Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Jak se správně chovat na pracovišti a nešlapat si po kariéře

  • 14
Na pracovišti se občas chováme jako sloni v porcelánu. Vůbec například netušíme, jak správně zdravit, když vstoupíme do kanceláří typu open space. Často se chybuje i při telefonování nebo podání ruky spolupracovníkům.

O kariérním růstu rozhoduje řada věcí, nejen to, co člověk umí, ale i jak vypadá a jak se chová. Kdo se naučí na pracovišti chovat podle společenských pravidel, může snadněji získat pověst skvělého profesionála, bez kterého se firma nemůže obejít.

Jak správně zdravit

Na pracovišti by měli jako první zdravit podřízení šéfa, bez ohledu na věk a pohlaví. V ostatních případech zdraví muž ženu a mladší staršího.

První zdraví ten, kdo vejde do místnosti. Při zdravení je nutné vyndat ruce z kapes. Zdravte nahlas a zřetelně. Při pozdravu se podívejte do očí a usmějte se.

"V open space asi nemá smysl zdravit hned ve dveřích, stejně vás nikdo neuslyší. Pak zdravíte ty, které potkáváte, za nimiž jdete," radí Velký lexikon společenského chování.

Nikdy ale neuděláte chybu, pozdravíte-li vždy první, bez ohledu na vaši společenskou významnost – jak říká expert na společenské chování Vladimír Smejkal: "První zdraví ten, kdo je zdvořilejší."

Jak nechybovat z podání ruky

Stisk ruky má být pevný a trvat nejdéle vteřinu. Vyvarujte se přemíry síly. První podává ruku šéf nebo žena. Podání ruky doprovoďte úsměvem a pohledem do očí. Když se podávají ruce ve skupince, nikdy ne "do kříže". Muž při podání ruky vždy stojí. Pokud sedí, musí vstát. Komu se potí ruce, měl by mít kapesník, jímž si ruku před podáním nenápadně otře.

Na poradě je podávání ruky vhodné jen při malých sešlostech, kde ze svého místa účastníci dosáhnou rukou k ostatním. Ruce se totiž nepodávají přes překážku, třeba přes pracovní stůl. Jinak se zdraví jen slovy při příchodu a odchodu.

Časté chyby při telefonování

Hlasité zvonění mobilního telefonu v práci je naprosto nepřípustné. Vyzváněcí tón volte raději neutrální a nikoliv provokující. Do telefonu se snažte mluvit potichu, abyste nerušili ostatní. Omezte soukromé hovory a neposlouchejte a nekomentujte telefonáty kolegů.

Pracovní hovory vyřizujte až po osmé hodině ranní a před osmou hodinou večerní. Pokud voláte do zahraničí, spočítejte si, jaký je tam časový posun, abyste nevolali ve chvíli, kdy je obchodní partner v posteli.

V případě, že se volání přeruší, znovu volá ten, kdo volal první.

I jízda výtahem má svá pravidla

Při vstupu do výtahu – stejně jako do dveří – dávejte přednost společensky významnějším lidem. Vždy čekejte, než osoby uvnitř výtahu vystoupí, nehrňte se dopředu.

Výtah je stísněným prostředím, kde je narušen psychický "ochranný obal" člověka, takže nepříjemný pocit řešte příjemným pohledem. Nedívejte se přitom cizím lidem do očí.

Při vstupu do výtahu je vhodné pozdravit a při výstupu je nutné se rozloučit.

Silný parfém může pracovní vztahy zhoršit

Před vstupem do kanceláře vedoucího je vhodné si zkontrolovat zapnuté knoflíky a zipy, případně přičísnout vlasy a zapřemýšlet nad svou vůní.

Silný parfém totiž není žádán a může dokonce zhoršovat pracovní vztahy. Stejně jako lechtivé vtipy nebo dvojsmyslné narážky. A je jedno, jestli sedíte v malé kanceláři nebo v open space. Proto se vyhýbejte všemu, co by mohlo kolegovi vadit, včetně zapáchajícího jídla.

Zdroj: Velký lexikon společenského chování