Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vybrat mezi největšími penzijními fondy?

  0:05aktualizováno  0:05
Téměř každému je jasné, že by měl spořit s velkým a finančně velmi silným penziním fondem. Takových fondů je však u nás již mnoho. Jak si tedy vybrat z těch nějvětších?
Na rozdíl od stavebního spoření je penzijní připojištění uzavíráno na velmi dlouhou dobu, a to mnohdy až na 40 let. Je proto logické, že výběru penzijního fondu se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost. Mezi nejdůležitější kritéria, kterými byste se při tomto výběru měli řídit, patří:

  • Jméno fondu a jeho akcionářská struktura
  • Velikost fondu
  • Investiční strategie fondu
  • Zhodnocení prostředků fondu
  • Nízké provozní náklady

O tom, jak se orientovat v těchto důležitých kritériích, jsme psali již v komentáři Jak si vybrat penzijní fond?.
Problém je v tom, že prvním dvěma kritériím vyhovuje téměř deset penzijních fondů (relativně vysoký majetek pod správou a silný a renomovaný vlastník) a jejich investiční strategie jsou velmi podobné. Jak tedy zvolit mezi těmito deseti fondy?
Podívejme se tedy podrobněji na dvě posledně zmíněná kritéria: Zhodnocení prostředků fondu a výše provozních nákladů.

Zhodnocení prostředků fondu – málo podstatné

Mnoho lidí se v případě výběru nejen penzijního fondu, ale i podílového dívá na minulou výkonnost fondu. Většina odborníků se domnívá, že podílové fondy by se neměly vybírat podle minulé výkonnosti, protože investor nemá žádnou záruku, že fond dosáhne podobné výkonnosti i v budoucnosti. Toto pravidlo platí dvojnásob pro penzijní fondy. Jinými slovy, díky určitým specifikům v případě penzijních fondů, je sledování minulé výkonnosti penzijního fondu naprosto bezpředmětné.

Je tomu tak díky poněkud zvláštním pravidlům pro oceňování majetku fondu a vykazování výnosů. Penzijní fondy totiž do výnosů zahrnují pouze realizované zisky a ztráty, tzn. pouze v případě prodeje určitého aktiva. A vždy je plně v rukách manažerů fondu, která aktiva se prodají (za předpokladu, že není fond nucen masivně vyprodávat své investice díky enormním požadavkům klientů na výběr). V praxi to většinou funguje tak, že si manažeři fondu řeknou, jaký výnos asi připíše svým klientům konkurence a rozhodnou se připsat svým klientům podobný výnos a podle toho pak prodají (a pak třeba znovu nakoupí) určité investice.

Jinými slovy výše výnosu záleží do jisté míry na rozhodnutí manažerů fondu. Samozřejmě tomu tak není absolutně, protože manažeři musí pro prodej vybírat z konkrétních investic, které pro fond v minulosti provedli. Tzn., jsou-li veškeré momentální investice ztrátové, nelze nijak standardně vyprodukovat zisk. Penzijní fondy tedy můžou teoreticky skrývat velmi špatnou investici nekonečně dlouhou dobu. V praxi většinou k prodeji této špatné investice dojde zároveň s prodejem nějaké jiné investice s výborným výnosem a oba výsledky se tak vykompenzují. Druhou variantou je postupný výprodej špatné investice.

Můžeme tedy shrnout, že hospodaření penzijních fondů je velmi netransparentní a tudíž by nemělo sloužit jako podklad pro výběr konkrétního fondu.

Výše provozních nákladů – velmi důležité

Velmi důležitá je naopak výše provozních nákladů, podobně jako je tomu u podílových fondů (převážně náklady za vstup do fondu a jeho správu). Dá se předpokládat, že dlouhodobě bude investiční výkonnost penzijních fondů přibližně stejná (zvláště pokud budou nadále trvat velmi přísná omezení, kam všude mohou penzijní fondy investovat). Rozdíl v konečném zisku, který klient penzijního fondu získá, bude tedy velmi pravděpodobně spočívat ve výši provozních nákladů fondu. Pro srovnání fondů je třeba sledovat určitý poměr, a to nejlépe výši provozních nákladů vůči průměrným spravovaným aktivům, případně i též vůči průměrnému počtu klientů. Tyto důležité informace bychom měli od různých fondů bez problému získat.

Výši provozních nákladů si zjistíte ve výkazu zisků a ztrát. Velikost aktiv zase najdete v rozvaze fondu. Pro výpočet poměrových ukazatelů lze použít jednoduchý vzorec:

Provozní náklady v daném roce / (aktiva na konci minulého roku/2 + aktiva na konci daného roku/2)

Penzijní fondy si podle těchto ukazatelů můžete setřídit v Interaktivním výběru.
Vysoké provozní náklady jsou v současnosti hlavním problémem v hospodaření penzijních fondů. Především kvůli nim vykazují penzijní fondy v poslední době výnos pouze přibližně ve výši inflace, což pro dlouhodobého investora jistě není potěšitelné. Hlavní příčinou vysokých nákladů jsou vysoké provize vyplácené prodejcům fondů. Provize v průměru činí trojnásobek měsíční úložky klienta, což je náklad opravdu vysoký!

Poměr provozních nákladů vůči aktivům bývá také velmi vysoký během prvních let fungování fondů, kdy mají fondy vysoké fixní náklady, ale objem spravovaných aktiv je nízký. V budoucnu by tedy s dalším růstem aktiv mělo dojít ke zlepšení tohoto poměru a ke zlepšení výnosů připisovaných klientům.

Z pohledu výše poměru provozních nákladů vůči aktivům vychází absolutně nejlépe Penzijní fond Komerční banky.

Více informací naleznete v sekci věnované Penzijním fondům.

Pokud máte zájem uzavřít smlouvu o penzijním připojištění s některým ze šesti největších penzijních fondů, navštivte náš Supermarket.

Pro snazší orientaci vám take přinášíme přehled aktuálního srovnání penzijních fondů:

Největší penzijní fondy

Název fondu

Objem spravovaných aktiv k 30.6.2001 v tis. Kč

Počet klientů k 30.6.2001

Vojenský otevřený PF

8 073 744

325 198

PF Komerční banky

7 360 221

253 928

Českomoravský PF

5 453 996

308 119

PF České pojišťovny

4 959 890

313 399

PF České spořitelny

4 520 099

330 000

ING PF

4 199 234

205 862

WINTERTHUR PF

4 178 124

214 887

ABN AMRO PF

3 057 598

189 075

Allianz PF

2 087 596

102 200

Commercial Union PF

1 828 455

113 419

Zdroj: Asociace penzijních fondů

Průměrné roční zhodnocení od založení fondu

Název fondu

Průměrné roční zhodnocení od založení fondu

PF Komerční banky

6,94%

PF České pojišťovny

6,66%

WINTERTHUR PF

6,46%

Vojenský otevřený PF

6,43%

Českomoravský PF

6,36%

ING PF

6,27%

Allianz PF

5,92%

ABN AMRO PF

5,39%

Spořitelní PF

5,36%

Zdroj: Výpočty Fincentra

Provozní náklady fondů

Název fondu

Náklady na aktiva za r. 2000

PF Komerční banky

1,58 %

Vojenský otevřený PF

1,91 %

PF České spořitelny

2,78 %

PF České pojišťovny

2,84 %

Allianz PF

2,95 %

ING PF

3,24 %

WINTERTHUR PF

4,21 %

Českomoravský PF

4,86 %

ABN AMRO PF

9,14 %

Zdroj: Výpočty Fincentra

Co považujete za nejdůležitější kritérium při uzavírání penzijního připojištění Vy? Kterému z penzijních fondů důvěřujete nejvíce?

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.