Ilustrační foto - podané ruce

Ilustrační foto - podané ruce | foto: Profimedia.cz

Jak se podáním ruky neznemožnit

  • 132
Podání ruky není jen pouhý pozdrav, jeho význam je daleko hlubší. Leccos o člověku, který ruku podává, vypoví. Podáte-li ruku špatně novému obchodnímu partnerovi, můžete se rozloučit s jeho uznáním vaší osoby a třeba i s celým obchodem. Jak správně podávat ruku?

Podání ruky je tolik významné především proto, že je to často váš první kontakt s člověkem (novým obchodním partnerem, s novým šéfem atd.), který vás dosud nezná a který si o vás od prvního okamžiku tvoří názor. Je proto důležité, abyste právě tento první kontakt co nejlépe „uchopili“.

Netlačte se příliš blízko

Ve chvíli, kdy se setkáte s osobou, se kterou si budete podávat ruku, myslete na to, že byste neměli stát ani příliš blízko, ani příliš daleko od něj. V prvním zmíněném případě totiž zasahujete do jeho osobního prostoru (zóny), což mu může být nepříjemné, ve druhém budete příliš natahovat ruku a potřes ruky pak bude vypadat nepřirozeně. Ideální vzdálenost mezi lidmi, kteří si hodlají podat ruku, je tři čtvrtě metru.

Vyvarujte se také toho, abyste k dotyčnému už z dálky přicházeli se zdviženou paží připravenou k podání ruky. Zdvihněte ji až v momentu, kdy k němu přistoupíte, ne příliš rychle, ani příliš pomalu. Stejně rychle ji po stisku vraťte do svislé polohy vedle těla.

popisekINVESTUJTE DO VZDĚLÁNÍ
Vyděláte si pak mnohem více

Nedrtit, nevkládat

A teď se podívejme na samotný stisk ruky. Existují dva extrémy, se kterými jste se již určitě setkali a které o aktérovi špatného podání ruky vypovídají řadu negativ. První z nich je dobře známá „leklá ryba“, jinak řečeno velice slabý, nebo žádný stisk, který lze lépe popsat jako pouhé vložení ruky do ruky toho druhého. O takovém člověku si lze myslet, že nemá dostatek sebevědomí, nebo například, že si není jist informacemi, které chce druhé osobě podat.

Druhý prohřešek je naopak příliš silný stisk ruky, který osobu, jehož ruka byla „drcena“, zaskočí až rozhodí. Reakce v jeho obličeji toho může být důkazem. Člověk, který příliš mačká ruku osoby druhé, tak o sobě sděluje: mám vás v kapse; chci vás přemluvit za každou cenu; dávám přednost tvrdým svalům před rozumnými argumenty.

Správný stisk ruky je pevný, jistý a navíc krátký. Po stisku by nemělo následovat žádné dlouhé třesení rukou, ani držení doplněné stiskem obou rukou. To si můžete dovolit maximálně v případě vašeho dlouholetého známého, nikdy však při seznamování s novou osobou.

Pozor je třeba také dát na to, aby vaše ruka nebyla před podáním zpocená, nebo snad špinavá například od jídla. Opět byste o sobě „sdělili“ tomu druhému negativa (projev trémy, malý důraz na čistotu a pořádek atd.).
  
Starší lidé a ženy mají přednost

Víte, kdy máte podat ruku první a kdy vyčkat, až vám podá ruku druhá osoba? První podává ruku vždy žena muži, společensky významnější osoba osobě méně významné, nadřízená osoba osobě podřízené, hostitel osobě pozvané.

Pokud dojde k představování více osob najednou, nikdy nepodávejte ruce křížem. Je slušnost při podávání ruky povstat od stolu. V sedě smí podat ruku pouze osoby, které už jsme jmenovali jako ty, které podávají ruku první, tedy ženy, nadřízení, starší lidé, společensky významné osobnosti.   

popisekVÝBĚR KURÝRNÍ FIRMY
rozhodně nepodceňujte

S cizinci opatrně

Odlišná situace od našich pravidel podávání ruky může nastat, pokud budete představování (budete se zdravit apod.) cizincům například při obchodním jednání. Je totiž třeba respektovat jejich zvyklosti zvláště v případě, že se slušnostní akt bude dít v jejich zemi.

Asiaté si například ruku nepodávají vůbec, jen se vzájemně mírně ukloní. Rovněž jejich osobní prostor, do kterého je společensky nevhodném jim vstupovat je větší. Vždy si proto před takovým jednáním nebo návštěvou zjistěte, jaká společenská pravidla panují v zemi z níž daná osoba pochází. Jinak totiž můžete důležité jednání pokazit i drobností.