Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak snižovat riziko investice?

aktualizováno 
Na trhu jsou faktory, které působí na všechny nebo alespoň většinu akcií, a to stejným směrem. Např. růst úrokových sazeb, pokles hrubého domácího produktu atp. Těmto rizikům se rozkládáním investice nevyhneme. Jak funguje rozkládání rizika?
Past, riziko

Past, riziko | foto: Profimedia.cz

Jako reprezentanta akciového trhu jsme používali index S&P 500, který obsahuje 500 nejvýznamnější amerických společností. Riziko (rozptyl) tohoto indexu byl přibližně 18 %. Podobné hodnoty bychom dostali i při použití jiných indexů, které obsahují třeba tisíce společností.

Podobně funguje rozkládání rizika v případě dluhopisů. Investicí do několika různých dluhopisů snížíme riziko ztráty z důvodů nesplacení jednoho dluhopisu. Jestliže máme v portfoliu 100 různých dluhopisů, znamená nesplacení jednoho z nich ztrátu pouze 1 % z hodnoty portfolia. Investicí do mnoha dluhopisů se nevyhneme riziku poklesu nebo růstu úrokových sazeb. Na změnu úrokových sazeb reagují všechny dluhopisy stejně a je jedno, jestli je emitentem dluhopisu Telecom, ČEZ nebo Komerční banka.

Riziko se dá rozložit i mezi různé typy aktiv

Zatím jsme rozkládali riziko mezi jednotlivé akcie a dosáhli toho, že riziko akciového portfolia bude nižší než riziko jednoho cenného papíru. Přesto mají akcie určité riziko, kterému se dalším rozkládáním nedá čelit. Nezbývá nic jiného, než smíchat dluhopisy a akcie a nástroje peněžního trhu.

Rozložení investice mezi jednotlivé třídy aktiv (akcie, dluhopisy a peněžní trh) přináší další výhody. Jsme schopni snížit riziko (a zachovat výnos) nebo zvýšit výnos (a zachovat riziko). Např. je možné najít takové portfolio, které má lepší vlastnosti než samotná investice do dluhopisů. Investice do samotných dluhopisů měla průměrný výnos 5,31 %. Portfolio ve složení 17 % peněžního trhu, 49 % dluhopisů a 34 % akcií mělo výnos 7,57 % při srovnatelném (mírně nižším) riziku. Je známo, že investice ve složení 20 % akcie a 80 % dluhopisy má nižší riziko než samotné dluhopisy a přitom má vyšší výnos. V našem případě by tato investice měla výnos o 2,4 % vyšší než investice do samotných dluhopisů a zároveň o 0,27 % nižší riziko.

Peněžní trh je na našem grafu reprezentován bodem s nejnižším výnosem. Kolem peněžního trhu je dost bodů, které mají srovnatelné riziko, ale vyšší výnos. Např. portfolio složené z 85 % z peněžního trhu, 10 % dluhopisů a 5 % akcií má riziko jen o 0,05 % vyšší, ale výnos o 0,55 % vyšší. Nadvýnosu ve výši cca 0,5 % ročně je dosaženo díky vhodné diverzifi kaci portfolia. Nejlepší portfolia vytvořila křivku, nad kterou se další diverzifi kací nelze dostat. Každý investor si tak může vybrat portfolio, které odpovídá jeho vkusu. Volí kompromis mezi výnosem a přijatým rizikem.

Graf: Výnos a riziko různě složených portfolií z akcií, dluhopisů a peněžního trhu

Portfolia mají různé výnosy a různá rizika. Při vhodné volbě můžeme získat portfolio, které má lepší charakteristiku výnos × riziko, než např. samotné dluhopisy. V grafu jsou použity hodnoty akcií, dluhopisů a peněžního trhu z posledních 80 let
v USA.

Právě kvůli široké diverzifikaci portfolia je vhodné používat pro investování podílové fondy, které obsahují ve svých portfoliích desítky nebo stovky cenných papírů. Při investici např. do akciového fondu vlastníme tolik akciových titulů, že nás neohrozí fi nanční problémy jedné společnosti. Protože akcie mají svá specifi cká rizika, je vhodné tento fond kombinovat ještě s fondy dluhopisovými nebo fondy peněžního trhu.

Osobní a rodinné finance

1. díl: Bankovní vklad jako spořící produkt
2. díl: Vyplatí se životní pojištění 
3. díl: Stavební spoření: ano, či ne
4. díl: Hypotéka: Pro a proti
5. díl: Jak stát podporuje hypotéky?  
6. díl: Úvěry ze stavebního spoření: jak na to?
7. díl: (Ne)výhody stavebního spoření
8. díl: Americká hypotéka: pro a proti
9. díl: Úvěry: bankovní, či nebankovní  
10. díl: Která rizika lze pojistit?
11. díl: Pojištění pro případ smrti nebo dožití

12. díl: Úrazové pojištění: na co se vztahuje?  
13. díl: Pojištění majetku: co všechno lze pojistit?
14. díl: Spoření a investování jako cesta k cíli
15. díl: Která investice bude v jakém čase lepší?
16. díl: Likvidita aneb omezení jednotlivých investic
17. díl: Jak chápat a měřit riziko investice
18. díl: Diverzifikace: nevsaďte všechno na jednu kartu  


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.