Jak si „nenaběhnout“

Možná však máte štěstí, a ačkoliv jsou prázdniny za dveřmi, narazíte na nabídku, která vás zaujme. Je několik věcí, na které byste si měli dát pozor.
1. Naplánujte si prázdniny
Zamyslete se nad tím, jak dlouhou dobu a v kterém termínu budete chtít pracovat. Oddělte pracovní činnosti od volných aktivit. Nezapomínejte na čas, který budete potřebovat na opravné a přesunuté zkoušky. Teprve pak zajděte do agentury nebo kontaktujte jiného zaměstnavatele.
 
2. Nečekejte na poslední chvíli
Začnete hledat práci včas. Uprostřed prázdnin může být výběr dlouhodobějších brigád značně omezen, zejména na malých městech.
 
3. V srpnu je větší šance
Pracujte až v druhé části prázdnin, kdy je každoročně o brigády menší zájem. Pravděpodobnost získání brigády se v tomto období zvyšuje. Vysokoškoláci mohou využít září – agentury od poloviny září často zvyšují nabízenou hodinou mzdu.
 
4. Dejte o sobě vědět
Prezentujte se sami na internetu. Využijte některý z personálních serverů, kam můžete umístit vlastní životopis. Pokud nemáte dostatek pracovních zkušeností, rozepište se o svých aktivitách ve škole – o projektech, tématech písemných prací, praktických cvičeních, soutěžích, náplni profilových předmětů apod.
 
5. Rozhoďte sítě
Nespoléhejte se jen na jednu agenturu, zaregistrujte se u co nejvíce z nich. Práci si navíc hledejte sami. Každé léto se společnosti poptávají po výpomoci kvůli dovoleným, dívejte se na jejich internetové stránky.
 

No co si dát pozor?

  • Určitě se poptejte mezi svými známými, zda nemají nedobré zkušenosti s pořádající agenturou, podívejte se na internet, jestli si nestěžují dřívější klienti...

  • Ověřte, zda jde o skutečné domluvení práce. Může se totiž stát, že po zaplacení několika set, ba tisíc korun obdržíte jen katalog s adresami možných zaměstnavatelů, které musíte kontaktovat sami. Diskuse na internetových serverech svědčí o velkém zklamání těch, kdo obdrželi katalog, jehož informační hodnota byla mizivá, třeba kvůli zastaralosti údajů.

  • Snažte se mít pracovní smlouvu v ruce ještě před odjezdem. Ideální je, když ji zprostředkující agentura nebo právník podrobí auditu, aby se předešlo možným problémům na místě. Jasně by mělo být stanoveno, jaké bude pracovní zařazení, odměna za práci a způsob jejího vyplácení, pracovní doba a kde bude pracoviště.

  • Naopak zájemce by měl dát pozor na to, zda smlouva neobsahuje nějaká ujednání, se kterými by nesouhlasil: například, že obsluha v restauraci bude chodit „nahoře bez“ a dělat pánům společnost na pokojích.
 

Co se vyplatí nakoupit v cizině? Kde a jak ušetříte tisíce?
Čtěte v aktuálním tématu ZDE.