Do registru vás může nechat zapsat banka, splátková společnost, ale třeba i telefonní operátor či distributor energie, kterým neplatíte včas faktury. Ilustrační snímek

Do registru vás může nechat zapsat banka, splátková společnost, ale třeba i telefonní operátor či distributor energie, kterým neplatíte včas faktury. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do registru dlužníků se můžete dostat i za neplacení složenek

  • 49
Když jdete žádat o půjčku, její poskytovatel si vás především proklepne v registrech dlužníků. Jsou jimi Solus, bankovní a nebankovní registr klientských informací. Pokud v nich nemáte negativní záznam, pokračuje vaše žádost dál a teprve pak se posuzuje bonita.

A jak se do registru dostanete? Nejčastěji tak, že si vezmete půjčku. Pak jste vedeni jako klient, který řádně splácí své závazky, ale je vidět, kolik toho máte napůjčováno. Smyslem je ohlídat, abyste si nenabrali půjček nezvladatelné množství.

Registr sám vám v tom nijak bránit nebude, ale pokud s příjmy 20 tisíc korun měsíčně splácíte 12 tisíc, nikdo rozumný už by vám další půjčku poskytnout neměl. Vedení v registru má i své výhody. Když jste řádně splatili půjčku a jdete žádat o druhou, byť i u jiné společnosti, už se o vás ví, že jste spolehlivými plátci.

Více než třetina Čechů chce snížit své dluhy

  • Předsevzetí týkající se financí si na Nový rok dalo 62 procent české populace.
  • Z lidí, kteří si dali letos za úkol lépe řešit své finance, by více než třetina chtěla snížit své dluhové zatížení. Podle ředitele retailové části ING Bank Libora Vaníčka Češi v tomto případě přemýšlejí logicky. Nejdříve se snaží zbavit dluhů, a teprve potom spořit.
  • Narozdíl od Čechů si obyvatelé ostatních evropských zemí přejí více šetřit, případně více kontrolovat své výdaje.

Zdroj: Evropský průzkum společnosti ING Bank, kterého se zúčastnilo 13 evropských zemí.

Kdo nesplácí, je v registru veden jako dlužník

Pokud však nesplácíte, jste v registru označeni jako dlužník. A to už máte doopravdy problém, protože negativní záznam se smaže třeba po třech letech. Do registru vás může nechat zapsat jak banka, tak splátková společnost, ale třeba i telefonní operátor nebo distributor energie, kterým neplatíte včas faktury.

Každému se může stát, že mu občas nějaká složenka uteče a posílá peníze až po splatnosti – věřitelé jsou obvykle mírní a drobná opomenutí zápisem do registru netrestají. Většinou platí, že běžná upomínka se do registru nedostane.

Pokud však věřitel dluh předá vymáhací firmě a o splátku vás upomene ona, nejspíš už v registru negativní záznam máte.

Jestli jste v evidenci, zjistíte z výpisu

Registr můžete požádat o výpis. U Solusu to jde třeba formou SMS, která vás bude stát 99 korun, ještě předtím si však musíte za 92 korun nechat vygenerovat kód, který k odeslání žádosti potřebujete. Výpis bankovního a nebankovního registru stojí 100 korun a poštovné. Pokud ho však chcete dříve než za 30 dní, zaplatíte dvojnásobek.

,