Jak vám pomohou magistráty, okresní a místní úřady

Finanční pomoc mohou lidé postižení záplavami získat i od úřadů v místě bydliště. Má podobu peněžité dávky od státu v maximální výši 30 tisíc korun, rodiny s dětmi a těhotné ženy navíc ještě mohou dostat mimořádné sociální dávky. Některá města a obce vyplácejí ještě další příspěvky; to, zda je budou vyplácet a v jaké výši, však závisí na jejich finančních možnostech.

1. Peněžitá dávka od státu, maximální výše 30 000 korun

Je to nenároková sociální dávka určená všem lidem, kteří se přechodně ocitli kvůli záplavám v mimořádně obtížných poměrech.  Při stanovení výše dávky se v konkrétním případě přihlíží k rozsahu potřeb žadatele a jeho rodiny, výši škod, počtu členů rodiny a podobně. Žádosti o dávku jsou k dispozici na úřadech. „Tiskopisy vozíme do zatopených oblastí s sebou nebo jsou k dostání na úřadě, lidé k nim předkládají ještě čestné majetkové prohlášení,“ říká Pavla Kordíková, vedoucí oddělení dávek pro rodinu Magistrátu v Českých Budějovicích.

Okolní obce, které spadají pod Magistrát v Českých Budějovicích, získají žádosti od starostů. Ti také ve spolupráci s krizovým štábem posoudí, jak mnoho je rodina povodněmi zasažena, a navrhnou částku k proplacení. „O dávku u nás není ani třeba žádat, informace o zasažených domech máme od statiků, konkrétní rozsah škod zjišťuje na místě sociální pracovnice ve spolupráci s oborníky. Hned na místě sepíše zápis a stanoví, kolik peněz konkrétně vyplatíme. Úřad rychle vystaví rozhodnutí o vyplacení dávky a další den mohou mít lidé peníze k dispozici,“ vysvětluje vedoucí sociálního odboru Magistrátu v Ústí nad Labem Ivana Šťastná. „O přiznání dávky rozhoduje úřad podle potřebnosti žadatele, výše příjmu domácnosti není určující,“ doplňuje ji tisková mluvčí Městské části Prahy 7 Helena Šmídová. Dávka se poskytuje jen jednomu členu rodiny, měla by sloužit k zabezpečení základních životních potřeb rodiny, například na zakoupení nejnutnějšího ošacení, potravin, hygienických potřeb a podobně.  

Podívejte se, jaká zvýhodnění nabízejí jednotlivé banky a stavební spořitelny. Aktualizovaný výčet jejich zvýhodněných produktů naleznete ZDE.

2. Peněžité a věcné dávky sociální péče, maximální výše 15 000 korun či maximálně 15 000 korun formou věcné dávky

Nenároková dávka sociální péče je určena na úhradu mimořádných výdajů rodiny s nezaopatřeným dítětem, těhotné ženě nebo nezaopatřenému dítěti. Jde o dávku na uhrazení mimořádných výdajů, které nemohou lidé zaplatit ze svých běžných příjmů. Je potřeba o ni požádat a v žádosti uvést, na co mají peníze sloužit. „Půjde třeba o vybavení pro děti do školy, o které rodina v důsledku záplav přišla,“ uvedl pro Českou televizi ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Podle zkušeností vedoucí oddělení dávek pro rodinu Magistrátu v Českých Budějovicích Pavly Kordíkové peníze slouží nejčastěji na nákup základního vybavení domácnosti, jako jsou pračky nebo lednice. „Stav domácnosti ověřujeme na místě, pokud byl byt například vojáky už vyklizen, sháníme se po dokladech či fotodokumentaci,“ vysvětluje Pavla Kordíková.

O přiznání dávky rozhodují městské úřady podle místa trvalého pobytu žadatele. Podmínkou pro její poskytnutí není sociální potřebnost, dávka je jednorázová, může být poskytnuta při existenci mimořádného výdaje i několikrát v roce. „Vedle peněžní formy může být dávka také věcná, například poukázka na odběr potravin,“ uvádí Ivana Štastná.

 

Úvěry a příspěvky ministerstva pro místní rozvoj

 

co a pro koho

výše podpory

kde se žádá

NA ZNIČENÉ BYTY A DOMY

odškodnění všem, kdo trvale přišli o bydlení, fyzická osoba - vlastník, nájemce, uživatel

příspěvek 150 tisíc korun

prostřednictvím obce

podpora výstavby, fyzická osoba - vlastník zaniklého bytu či domu

úvěr 850 tisíc korun na 20 let, roční úrok 2 %

prostřednictvím místního úřadu

odstranění stavby nebo sutin, vlastník, obec

úhrada 100 % nákladů

prostřednictvím obce

podpora výstavby nájemních bytů pro občany, kteří trvale přišli o bydlení, obce

600 tisíc korun na bytovou jednotku

prostřednictvím krajského úřadu

zajištění dočasného náhradního ubytování pro občany, kteří trvale přišli o bydlení, obce

investiční dotace do 200 tisíc korun na obytnou jednotku, neinvestiční dotace do 60 tisíc korun, případně příspěvek na nájemné  do 3500 korun měsíčně

krajský úřad

NA POŠKOZENÉ BYTY A DOMY

podpora oprav poškozeného bytového fondu, vlastník - fyzická, právnická osoba

neinvestiční dotace do výše 70 % stavebních nákladů (nepojištěného majetku) do 200 tisíc korun na byt

prostřednictvím obce

podpora oprav poškozeného bytového fondu, vlastník - fyzická, právnická osoba, obec

úvěr s ročním úrokem 1 % na 10 let z fondu obce

prostřednictvím obce

podpora oprav, modernizace a regenerace poškozených panelových domů, vlastník - fyzická, právnická osoba, obec

úroková dotace k úvěru 5 procent

prostřednictvím obce

Pramen: ministerstvo pro místní rozvoj

 

Podívejte se, jaká zvýhodnění nabízejí jednotlivé banky a stavební spořitelny. Aktualizovaný výčet jejich zvýhodněných produktů naleznete ZDE.

Jak na vás zapůsobila pomoc úřadů? Myslíte si, že je adkekvátní jejich možnostem a současně potřebám lidí zasažených velkou vodou? Nenechávejte si své názory pro sebe.