Pokud je vaše kreditka spojena s benefity, můžete vydělat. Ilustrační snímek

Pokud je vaše kreditka spojena s benefity, můžete vydělat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na kreditní kartě můžete vydělat. Poradíme, jak na to

  • 112
Na kreditní kartě můžete ročně utržit stokoruny, možná i pár tisíc. Ale také s ní můžete žít na dluh, který vás přijde dost draho. Záleží na tom, zda se dokážete ovládnout. Stačí dodržet pět základních pravidel a banka vám zaplatí víc než vy jí.

Ať už se řadíte do první, nebo druhé skupiny, oceníte následujících pět rad, díky nimž už nebudou banky (ale i nebankovní společnosti) vydělávat pouze na vás, profitovat budete i vy. Pokud kreditní kartu používáte správně, může se vám skutečně vyplatit. Musíte však dodržet několik pravidel. Toho, kdo se na řetězu neudrží, přijde kreditka naopak dost draho.

1 Pohlídejte si bezúročné období

Proč kreditní karta láká tolik lidí? Protože si díky ní mohou koupit všechno, co chtějí a k tomu hned, úvěr nemusí nikdo schvalovat. Navíc, po dobu dvaceti až šedesáti dní, podle typu karty, je možné čerpat peníze zcela bez úroků. Jedná se o takzvané bezúročné období, které začíná běžet od data platby a končí datem splatnosti. Do

této doby je potřeba peníze vrátit. V praxi se však většina uživatelů kreditních karet neuhlídá, nezaplatí včas, a proto musí bankám a nebankovním úvěrářům zaplatit vysoký úrok za celou dobu, kdy měli peníze půjčené. Stačí se opozdit jen o jediný den.

Datum splatnosti si proto zapište do kalendáře červeně a klidně ho dvakrát podtrhněte. Půjčka z karty se vám vyplatí jen v případě, že zaplatíte včas a na úrocích nezaplatíte ani halíř.

Tip: nastavte si inkaso na vašem běžném účtu, peníze se na kreditku včas přesunou, samozřejmě ale musíte mít na účtu dost peněz.

2 Bankomatu se vyhněte obloukem

Zatímco s debetní kartou vybíráte vaše vlastní peníze, uložené na vašem účtu, kreditní kartou vybíráte a utrácíte cizí, půjčené peníze. Výběr kreditkou by vás navíc přišel dost draho - osmdesát korun a víc, někdy i několik set korun.

3 Využijte benefity, plaťte kreditkou a část peněz se vrátí zpět

Slevy s kreditkou

Výhodné jsou karty, které nabízejí slevu 1 až 2 % z každé platby. Nejčastějí jsou slevy na pohonné hmoty. Řada bank má vlastní síť partnerů - obchodů s oblečením, kosmetikou, spotřebním zbožím, které za nákup kreditkou poskytují slevy. Jaké benefity kreditní karty aktuálně nabízejí, si ověřte v on-line kalkulačce.

Banky a nebankovní společností lákají klienty na kreditky také prostřednictvím řady benefitů. Jedním z nich je například vrácení části peněz z provedených plateb. Z každé platby se vám může vrátit jedno až dvě procenta zpět. Vydavatelé karet také nabízejí slevy u vybraných obchodníků. Pokud u takového obchodníka nakoupíte a zaplatíte kreditkou, získáte třeba pětiprocentní slevu a také zmíněný bonus jedno nebo dvě procenta. Pokud tedy kreditní kartu s těmito výhodami máte, vyplatí se ji využívat naplno.

4 Bonusy a poplatky, co je víc?

Vždy si spočítejte, kolik peněz měsíčně kreditní kartou zaplatíte, jaký získáte benefit a ten porovnejte s měsíčním poplatkem za vedení karty (za některé karty v prvním roce užívání neplatíte). Když za měsíc provedete platby za pět tisíc a dostanete zpět dvě procenta, ušetříte měsíčně stovku. Měsíční poplatek za vedení karty je obvykle kolem padesáti korun. Podtrženo sečteno, měsíční poplatek je nižší a karta se vyplatí. Roční úspora se může pohybovat v řádu stokorun, a pokud kreditkou platíte opravdu hodně, i v řádu tisíců.

5 Držte spotřebu na řetězu

Pokud je vaše kreditka spojena s benefity, můžete skutečně vydělat (jestliže budete pečlivě hlídat bezúročné období a pravidelně posílat peníze z běžného účtu), má tedy smysl platit s ní hodně. Její výhody ztrácejí smysl v momentě, kdy zjistíte, že vás měsíc stál víc, protože jste se nechali strhnout a utráceli jen proto, abyste vydělali na kreditce.