Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se zdarma zdokonalit v cizím jazyce

aktualizováno 
Zájemci o studium jazyků si mohou své tolik potřebné jazykové schopnosti vylepšit pomocí kursů dostupných na internetu. Klasickou výuku sice nenahradí, ale pomáhají například při udržování znalosti, rozšiřování slovní zásoby a opakování. Na rozdíl od poměrně drahých jazykových kursů je výuka na internetu zdarma.
Jakmile máte přístup kpočítači s internetem, získáte nespočet příležitostí ke studiu cizích jazyků a jediné kursovné jsou poplatky za připojení. Na stranách určených výuce jazyků naleznete nabídku, ze které si podle vlastní úrovně znalostí vyberete odpovídající lekce. Na některých stranách (například www.englishpractice.com) si lze udělat test, který stupeň vaší pokročilosti určí nejlépe. Lze se zařadit do pěti úrovní od začátečníků až po velmi pokročilé. Ti nejspíše využijí i možnost přípravy na test TOEFL (jazyková zkouška, která je vyžadována při studiu v zahraničí, objevuje se v přijímacích požadavcích některých firem atp.). Jakmile se zaregistrujete, můžete zdarma využívat kompletní obsah kursů. Zdokonalovat se lze i jednorázově. Poměrně bohatá nabídka článků, slovíček a frází je k dispozici i neregistrovaným návštěvníkům.

Slovíčka, gramatika, konverzace

Každá lekce obsahuje novou slovní zásobu zaměřenou na určité téma, gramatická cvičení i poslech. Internetová výuka navíc nabízí e-mailové a sms lekce (nová slovíčka formou krátkých textových zpráv) nebo výukový časopis zasílaný e-mailem. "Každý týden je nová lekce, pokud chcete, můžete se vracet i ke starším. Konverzační schopnosti je nejlepší si vylepšovat chatováním (čti čet, rozhovor přes počítač, pozn. red.) s ostatními studenty z celého světa nebo s učiteli," říká Klára Němcová z Brna, která již několik měsíců využívá internetovou výuku angličtiny. "Můžete se také zúčastnit diskusní skupiny nebo si testovat znalosti při hrách." Jolana Myslivcová z Prahy si procvičuje prostřednictvím internetu německou gramatiku: "Na straně www.nj.cz je bohatá zásoba německých textů různé obtížnosti, možnost si vyzkoušet své znalosti v našich i zahraničních testech. Zajímavé jsou i reálie německy mluvících zemí, slovníky nebo německý chat. Navíc zde lze nalézt nabídky pracovních příležitostí."

Zahraniční noviny

Další metodou, jak osvěžit a udržet znalost cizího jazyka, kterou podle odborníků volí stále více studentů, je čtení zahraničního tisku prostřednictvím e-mailu. "Od jakýchkoliv zahraničních novin (např. New York Times www.nytimes.com) si objednáte zasílání tzv. newsletterů, což jsou přehledy nejdůležitějších zpráv (naleznete v sekci Sign up for Newsletters). V e-mailu si pak každý den vyberete zprávu, která vás podle titulku a krátké anotace nejvíce zaujme, po kliknutí se objeví její celé znění," vysvětluje Artemis Kalábová, studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. "Ve druhém okně si pak otevřete kvalitní on-line slovník (např. www.slovniky.atlas.cz.) a problematické výrazy si rovnou překládáte. Nejenže si hodně rozšíříte slovní zásobu, ale upevníte si i gramatické vazby a zejména v psané angličtině přestanete dělat chyby. Také se rapidně zvýší vaše schopnost rozumět anglickým textům. Jako bonus se dozvíte zajímavé věci, které v českých novinách nenajdete."

Bez učitele

Podle jazykových lektorů i podle zúčastněných studentů není internetová výuka, stejně jako například televizní kursy, vhodná k naučení jazyka, ale spíše k udržování znalosti a k opakování. "Při absenci lektora nejvíce chybí podrobný výklad gramatiky, praktický výklad a aktivování probraných gramatických jevů," zdůrazňuje jazyková lektorka Jelena Hrdličková. "Komunikace přes počítač nenahradí spontánní a aktivní kontakt s vyučujícím. Tato forma výuky je pouze výborná pomůcka při studiu," dodává.

Adresy

angličtina

* www.anglictina.com.
* www.englishpractice.com
* www.startpage.cz.
* www.aj.cz

němčina

* www.nj.cz

Zajímavosti, postřehy a názory studentů, odkazy:

* www.student.atlas.cz
* www.student.contactel.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikdy dříve se nám nežilo lépe, vzkazují čeští milionáři

Nahlédnout do života bohatých Čechů, kteří mají na svých kontech miliony, není snadné. Už po několik let se o to snaží unikátní průzkumy bank. Přímým...  celý článek

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.