Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak předpovídat výnosy dluhopisů

aktualizováno 
Odhad výnosů dluhopisů (či obligací – rozdíl je jen v tom, že termín "dluhopis" je z hlediska českého práva korektnější) je složitější. Platí to i v krátkém časovém horizontu. Zatímco v případě nástrojů peněžního trhu hrají roli pouze úrokové výnosy, u obligací je významná také složka kapitálového zhodnocení, případně znehodnocení.
Není možné přesně identifikovat budoucí růstová odvětví.

Není možné přesně identifikovat budoucí růstová odvětví. | foto: Profimedia.cz

Čím má obligace delší dobu do splatnosti, tím větší je vliv různých rizikových faktorů (zejména kolísání úrokových měr a politických událostí) na ceny obligací. Častým zdrojem zmatků u obligací je rozdíl mezi celkovými výnosy a výnosem do doby splatnosti. Angličtina zde rozlišuje termíny returns a yields, pro které má čeština jediný výraz: výnosy. Laici jsou navíc často zmateni tím, že výnos do doby splatnosti se obvykle liší od hodnoty vyplácených kuponů. Vysvětleme si tyto rozdíly na příkladu.

  • Růst tržeb telekomunikačních společností je podmíněn technickým rozvojem: rozšiřováním telefonní sítě, růstem počtu uživatelů faxu, internetu a podobných služeb. Zkušenosti ukazují, že počet telefonních hovorů roste s druhou mocninou počtu uživatelů sítě. Navzdory poklesu cen hovorů v důsledku konkurence lze proto očekávat další růst tržeb. Mezi lety 1973 – 1993 poklesly ceny transatlantických hovorů zhrub na jednu osminu. Počet hovorů přes Atlantik však vzrostl nejméně dvacetkrát. V roce 1993 byl přitom objem datových přenosů ještě poměrně skromný.
  • Tento scénář je velmi reálný: jde o trend, který probíhá již řadu let, a v době psaní tohoto textu nebyly známy žádné náznaky jeho zlomu.

Analýza tedy vyznívá velmi optimisticky. Stane se skutečností? Čtenář bude mít možnost srovnat, jak její výsledky dopadnou v průběhu příštích let.

Poznámka z roku 2007: Debakl telekomunikačních společností

Během necelého prvního desetiletí 21. století byla výkonnost akcií drtivé většiny telekomunikačních společností špatná až katastrofální. Mohlo za to několik faktorů, z nichž podstatnou roli hrála extrémně ostrá konkurence. Dalším činitelem byly enormní náklady, které mnohé společnosti musely vynaložit na licence za vysílací kmitočty.

Deník The Wall Street Journal zkoumal koncem roku 1999, kterých deset akciových titulů přineslo během 90. let nejvyšší výnosy. Všech deset nejvýnosnějších akcií náleželo podnikům, které tak či onak pracovaly v odvětví informačních technologií. Naopak první desetiletí 21. století znamenalo zásadní zvrat trendu v jejich neprospěch. Renesanci naopak zaznamenaly do té doby dlouho opomíjené akcie těžebních společností a fi rem z odvětví těžkého průmyslu. Uhelné doly, ocelárny, chemičky a další odvětví "19. století" šly na dračku.

Co bude hitem burz příštích deset let?

Nikdo neví. Jsou velké šance, že půjde o ropu a jiné suroviny, jejichž zásoby v zemi nepřibývají, zatímco objem peněz v globální ekonomice roste. Možné však je, že se objeví úplně nové odvětví, anebo že některé opomíjené odvětví udělá comeback.

Ne, není možné přesně identifikovat budoucí růstová odvětví – a ani růst daného odvětví nezaručí růst všech akcií podniků, které v tomto odvětví působí. Otázky, které jsme uvedli na začátku této podkapitoly, nás však mohou uchránit od rizika, které není doprovázeno náležitým růstovým potenciálem. Ne každý risk totiž přináší zisk.

Úryvek je z knihy
"Investiční strategie pro třetí tisíciletí"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na www.grada.cz

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.