Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se nestát obětí tunelářů

aktualizováno 
Kdo během roku 2002 sledoval český a slovenský tisk, musel dojít ke skeptickému názoru, že lidé jsou nepoučitelní. Finanční vydřiduši řádili od Aše až po Čiernou nad Tisou. Desítky tisíc důvěřivých klientů přišly o mnoho miliard českých nebo slovenských korun. Tato finanční katastrofa měla jména BMG Invest, AGW, Horizont – a to jsou jen některé nejviditelnější ukázky. Jak se tomu vyhnout a nenaletět?

V Čechách definitivně zkrachovala pochybná makléřská firma KTP Quantum. Na Slovensku spadla lavina krachů pyramidových schémat slibující „zaručené“ zisky v desítkách procent ročně.

Společné znaky: sliby vysokých fixních výnosů, obskurní investiční strategie, časté používání termínu „obchodní tajemství“, distribuce prostřednictvím sítě dobře placených agentů. V žádném z těchto případů nešlo o podílový či investiční fond regulovaný Komisí pro cenné papíry nebo jiným podobným orgánem.

Aby bylo jasno: za vyšší slibované výnosy se musí vždy a bez výjimky platit vyšším rizikem a poctivý makléř či finanční poradci vždy tuto závislost klientovi vysvětlí.

Vyzkoušejte si obchodování na největším trhu světa - na burzách NYSE, AMEX a NASDAQ - v naší
INVESTIČNÍ HŘE.
Navíc můžete vyhrát ceny v celkové hodnotě 250 000 Kč

Společné znaky: sliby vysokých fixních výnosů, obskurní investiční strategie, časté používání termínu „obchodní tajemství“, distribuce prostřednictvím sítě dobře placených agentů. V žádném z těchto případů nešlo o podílový či investiční fond regulovaný Komisí pro cenné papíry nebo jiným podobným orgánem.

 

 

Příklad vztahu mezi výnosy a riziky podává následující tabulka. Zobrazuje tzv. spread amerických dluhopisů, což je navýšení oproti výnosům bezpečných vládních dluhopisů. Vidíme, že čím horší rating, tím vyšší výnos. U spekulativních dluhopisů s ratingem Caa či CCC s dobou splatnosti 30 let jsme například v březnu 2002 mohli doufat ve výnos o 9,2 % vyšší než u vládních dluhopisů, avšak riziko tohoto typu cenných papírů bylo velmi vysoké – vyšší, než riziko „blue-chip“ akcií velkých stabilních podniků. Vyžadujeme-li bezpečí, musíme se definitivně rozloučit s vidinou vysokých výnosů.

 

 

Spread amerických podnikových dluhopisů (v setinách procentního bodu; stav k 16. 3. 2002)
Rating Doba splatnosti (v letech)
1 3 5 10 30
Aaa/AAA 33 53 57 90 108
A1/A+ 70 86 93 127 149
A2/A 73 88 95 129 152
A3/A- 76 90 98 132 155
Baa1/BBB+ 93 116 130 192 214
Baa2/BBB 98 124 135 197 219
Baa3/BBB- 103 129 140 202 224
Ba2/BB 350 370 380 420 440
Ba3/BB- 360 380 390 430 450
B2/B 520 540 570 650 700
Caa/CCC 735 755 780 870 920

 

Zdroj: www.bondsonline.com

 

Investice do dluhopisů, i těch se spekulativním ratingem, mají však jednu výhodu: riskujeme pouze „poctivé“ selhání emitenta, riziko vytunelování je velmi nízké. Na rozdíl od pyramidových schémat (která ze své podstaty dříve či později prostě musí zkrachovat či stát se obětí tunelářů) má investor vlastnící spekulativní dluhopisy reálnou šanci slušného výnosu.


Varovná znamení – jakým finančníkům se vyhnout


Existují v zásadě dvě skupiny finančníků: ti, kteří dříve či později zkrachují - a pak ti ostatní, kteří dlouhodobě přežijí. Je samozřejmě velmi užitečné tušit, kteří mohou patřit do první skupiny a včas se jim vyhnout. Ale jak?

 

V posledních dnech se ve sdělovacích prostředcích objevuje inzerát na spořící program Vital. Je výnos
3,9 % p.a. opravdu skutečný a o jaký produkt se vlastně jedná?  Čtěte ZDE.

Viktor Kožený, Victor Niederhoffer, Myron Scholes, Robert Merton, John Merriwether, Martin Armstrong, Richard Dennis, Nick Leeson, Dušan Tejkal, Karel Takáč, František Mojžiš – to je několik jmen spekulantů či finančních podnikatelů, kteří po obrovských počátečních úspěších utrpěli těžké ztráty. Lze-li identifikovat nějakou jejich společnou charakteristiku jako signál možných problémů, rozhodně nepůjde o vzdělání. Scholes a Merton získali Nobelovu cenu za ekonomii za rok 1997, zatímco třeba Leeson měl jen středoškolské vzdělání. Jak úspěchů, tak pádů lze tedy dosáhnout při velmi rozmanité úrovni vzdělání. Ačkoli jistá úroveň vzdělání je nutná, ani nejvyšší kvalifikace není postačující podmínkou úspěchu.

 

Nutnou, avšak nikoli postačující podmínkou dlouhodobě kladných výnosů není ani poctivost. Je normální a dokonce zákonité, že nepoctivec nakonec narazí a ucho džbánu, se kterým tak dlouho chodil pro vodu, se utrhne. Čím větší podvodník, tím dříve zpravidla narazí. Krachy ovšem pronásledují i poctivé investory. Proti Niederhofferovi, Scholesovi, Mertonovi, Merriwetherovi a Dennisovi nelze nic namítnout - nikdy nebyli obviněni, natož pak trestáni. Jejich neúspěchy byly vždy čestné a podle pravidel. Když v roce 1998 Scholes, Merton a Meriwether málem způsobili kolaps světového finančního systému, nebylo jim možné po právní ani po etické stránce nic vytknout.

 

Podstatná není ani délka praxe. Tejkala či Leesona by v době jejich krachu bylo možné označit za „rychlokvašky“, což rozhodně neplatilo pro zasloužilé veterány kapitálových trhů, jakými byli Niederhoffer, Dennis či Merriwether.

 

Existuje ovšem jeden rys, společný všem jmenovaným: extrémně vysoké sebevědomí, až arogance, doprovázená nedostatkem smyslu pro humor. Finančníci nebo poradci, kteří sami sebe berou smrtelně vážně, mají mnohem vyšší pravděpodobnost neúspěchu než ostatní. Profesor Robert Merton se často choval ke klientům jako k zaostalým žáčkům, podobně jako Dušan Tejkal. Victor Niederhoffer sám o sobě napsal oslavnou knihu „Vzdělání spekulanta“ a Martin Armstrong zvolil za motto své firmy pyšné prohlášení „Předpovídáme svět“. Své zatčení pro zanedbání povinností při správě cizího majetku a pokus o zpronevěru ovšem předpovědět nedokázal. František Mojžiš měl ambice shromáždit majetek v hodnotě 255 miliard slovenských korun a spasit slovenskou ekonomiku svými geniálními manažerskými schopnostmi. A tak bychom mohli pokračovat dále.

 

Naproti tomu skutečně vynikající investoři a spekulanti, jejichž kvality prověřil čas, bývají překvapivě skromní. Lidé jako Warren Buffett, Peter Lynch nebo André Kostolany prosluli svojí neokázalostí a smyslem pro humor. „Neinvestuji do moderních technologií, protože jim nerozumím,“ říkal vždy Warren Buffett. Na rozdíl od mnoha jiných věděl, na co jeho poznání již nestačí, a nestyděl se to veřejně přiznat. Potlesk pro vás, pane Buffette.


Předchozí ukázky z knihy
Pavla Kohouta - Investiční strategie pro třetí tisíciletí (3. rozšířené vydání)

Kdy nás dostihnou evropské ceny?

Davové chování investorů - o mravencích a spekulantech

Víte, jaký jste vlastně investor? 

Jak z vás finanční poradci dělají hlupáky


Úryvek je z knihy "Investiční strategie pro třetí tisíciletí (3. rozšířené vydání)" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Obchodní zákoník - s úvodním komentářem k 1.4.2003
Mateřská a rodičovská dovolená - 2. vydání
Financování vlastního bydlení - 3. rozšířené vydání

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.