právníků, kteří umějí posoudit, případně doporučit vhodný projekt," říká Jiří Lošťák.

Co je franšíza a kolik stojí

Franšízora, který se rozhodl svůj model podnikání nabídnout zájemcům do jiných regionů, přijde zpracování dokumentace asi na milion korun.

Finance potřebuje na vývoj, pilotní provozy, zaměstnance centrály a marketing. Výše této investice se pak promítne do franšízového poplatku, který zájemce platí za licenci. Vedle toho franšízor vybírá průběžné měsíční poplatky a příspěvky na společnou propagaci. Mívá na zájemce tři základní požadavky:

  1. Kapitál (minimálně 40 procent z celkové vstupní investice vlastní, volně k dispozici)
  2. Organizační schopnosti (řídit kolektiv, rozhodovat, dodržovat postupy a standardy kvality, nést odpovědnost za chyby)
  3. Zkušenost z oboru

Příjemce franšízy (franšízant) získá "licenci" na provozování podniku pod značkou poskytovatele a provozní příručku s popisem know-how. Od podpisu smlouvy má k dispozici kompletní podporu centrály (ověřené dodavatele, výhodnější nákup, marketing, pracovní postupy atd.).

"Pro zájemce o koupi franšízy je důležité zjistit, co všechno je obsaženo v jednorázovém poplatku a jak bude vypadat další spolupráce s franšízorem. Ten vedle poplatku vybírá průběžné měsíční poplatky a také příspěvky na společný marketing," radí poradce Jiří Lošťák.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...