Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přiznat daně prostřednictvím internetu

aktualizováno 
Málokdo má rád běhání po úřadech, postávání ve frontách a dohadování s nervózními úředníky. Není proto divu, že nabídne-li někdo způsob, jak se tomu všemu vyhnout, určitě bude mít šanci na úspěch. Ano, mluvíme o veřejné správě, která se přeci jen rozhodla občanům ušetřit čas, nervy a mnohdy i peníze.
pomoc

pomoc

Jednou z povinností, které nám rok co rok znepříjemňují život, jsou bezpochyby daňová přiznání. Na webových stránkách Ministerstva financí ČR (dále jen MFČR) můžete velmi snadno nalézt velké množství informací o daních, daňové legislativě, placení daní, zkrátka o daňové problematice. Najdete zde i odkaz na elektronické podání k daním (EPO). Ten se nachází na nově zřízeném Daňovém portálu MFČR, který funguje od podzimu loňského roku.

Zde můžete jednoduše podat daňové přiznání včetně příloh v elektronické podobě, nebo zde příslušné daňové formuláře pouze vyplňte. Pouhé vyplnění formulářů - byť v elektronické podobě, vám však kroky na finanční úřad, či poštu určitě neušetří. Budete totiž muset vyplněné a vytištěné formuláře ještě osobně nebo „klasickou“ poštou předat svému správci daně.

Chcete-li ovšem elektronické komunikace s úřady plně využívat (včetně již zmíněného podání daňového přiznání), nesmíte zapomenout na důležitou podmínku - zajistit si tzv. kvalifikovaný certifikát, neboli elektronický podpis. Kvalifikovaný certifikát je obdobou průkazu totožnosti, neboť svazuje fyzickou totožnost subjektu s jeho totožností elektronickou. Vydávají je tzv. certifikační autority (poskytovatelé a správci kvalifikovaných certifikátů) s akreditací ministerstva informatiky. V současnosti jsou u nás tyto autority tři - První certifikační autorita a.s., Česká pošta, s.p. a eIdentity a.s. Ceny zaručených podpisů jsou různé a pohybují se od 190 korun na rok, přičemž nejlevnější nabízí Česká pošta na vybraných pobočkách (jejich seznam najdete na webových stránkách pošty). Certifikáty jsou platné 12 měsíců.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Ještě než se ale pustíte do samotného vyplňování, aplikace ověří některé základní požadavky kladené na váš počítač. Pokud jim počítač nevyhoví, zobrazí se před vámi přehled konfigurace a upozornění na nedostatky, které je nutné nejdříve odstranit. Teprve pak se před vámi objeví kompletní nabídka služeb a formulářů, včetně nápovědy, jak si při jejich vyplňování počínat.

Aplikace samotná byla umístěna na stránky MFČR, sekce „Daně a cla/Daňový portál/Elektronická podání pro daňovou správu“. Zvolíte-li si příslušný formulář pro podání, které chcete uskutečnit, vstupujete do aplikace EPO. Po stažení a spuštění se již dostáváte k samotnému vyplnění. Lze přitom využít buď ručního zadávání dat nebo načtení potřebných dat z jiných souborů. Formulář jednotlivé položky přímo sčítá, kontroluje správnost a případně upozorní na chyby, ale i chybějící údaje.

Jakmile je formulář vyplněn správně, uložíte jej a po připojení elektronického podpisu odešlete. Elektronické daňové přiznání putuje nejdříve do centrální evidence, kde je ověřena platnost zaručeného podpisu. Je-li vše v pořádku, směřuje již k místně příslušnému finančnímu úřadu, který jej buď přijme nebo odmítne. Přijetí je odesilateli potvrzeno „doručenkou“ s přiděleným číslem jeho podání a heslem. Díky přidělenému heslu pak je možné sledovat stav zpracování podaného daňového přiznání. Je-li daňové přiznání odmítnuto, je o této skutečnosti odesílatel rovněž bezodkladně informován.

Jistě zajímavou novinkou je i možnost zřízení daňové informační schránky, kde lze velmi snadno získat informace o stavu osobního daňového účtu, resp. o případných daňových nedoplatcích či přeplatcích. Vše pochopitelně bez nutnosti navštívit finanční úřad osobně.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Přivyděláváte si? Využijte modelový návod, jak tyto peníze zdanit

Termín pro odevzdání daňového přiznání se blíží. Pokud budete vyplňovat růžový formulář sami, protože jste si při zaměstnání přivydělávali, přinášíme modelový...  celý článek

Dnes je poslední den, kdy je možné podat daňové přiznání.
Poslední den na daně: Někde fronty, jinde klid. Opozdilcům hrozí sankce

Proč platit státu daň z příjmu v předstihu, když je možné tyto peníze využívat co nejdéle a odevzdat je až na poslední chvíli. Tak uvažuje řada Čechů, a proto...  celý článek

Ilustrační snímek
Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie než teď, si odbornými pracemi vydělával...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.