Jak si vybrat stavební spořitelnu, když chceme pouze spořit

Co se týče pouhého spoření nejsou mezi spořitelnami významné rozdíly. Všechny mají stabilní a silné akcionáře a jsou tedy bez rozdílu spolehlivé. Přesto se vyplatí vzít v úvahu následující detaily:

Úroková sazba z vkladů

Hodláte-li pouze spořit, výše úroků z vkladů je při nečerpání úvěru pochopitelně důležitá. V současné době však téměř všechny spořitelny úročí vklady sazbou 2 % p.a. a nerozlišují, zda se jedná o klienta, který čerpá úvěr, nebo ne, tak jak tomu bylo v minulosti.

Poplatky

Při spoření budete platit dva základní poplatky, a to poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření (jednorázový) a poplatek za vedení účtu (roční, vybírán může být i v jiných intervalech). Některé spořitelny poskytují slevu na úhradě za uzavření smlouvy např. mladým lidem.

Možnost změny podmínek smlouvy o stavebním spoření

Je vhodné mít v budoucnu možnost změnit bez sankcí či překážek změnit cílovou částku, variantu spoření či spoření přerušit.

Platební svoboda

Sjednejte si stavební spoření, penzijní připojištění či důchodovou pojistku přes internet - ušetříte čas i peníze.
Více ZDE.

Pokud bude chtít účastník provádět různé spekulace (např. uložit na účet vklad až na konci šestého roku spoření), je lepší vybrat si spořitelnu, která toto bude ochotna tolerovat. Ve všech případech je však třeba zaplatit brzy úhradu za uzavření smlouvy, jinak spořitelna s největší pravděpodobností vypoví.