Jak se pozná sexuální obtěžování?

Jeden pracovník oddělení, kde je zaměstnán, si všiml, že sekretářce vedoucího není dobře. Nabídl jí čaj, zeptal se, zda nepotřebuje pomoc. Zdálo se, že jí něco trápí. Aby se dozvěděl více, chtěl jednu z jejích kolegyň pozvat na kávu, ta však odmítla. Ještě téhož týdne se pracovník od svého nadřízeného dozvěděl, že obě ženy sexuálně obtěžoval. Je to pravda? F. Michal, Plzeň

Z případu popisovaného v dotazu lze usuzovat, že jednání nemělo sexuální povahu a nezpůsobilo snížení lidské důstojnosti postižené ani nevytvářelo nepřátelské, ponižující nebo zneklidňující prostředí na pracovišti. A proto je nelze považovat za sexuální obtěžování.

Sexuálním obtěžováním se podle paragrafu 1 odst. 9 zákoníku práce rozumí jednání sexuální povahy v jakékoliv formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na pracovišti.

Sexuální obtěžování nemusí mít pouze povahu fyzického kontaktu (doteky, objetí a tak dále), ale může být i vizuální (gesta, obrázky, fotografie, sexuálně laděné sms, e-maily) a verbální (slovní poznámky, vtipy, návrhy sexuálního charakteru a podobně ). Nezbytným předpokladem k obvinění je, že výše uvedené jednání pociťuje zaměstnanec jako nehmotnou újmu a obtěžování. Postižená osoba se může v případě, kdy má pocit, že je sexuálně obtěžována, domáhat na zaměstnavateli, aby bylo upuštěno od tohoto jednání, aby byly odstraněny následky tohoto jednání a aby bylo postiženému zaměstnanci dáno přiměřené zadostiučinění (mohlo by se jednat například o omluvu před ostatními zaměstnanci).

Pokud byla ve značné míře snížena důstojnost zaměstnance nebo jeho vážnost na pracovišti a nebylo postačující výše uvedené zjednání nápravy, má zaměstnanec právo se domáhat náhrady nemajetkové újmy v penězích. Výši této náhrady však určí soud.

Předmětná právní úprava umožňuje domáhat se této náhrady dle § 7 zákoníku práce vůči zaměstnavateli, ale nelze vyloučit ani uplatnění nároku na náhradu přímo vůči osobě, která se obtěžování dopustila, a to v rámci právní úpravy ochrany osobnosti dle občanského zákoníku.

Petr Hůrka