Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vybrat penzijní fond?

  0:20aktualizováno  0:20
V komentáři uvádíme nejdůležitější kritéria, která je třeba brát v úvahu při výběru fondu. Patří mezi ně: Jméno fondu a kvalita jeho akionářů, velikost fondu, investiční strategie, zhodnocení prostřed
Zde jsou uvedeny dle našeho názoru nejdůležitější kritéria, která byste měli brát v úvahu při výběru fondu. Jsou seřazeny sestupně dle důležitosti:
 1. Jméno fondu a kvalita jeho akcionářů
  Doporučujeme vybrat si penzijní fond, za kterým stojí silná a důvěryhodná domácí nebo zahraniční finanční instituce. Akcionář s dobrým jménem musí neustále dbát na svou pověst a bude se tedy snažit penzijní fond spravovat co nejlépe. Je zde také velmi malá pravděpodobnost, že by akcionáři fondu případně pověřili nějakou nesolidní společnost správou části aktiv fondu.

  Tuto podmínku splňují všechny velké fondy s výjimkou Všeobecného vzájemného PF, který je kontrolován Mosteckou uhelnou, a Hornické PR, který je kontrolován OKD. Mostecká uhelná se ale dohodla s velkou britskou pojišťovnou Commercial Union o odprodeji svých aktivit v oblasti penzijních fondů.

 2. Velikost fondu
  Čím větší fond (dle aktiv pod správou nebo počtu klientů), tím lépe zvládne případný nenadálý odliv klientů a mají také větší prostor pro tvorbu vhodné investiční strategie. Velké fondy zřejmě také získaly velký počet klientů díky své spolehlivosti a atraktivním obchodním podmínkám.

  Název fonduObjem aktiv ke konci r. 1999 v mil. KčPočet klientů ke konci r. 1999
  Vojenský otevřený PF7 068346 639
  PF Komerční banky5 911214 458
  Spořitelní PF3 570239 546
  PF České pojišťovny3 305227 000
  Českomoravský PF3 269202 437
  ING PF2 928173 414
  Winterthur PF2 792171 034
  Jistota a Koruna PF1 918155 940
  Všeobecný vzájemný PF1 627126 054
  Allianz-Živnobanka PF1 31373 775
  Největší penzijní fondy
  Zdroj: Asociace penzijních fondů

 3. Investiční strategie
  Při výběru penzijního fondu byste také měli přihlédnout k Vašemu sklonu k riziku. Pro portfolia penzijních fondů sice platí poměrně přísná omezení, nicméně některý z fondů může mít pro Váš vkus až příliš zainvestování v akciích či nemovitostech, některý zase naopak příliš málo. Rozhodně se vyvarujte fondů, které nebudou chtít strukturu svých aktiv zveřejnit. Strukturu portfolií některých penzijních fondů najdete v Profilech fondů.

 4. Zhodnocení prostředků
  Pokud najdete více fondů splňující výše popsaná kritéria, je určitě lepší stát se klientem penzijního fondu, který dlouhodobě vykazuje lepší zhodnocení než jeho konkurenti. Slovíčko „dlouhodobě“ je v tomto případě velmi důležité. Zřejmě by nebylo ideální zvolit penzijní fond, který slušné zhodnocení vykázal teprve minulý rok po několika hubených letech. Nejdůležitějším ukazatelem je průměrné roční zhodnocení (p.a.). Celkové zhodnocení za několik let je nesprávné kritérium pro rozhodování, protože ne všechny fondy začaly fungovat ve stejnou dobu. Ze dvou fondů s přibližně stejným průměrným ročním zhodnocením si zvolte fond, u kterého roční zhodnocení za několik posledních let nejméně kolísá (viz tabulka).
  Neměli byste se ale nechat zlákat příliš vysokým zhodnocením, které může být výsledkem příliš riskantní investiční strategie (limity se dají většinou nějakým způsobem obejít).

  FondZhodnocení v jednotlivých letechPrůměrné roční zhodnoceníPořadí
  Rok 1Rok 2Rok 3Rok 4
  PF A8,0%8,5%8,0%9,0%8,4%1.
  PF B5,0%13,0%15,0%3,0%9,0%2.
  PF C3,0%2,0%2,0%15,0%5,5% 3.
  Tab. Doporučené pořadí fondů.

  Dle našeho názoru je z hlediska zhodnocení nejlepší fond A. Vykazuje sice o něco menší průměrné roční zhodnocení než fond B, za to ale vykazuje velkou stabilitu zhodnocení v jednotlivých letech, na rozdíl od fondu B. Fond C je dlouhodobě nejslabším fondem, i když v roce 4 dosáhl zdaleka nejvyššího zhodnocení.

  Je dobré také sledovat jakou část zisku fond svým klientům připíše. Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je lépe zvolit ten fond, který svým klientům připisuje větší část zisku. Pro dosažení stejného čistého zhodnocení mu totiž stačí dosáhnout nižšího hrubého zhodnocení a podstupovat tedy nižší investiční riziko (stejná logika platí i pro provozní náklady).

  Název fonduPrůměrné p.a. zhodnocení od r. 1996, případně 1997
  Všeobecný vzájemný PF9,83%
  Winterthur PF9,58%
  Českomoravský PF9,10%
  Vojenský otevřený PF8,99%
  PF České pojišťovny8,68%
  ING PF8,50%
  PF Komerční banky8,49%
  Allianz-Živnobanka PF7,86%
  Spořitelní PF6,92%
  Jistota a Koruna PF6,84%
  Průměr v sektoru8,42%
  Průměrné p.a. zhodnocení od r. 1996, případně 1997 pro největší penzijní fondy
  Zdroj: Výpočty Fincentra

 5. Nízké provozní náklady
  Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je důležité zjistit si, jak efektivně hospodaří. Nejlépe je podívat se na poměr provozních nákladů a aktiv nebo počtu klientů (provozní náklady / průměrná aktiva, provozní náklady / průměrný počet klientů). Penzijní fondy si dle těchto ukazatelů můžete setřídit v Interaktivním výběru. Logika tohoto přístupu spočívá v tom, že méně efektivní fond, aby dosáhl stejného čistého zhodnocení (tj. po odečtení nákladů), musí dosahovat vyššího hrubého zhodnocení a podstupovat tedy vyšší investiční riziko.

  Název fonduNáklady na aktiva za r. 1999
  PF Komerční banky1,6%
  ING PF2,9%
  Českomoravský PF3,0%
  Winterthur PF3,9%
  Vojenský otevřený PF4,1%
  Všeobecný vzájemný PF4,2%
  PF České pojišťovny4,2%
  Spořitelní PF4,8%
  Allianz-Živnobanka PF4,9%
  Jistota a Koruna PF5,7%
  Zdroj: Výpočty Fincentra

 6. Ostatní faktory
  1. Depozitář fondu – depozitářem fondu by měla být solidní a důvěryhodná banka.
  2. Informační otevřenost – měli byste dát přednost fondu, který otevřeně informuje o své činnosti, skladbě svého portfolia apod.
  3. Doplňkové výhody (slevy na různé druhy pojištění).
  4. Vybraný fond by měl být členem Asociace penzijních fondů.
Více informací najdete v sekci Penzijních fondů zde.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.