Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání...

Nepropadejte beznaději! 1.Ztráta práce je velkým stresem a zkouškou psychiky. Neberte ji však jako životní tragédii, osobní selhání. Nyní máte možnost získat jiné, a třeba i lepší uplatnění.

2 Nezahálejte doma příliš dlouho. Začněte systematicky hledat práci. To je teď vaše nové zaměstnání!

3 Vypracujte důkladný plán činností následujících dní. Sledování pracovních nabídek bude vaším každodenním úkolem. Zároveň se nezříkejte svých koníčků, pokud možno nerušte své rituály, nevyhýbejte se přátelům.

4 Promyslete si, co vlastně chcete dělat. Byli jste dosud v práci spokojení, nebo ve vás dříme zatím nevyužitá schopnost?

5 Udělejte si analýzu svých dovedností, podívejte se na sebe očima možného zaměstnavatele. Co můžete nabídnout?

Buďte aktivní

6 Zjistěte, jaké šance má vaše profese na trhu práce. Podle situace na něm a svých schopností posuďte reálně možnosti uplatnění.

7 Nemá smysl bránit se možnosti přejít do zcela jiné oblasti práce nebo začít samostatně podnikat.

8 Rozhoďte sítě. Sepište si možnosti, kde najdete informace o volných místech (inzeráty v tisku, internet, komerční agentury, úřady práce). Oslovte své známé.

9 Nestačí zaslat životopis a čekat nečinně na odpověď. Buďte stále aktivní, oslovujte další a další firmy.

10 Sami kontaktujte organizace, ve kterých byste chtěli být zaměstnáni, po dohodě je klidně i navštivte.

Když se nedaří...

11 Nevede se vám? Zaměstnejte se doma smysluplnou prací. Nedovolte, abyste se cítili jako nepotřební zoufalci. Nepodléhejte sebemrskačství a vzteku na celý svět.

12 Poraďte se s odborníky na úřadu práce. Naučí vás vypracovat správně životopis, zvládnout taktiky získávání zaměstnání. Jde například o první kontakt s budoucím zaměstnavatelem po telefonu, přípravu na první osobní setkání, psaní životopisu, průvodního dopisu k němu.

13 Připravte se na přijímací pohovor ve firmě. Zjistěte si co nejvíce informací o zaměstnavateli i o tom, jak přijímací pohovory probíhají, jak reagovat na předpokládané otázky, jak se koncentrovat a podobně.

14 Při přijímacím pohovoru prezentujete své znalosti a schopnosti i sebe samého. Naučte se, jak se nejlépe "prodat". Nezapomínejte na vhodné oblečení, celkovou úpravu a pozitivní naladění.

15 Máte psychické problémy? Mluvte o nich. Psycholog na úřadu práce vám může pomoci a zároveň poradit, pro jaké povolání se hodíte, a podle toho vám doporučí třeba i rekvalifikaci.