Jak sestavit rodinný rozpočet

  • 4
Čím to, že lidé na otázku, jak se mají často odpovídají: jsem v mínusu, nemám peníze, čekám na výplatu. To ostatně potvrzují sociologické průzkumy: podle nich má problémy vyjít s penězi každý třetí člověk a když se rozbije náhle třeba lednička, znamená to pro polovinu českých domácností pohromu.

Možná je to proto, že mnoho lidí ani neví, kolik peněz za měsíc dostane a celkem utratí. Přitom rodina je jako firma, základem dobrého hospodaření s penězi je rozpočet. Pokud hospodaří jako stát, tedy stále s deficitem, nevede se ji dobře.

Správně sestavený rodinný rozpočet by měl podle učitelky rodinné školy Jindry Motejzíkové vypadat takto: Všechny příjmy, které se v rodině sejdou se rozdělí na pokrytí základních potřeb, a to doslova od potravin po kapesné dětí. Pak je potřeba denně zapisovat všechny výdaje. Kdo je opravdu důsledný a vede domácí účetnictví, brzy získá přehled, kolik může utratit. Většinou pak dokáže s penězi vyjít a ještě ušetřit. Vypisovat každý den celou útratu od rohlíku po připínáčky? Nuda! Pro lidi, kteří se ke každodennímu účetnictví nepřinutí má Jindra Motejzíková jinou radu: vytvořit si denní limit například na nákup potravin a nepřekračovat ho.

Sestavujete si rodinný rozpočet? Ptáme se Zuzany Řezníčkové, výkonné ředitelky divize prodeje, Eurotel Praha:

Samozřejmě, že ano, přestože dnes už nemusím příliš přemýšlet nad pravidelnými výdaji, ty jsou více méně stabilní. Co se týče velkých a mimořádných vydání nebo investic, rozhodování se vždy účastní celá rodina. K plánování financí se snažíme vést i našeho patnáctiletého syna, kterému jsme zřídili studentské konto s platební kartou. Pravidelně dostává částku, se kterou musí vyjít a být si vědom toho, že pokud jeden měsíc více utratí například za kredit na telefon, musí omezit návštěvy kin a obráceně. 

To, co se z limitu neodčerpá, je dobré dávat stranou jako rezervu či pro případ nenadálých výdajů nebo překročení limitu v jiných dnech. Problém může být se správným nastavením denního limitu. Představa o denních výdajích a skutečná útrata, jsou většinou diametrálně odlišné. "Pro získání přehledu je dobré jeden den zapisovat například u stravování, které odčerpává z rodinných rozpočtů největší díl, úplně všechny výdaje, tedy včetně odhadu za spotřebované základní potraviny jako je mouka, máslo či mléko a případně i náklady na energie," radí Zuzana Černá, která vyučuje rodinné hospodaření na Dívčí katolické škole v Praze.

Podle finanční poradkyně Miriam Hanákové je pro klid v rodině také důležité, aby jeden z partnerů s rozpočtem hospodařil, ale na řešení případné finanční krize se podíleli oba. Stejně by se také měli dohodnout na prioritách rodiny a podle nich stanovit finanční strategii na delší dobu dopředu. Neměly by je pak zaskočit výdaje za dovolenou či lyžařský výcvik dětí.

Nejen rodiče, ale i větší děti by měly mít přehled, kolik se v rodině sejde peněz a jak vysoké jsou její výdaje. "Nezaškodí, když si dospívající děti zkusí řídit rodinné finance třeba jeden týden samostatně," doporučuje Zuzana Černá.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

Co vy? Víte, jak hospodařit s rodinnými financemi? Máte nějakou vlastní metodu jak vyjít s penězi, o kterou byste se s námi mohli podělit?